UWAGA!

W lasach Mikoszewa znaleziono wojenne pochówki

 Elbląg, W lasach Mikoszewa znaleziono wojenne pochówki
Fot. Łukasz Negowski, Nadleśnictwo Elbląg

Szczątki poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy znaleziono na terenie Nadleśnictwa Elbląg. - Ekshumowanych zostało 20 niemieckich żołnierzy, których szczątki zostały przeniesione na cmentarz wojskowy – poinformowało nadleśnictwo.

W miejscu pochówku żołnierzy odnaleziono nieśmiertelniki i przedmioty użytku osobistego, jak grzebień czy termometr.

- Ekshumowane szczątki zostaną złożone na cmentarzu wojennym w Glinnej gm. Stare Czarnowo – informuje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. Podkreśla, że o zgodę na poszukiwanie miejsca pochówku żołnierzy wystąpiła Fundacja "Pamięć", której celem jest ochrona miejsc pamięci, cmentarzy i grobów ofiar wojen. Fundacja zajmuje się także "upowszechnianiem wiedzy i utrwalanie tradycji poszanowania miejsc pamięci i grobów, szczególnie wśród młodzieży" i "dostarczaniem informacji rodzinom ofiar wojen w zakresie ustalenia miejsc pochowania ich bliskich".

- Niemieccy żołnierze polegli w działaniach wojennych chowani byli w bardzo różnych, często przypadkowych miejscach - w lasach, na polach, a nawet na terenie prywatnych posesji. Szacuje się, że w Polsce może znajdować się co najmniej 20 tys. miejsc ich pochówku. Wiele z nich prawdopodobnie nigdy nie zostanie odnalezionych – czytamy na dzieje.pl.

- Lasy kryją w sobie jeszcze wiele ludzkich historii, których być może nigdy nikt nie odkryje – komentują elbląscy leśnicy.

Przypomnijmy, że w minionym roku to właśnie na terenie Nadleśnictwa Elbląg odkryto znacznie starsze znalezisko. Podczas prac leśnych znaleziono wtedy skorupy naczyń i narzędzia z kamienia, prawdopodobnie z epoki neolitu.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • To teraz jeszcze postawcie im pomnik taki jak np na Agrykola w myśl zasady "wojna wojną ale tam tez byli młodzi ludzie. .. "
  • Oczywiście na taki jak komunista na Agrykola.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    22
    1939...(2021-03-31)
  • Mam pytanie do poprzedników co napisali. .. . Jakimi autami jeździcie????? zapewne Niemieckimi, wiec jeśli tak nie lubicie ich to po co kupujecie ich produkty z Lidla albo jeździcie Niemieckim autami. Kupcie sobie auta innego producenta a nie pierz. .. .. takie Możecie sobie pisac co chcecie ale taka prawda
  • @1939... - Właśnie, ale to politycy są winni, podobnie jak i dziś. Ci ludzie im bardzo wierzyli i robili to, co im kazano. Bo uważali, że to najlepsze dla kraju, gdyż byli to politycy z dużym poparciem w narodzie. Skąd ja to znam?
  • Dlaczego zakładasz że jezdza niemieckimi gratami? przeciez nie tylko niemcy produkuja samochody. Niemiecka gospodarka rozwinela sie po II wojnie siatowej tylo dlatego ze komunisci nie dorzneli calkowicie niemcow a po drugie dzieki ogromnym pieniadza jakie w niemcy wpompowały USA (plan marshalla)gdyby nie te dwie kwestie to niemcy albo by juz nie isnieli albo byliby na niewiele wyzszym poziomie niz polska. Poza tym niemcy sa winowajcami II wojny siatowej i glownymi mordercami polakow i zydow i trzeba im to na kazdym kroku przypominac oraz glosno o tym mowic bo przebiegle zaklamane lisy probuja zacierac slady historii lub sprowadzac ja na inny tor.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    25
    15
    do 10aleksandr12@wp(2021-03-31)
  • @aleksandr12@wp - To nie ma żadnego związku. To, że stoi u mnie telewizor japoński, mam sprzęt foto japoński sporo elektroniki chińskiej to nie znaczy że kocham japończyków czy chińczyków. Jak coś mi się podoba i chcę to mieć to nie patrzę gdzie było wytworzone. A historia i obecne czasy pokazują dokładnie czy nasi sąsiedzi zasługują na naszą sympatię czy nie. I tą taką niewymuszoną. Ja osobiście nie znajduję nic co by mnie jakoś pozytywnie nastawiało.
  • @aleksandr12@wp - Dodam jeszcze że hegemonia aut niemieckich to przeszłość. Coraz więcej japońskich, koreańskich, włoskich, francuskich, amerykańskich. .. .. niemiecka jakość to też przeszłość. .. .
  • Napisze tak my jeździmy ich samochodami a oni maja znaczna część naszego przemysłu tak jak zresztą Rosjanie to po pierwsze. Po drugie za utrzymanie cmentarza wojskowego niemieckiego oraz np u nas na Agrykola za utrzymanie tegoż symbolu komunizmu płacimy my z własnych podatków (a jeszcze pamiętam jak przyjechali parę lat temu rodziny tych komunistów na groby i pretensje ze trawa zbyt długa). A po trzecie za utrzymanie polskiego cmentarza w Katyniu nie płacą rosjanie tylko. Polacy ot to hipokryzja naszych dwóch sąsiadów.
  • @do 10aleksandr12@wp - 100/100.. .. oni cały czas próbują razem z sovietami podzielić się odpowiedzialnośćią za cały wojenny koszmar z innymi narodami a przede wszystkim z Polską. .. .zaczęło się już dawno: "polskie obozy koncentracyjne "ityd. .. kropla drąży skałę. .. no i jeszcze mają u nas zagorzałych zwolenników i popleczników. .. .hmmm. .. .
  • Pamiętajmy o historii mówmy o niej ale nie żyjmy nią bez przerwy tylko o przyszłości myślmy i żeby tamto nie zatoczyło koła. Takie moje zdanie.
  • @1939... - Dziwisz się, ale to w Polsce, modlą się o deszcz zamiast postawić deszczownie i mieć deszcz. Kłócimy się jako naród i inni poza Polską nas nie szanują. Nawet wiecej, uważają za zadoopie Europy. Śmieją się z nas jako narodu i najgorsze, że maja całkowitą racje.
  • Na Mierzei Wiślanej Niemcy zgromadzili silny garnizon liczący 35 tysięcy żołnierzy wsparty 200 czołgami i pojazdami pancernym oraz 200 dzialami. Postawili tam też liczne pola minowe. Atak wojsk radzieckich nastąpił w nocy z 26 na 27 kwietnia 1945 roku w formie desantów z dwóch kierunków, jeden z Zatoki Gdańskiej, a drugi z Zalewu Wiślanego. Walki były tam krwawe i trwały praktycznie do 11 maja 1945 roku, a ostatnie jednostki niemieckie kapitulowały dopiero 14 maja. Stąd po wojnie jeszcze długo na tym terenie były widoczne ślady tych walk, głównie w formie wyraźnie zarysowanych okopów, ale jeszcze w latach 50 - XX wieku pozostawały wraki czołgów i wozów pancernych. Dlatego nie może dziwić fakt odkrywania jeszcze teraz grobów poległych tu żołnierzy.
Reklama