[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przekop Mierzei: Kolejny raz odroczono decyzję w sprawach środowiskowych

 
Elbląg, Przekop Mierzei: Kolejny raz odroczono decyzję w sprawach środowiskowych
(fot. materiały prasowe NDI/Besix)

Do 17 lipca Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odroczyła wydanie postanowienia ws. decyzji środowiskowej dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej. GDOŚ tłumaczy kolejne przesunięcie wydania decyzji tym, że musi zapewnić wszystkim stronom udział w postępowaniu - informuje Onet.pl

Przypomnijmy, że decyzję środowiskową, zezwalającą na budowę przekopu pod pewnymi rygorami przyrodniczymi, wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, nadając jej status natychmiastowej wykonalności. Zaskarżyły ją do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zarówno zarząd województwa pomorskiego jak i organizacje ekologiczne.

 

"To wysoce niepokojące"

GDOŚ co pewien czas informuje o kolejnym przesunięciu terminów rozpatrzenia skargi. Ostatni obowiązujący termin – 29 maja został przesunięty na 17 lipca „ze względu na konieczność zapewnienia stronom udziału w postępowaniu – przedmiotowe postępowanie nie mogło być zakończone w wyznaczonym terminie”.

- Wydający (decyzję – red.) nie uznali wówczas za zasadne uwzględnienie głosów ze strony samorządowców, naukowców i ekologów. Mimo że na każdym z etapów konsultacji inwestycji składali oni dziesiątki zastrzeżeń i uwag do projektu" – uważają pomorscy samorządowcy, cytowani przez Onet.pl. - "Przedłużający się już o półtora roku brak odpowiedzi GDOŚ na odwołanie od decyzji środowiskowej jest wysoce niepokojący. W państwie prawa tak poważna i budząca kontrowersje inwestycja, jaką jest przekop Mierzei, powinna być realizowana na podstawie decyzji środowiskowej, która jest prawomocna, a nie jedynie posiadająca rygor natychmiastowej wykonalności. Powinien mieć to na względzie zarówno inwestor, jak i sami wykonawcy.

 

Co dzieje się w miejscu przekopu?

Tymczasem budowa kanału przez Mierzeję trwa w najlepsze. Obecnie w rejonie Zatoki Gdańskiej kontynuowane są prace związane z pogrążaniem ścianki szczelnej nabrzeża południowego.  Wykonany został już odcinek o długości 250 metrów. Zakończono pogrążanie ścianki szczelnej na nasadzie falochronu zachodniego - jej długość to 230 metrów. Teraz wykonywana jest jego część zasadnicza, do której użyty będzie sprzęt pływający. Rozpoczęto również budowę falochronu wschodniego. Wykonawca - konsorcjum NDI/Besix - pracuje przy tzw. zalądowianiu (jak również pogłębianiu od strony wody) portu osłonowego a w szczególności nabrzeża południowego . Posłuży ono do odbioru dostaw kamienia hydrotechnicznego na potrzeby budowy falochronów.

Łączna masa ścian stalowych niezbędnych do wykonania prac na morzu to 4,5 tysiąca ton. - W rejonie kanału żeglugowego wykonywane są roboty ziemne. Materiał uzyskany z prac jest hałdowany na terenie przekopu, a w przyszłości jego część zostanie użyta do wykonania obwiedni sztucznej wyspy oraz zalądowienia obszaru nabrzeża południowego – mówił kilka dni temu Jacek Szymański, dyrektor projektu z konsorcjum NDI/Besix.

Pod przyszłymi mostami zakończyły się prace związane z wykonaniem posadowienia obiektów, polegające na pogrążaniu pali prefabrykowanych, trwają roboty żelbetowe w zakresie podpór mostu południowego. Obiekt zostanie uruchomiony jako pierwszy wiosną 2021 roku, z uwagi na konieczność utrzymania ciągłości ruchu na drodze wojewódzkiej 501 oraz umożliwienia wykonywania prac w zakresie kanału żeglugowego. 

Od strony Zalewu Wiślanego zakończono budowę tymczasowej grobli wraz z konstrukcją tymczasowego nabrzeża przeładunkowego zbudowanego z grodzic stalowych pogrążonych w gruncie (nasypanym piasku). To nabrzeże posłuży do przeładunku materiałów potrzebnych do budowy wyspy. Teren w rejonie wyspy został oczyszczony z materiałów ferromagnetycznych.  Rozpoczął się transport materiału ziemnego pozyskanego z przekopu na teren, gdzie powstanie wyspa.

W najbliższych tygodniach kontynuowane będą prace przy wbijaniu ścianek szczelnych na falochronach oraz prace pogłębiarskie w okolicach  portu osłonowego od Zatoki Gdańskiej. Wykonywane będą też kolejne mikropale wzdłuż nabrzeża południowego oraz wzdłuż ścianek na falochronach wschodnim i zachodnim. Wkrótce rozpocznie się wbijanie ścianek stalowych w zakresie powstającego kanału żeglugowego. W rejon wyspy transportowane będzie materiał pozyskany z przekopu. Na terenie powstającej wyspy zostanie wykonana tymczasowa baza techniczna służąca realizacji prac. Rozpoczną się prace fundamentowe przy budynku administracyjnym, przeznaczonym dla służb Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Wstrzymać tę bzdurną i szkodliwą inwestycję!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 104
  (2020-06-04)
 • wstrzymac to możesz swoją obstrukcje stolca jurku motorowko. Karawane jedzie dalej, Andrzej Duda doprowadzi inwestycje do końca dla dobra wszystkich polakow. Sowieckich szpicli bedziemy przesladowac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  66 24
  opus(2020-06-04)
 • Ruska I germanska V Kolumna dziala. Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42 19
  Zbyszek 1(2020-06-04)
 • O naiwności ludzka, myślicie, że ten kanał coś zmieni w upadłym Elblągu? Nie, to są mrzonki za które środowiskowo będą wszyscy płacić!!!Ten kanał nie będzie miał żadnego znaczenia gospodarczego, a do Elbląga nic nie będzie przypływać. Żal zdewastowanej mierzei!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 77
  (2020-06-04)
 • Typowo sprawy polityczne. I tak pozwolą i tak pozwolą(oczywiście jestem za przekopem bo to, sprzyja turystyce ). Jeśli ktoś nie wie to juz jest duże zainteresowanie w Skandynawii i na zachodzie o mozliwości przepływu na mierzeje bez zbędnych oczekiwac ok 1 miesiąca na wize z Rosji. Co co dzis siedzą w parlamencie europejskim tez byli przeciwko unii a dzis siedza na stołkach cicho. Zwlekanie to tylko "niby"lepsze sprawdzenie dowodów i odwołan a tak naprawde to juz wydane tyle miliardów i to priorytet kraju że nikt nie wstrzyma tego. (Już jeden dyrektor był w Gdnyni co był przeciwko to w ciągu tyg. zmienili dyrektora i nowy wydał pozwolenie)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 6
  mario @wpla(2020-06-04)
 • Przekopać i utworzyć co najmniej cztery nowe państwowe spółki zajmujące się obsługą tego tworu: Polskie tory wodne, Śluzy polskie, Awanporty polskie, Pirsy polskie. Każda powinna mieć prezesa i sześciu zastępców, czternaście sekretarek i stu siedemdziesięciu specjalistów, nie licząc pracowników obsługi. Po przekopaniu zbudować w pobliżu kaplicę i zapewnić przepływającym opiekę duszpasterską ze strony siedmiu kapelanów w randze generała brygady.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 38
  (2020-06-04)
 • A po cholerę ta decyzja środowiskowa, skoro prace przy przekopie są już na tak zaawansowanym etapie? O jakie środowisko wy chcecie walczyć, skoro las pod przekop został już zaorany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43 7
  ekgf(2020-06-04)
 • A, zapomniałem dopisać. Wyręczę Was. Piąta kolumna, ruski troll, onuca itd. , itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 3
  (2020-06-04)
 • Hipokryzja PO i lewaków nie zna granic. Przekop jest dla nich nieopłacalny, ale budowa przez Tuska najdroższego stadionu w Europie było OK.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46 20
  vbhb(2020-06-04)
 • jurgieltnikom przeszkadza wszystko co zagraża ich korupcyjnym interesom, polska przerabia to od XVIII w, dziwne jest to że ABW i CBA nie aresztuje skorumpowanych polityków, lewych fundacji które są finansowane z zagranicy, całej masy agentury która działa na naszych oczach, syf i złodziej na złodzieju, lewactwo i zagranica skutecznie demontują państwo polskie, zaczynacie jak 1795 i skończycie jak w 1795 i będzie wielkie zdziwienie. .. .no jak to. .. a tak to
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 6
  007(2020-06-04)
 • PIS, a Wy cokolwiek zgodnie z prawem umiecie zrobić? Wszędzie jakieś machloje, niedociągnięcia prawne, aż wstyd. A sorki, wy macie amerkanckich specjalistów - to wszystko tłumaczy. Brak słów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 35
  (2020-06-04)
 • Ooo, jak mi przykro z tego POwodu : )Kopać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 6
  pampi-ZAWADA(2020-06-04)
Reklama