UWAGA!

Nowy rekord turystów w mieście

 Elbląg, Nowy rekord turystów w mieście
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

Ponad 44 tysiące turystów odwiedziły w tym sezonie punkty informacji turystycznej w mieście – podał elbląski oddział PTTK. To nowy rekord frekwencji. I to mimo awarii pochylni na Kanale Elbląskim w Oleśnicy i kapryśnej pogody.

Rok turystycznych zmian
      
Wskutek decyzji władz miasta od tego sezonu prowadzenie punktów informacji turystycznej (całorocznego w Ratuszu Staromiejskim oraz sezonowego w Bramie Targowej) zostało zlecone organizacji pozarządowej. Do konkursu stanęła tylko jedna organizacja czyli elbląski oddział PTTK, zgarniając 442 tysiące złotych na prowadzenie IT przez najbliższe 3 lata.
       - Jest to dla nas duże wyzwanie, ale pomysłów i chęci nam nie brakuje. Nasze działania rozpoczęliśmy już w lutym w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika. Wtedy to ponad 200 osób odwiedziło Bramę Targową, która normalnie w tym okresie jest zamknięta. Opowiadaliśmy legendy, a dla najmłodszych były przygotowane różne atrakcje – informuje Leszek Marcinkowski, prezes elbląskiego oddziału PTTK.
       Bramę Targową w tym sezonie roku odwiedziło 33384 turystów, dla porównania w 2016 roku o 5100 mniej. Starania kadry elbląskiej informacji turystycznej doceniła Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna, przyznając IT certyfikat trzech gwiazdek.
       Zmiany zaszły także we władzach elbląskiego oddziału PTTK. Pod koniec marca nowym prezesem został Leszek Marcinkowski (wcześniej wiceprezes oddziału), zastępując tym samym Agnieszkę Banaś, która pełniła funkcję prezesa przez ostatnie cztery lata.
      
       Nowy rekord
      
Od 1 lutego do 26 września punkty informacji turystycznej w Elblągu w Bramie Targowej i w Ratuszu Staromiejskim odwiedziło w sumie 44 110 turystów - informuje Aneta Bożyczko z punktu IT w Elblągu. To o prawie 8 tysiące więcej niż rok wcześniej. Na turystów czekały darmowe plany miasta, ulotki „Elbląg w 3 dni” oraz „Elbląg w 300 minut”, a także różne pamiątki. Wciąż najpopularniejsze są magnesy, kubki oraz kartki pocztowe, które od tego roku można wysyłać bezpośrednio ze skrzynki pocztowej w IT. Turyści chętnie pytają o różne przewodniki oraz mapy Wysoczyzny Elbląskiej, nie brakuje książek o historii i legendach miasta i okolic.
      
       Przyjazna okolica
      
W czerwcu w pobliżu Szkoły Podstawowej w Suchaczu został otwarty nowy punkt widokowy imienia Carla Pudora – pierwszego prezesa Towarzystwa Krzewienia Turystyki w Elblągu i Okolicy. Nowe widoki już wkrótce czekają także na turystów w okolicach Krynicy Morskiej. To właśnie tam Nadleśnictwo Elbląg buduje nową 7-metrową wieżę, z której będzie można podziwiać Zalew Wiślany oraz Zatokę Gdańską. W odkrywaniu tych krajoznawczych ciekawostek pomagać ma nowa aplikacja Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej i Nadleśnictwa Elbląg, którą w sierpniu testowaliśmy w terenie.
      
       Stare-nowe problemy
      
Negatywnie na liczbie turystów w Elblągu odbiła się awaria jednego z kół zębatych na pochylni Kanału Elbląskiego w Oleśnicy. Wady zostały wykryte na początku kwietnia w trakcie usuwania innych usterek. Jak zapewniał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, niedociągnięcia miały być usunięte jeszcze w czerwcu. Niestety, mimo tych deklaracji pochylnia w Oleśnicy ruszyła dopiero 10 sierpnia.
       Niestety Elbląg odwiedza coraz mniej Rosjan. Głównie za sprawą wciąż zawieszonego Małego Ruchu Granicznego z obwodem kaliningradzkim. Być może zbliżające się piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji będą szansą do zmiany tej sytuacji?
       Mija kolejny sezon, w którym nie udało się reaktywować kolei nadzalewowej. Ta piękna trasa z Elbląga do Braniewa jest w coraz gorszym stanie. Jednym z pomysłów jaki pojawia się od dłuższego czasu w branży turystycznej, jest stworzenie - wzorem innych gmin w Polsce - trasy rowerowej na dawnym torowisku. Inicjatywa podoba się miłośnikom dwóch kółek, ale czy pomysł spotka się z uznaniem samorządowców? Tego zapewne dowiemy się w przyszłym roku.
       Nie brakuje problemów ze szlakami turystycznymi. W sierpniu pisaliśmy o zniszczonym oznakowaniu Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Ostatnie ulewy nie oszczędziły szlaku czerwonego tzw. Kopernikowskiego w elbląskiej Bażantarni. Zarząd Zieleni Miejskiej do odwołania wyłączył z użytkowania odcinek szlaku z dużej polany z wiatami do Mostku Elewów. Nie wiadomo, kiedy sytuacja wróci do normy, trwa szacowanie strat.
      
       Ambitne plany
      
Pół miliona złotych – na tyle wstępnie oszacowano koszt stworzenia trzech szlaków miejskich. Ratusz zabezpieczył środki na wkład własny i planuje aplikować o środki unijne na ten cel. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku elblążanie i turyści wyruszą na odkrywanie ciekawostek elbląskich parków, form przestrzennych i zabytków Starego Miasta.
       Trwają też prace nad dokumentacją szlaku rowerowego po Krainie Kanału Elbląskiego, łączącego Elbląg i Ostródę. Za kilka lat skończy się procedura wpisania Kanału Elbląskiego na listę UNESCO, więc przygotowania do przygotowania oferty trwają już teraz – zapowiadają samorządowcy. Działania koordynuje Lokalna Grupa Działania Łączy Nas Kanał Elbląski, która chce aplikować o środki Ministerstwa Sportu i Turystyki.
       Na zastrzyk unijnej kasy liczy także pierwsza stolica Warmii, czyli Braniewo. 3,5 miliona złotych ma kosztować remont Wieży Bramnej, w której poza nowym punktem widokowym ma zostać przeniesiona informacja turystyczna.
      
       A jak Czytelnicy portEl.pl oceniają tegoroczny sezon turystyczny? Zapraszamy do dyskusji.
      
Z
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Nie da się już ukryć, że nad nasze morze przyjeżdża coraz więcej Niemców, bo w ich kraju boją się ubogacenia kulturowego. Rozmawiałem z wieloma, bo dorobaiałem w jednym z barów. Opowiadali, że nawet piwa nie mogą się spokojnie napić, bo "policja szariatu" ich pilnuje, a niektóre bary i sklepy nawet wycofały je z oferty ze strachu przed muzułmanami, którzy grozili zdemolowaniem lub spaleniem sklepu. Opowiadali o zaczepianiu ich kobiet i córek - klepaniu ich po tyłkach, łapaniu za piersi, wyzwiskach od "pań dorabiających ciałem". ..
 • Z pewnością sezon zimowy na Górze Chrobrego przyciągnie tysiące turystów :) Stowarzyszenie dostało dużą dotacje, więc chyba się postara?
 • No i zajefajnie, byle tak dalej. To wszystko wplywa na nasz rozwoj, miejsca pracy no i rozglos.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  Sroba(2017-09-27)
 • Marzenia o zimie a to dobre. A można położyć sztuczny stok już takie istnieją i kasę tłuc przez cały rok. Kanał Elblaski i g***o Elbląg ma do powiedzenia. Tak długo jak olsztyn będzie wydawał foldery turystyczne przekłamujące prawdę lub ukazujące Elbląg byle jak tak będzie. Dlaczego nadal nie ma repliki Osady Truso tu będą walili turyści. Popatrzcie na Biskupin tam turystów pełnoTYLKO TRZEBA CHCIEC.
 • Tyś widział niemca. .. Pier. .jak potłuczony, policja szarjatu. .. .. . Moja rodzina mieszka w Monachium i Hamburgu, koleżanka w Berlinie i Dortmundzie. Jakoś nigdzie nie ma problemów, o których pier. .. Coś, gdzieś kiedyś usłyszałeś a teraz ściemniasz. Policja szariatu hahahah mniej TVRepubliki Radia Maryji i TVPiS
 • Oj, kłamczuszek z Ciebie, albo już konwertyta :) Też mam rodzinę rozsianą po Niemcach i potwierdzają to, co mówił ten Pan, co rozmawiał z Niemcami.
Reklama