UWAGA!

Usłyszał wyrok za podpalenie kobiety

 Elbląg, Michał Z. został skazany na 9 lat więzienia w systemie terapeutycznym
Michał Z. został skazany na 9 lat więzienia w systemie terapeutycznym (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Na 9 lat więzienia w systemie terapeutycznym Sąd Okręgowy w Elblągu skazała Michała Z. Był on oskarżony o podpalenie 27-letniej kobiety.

Do zdarzenia doszło w nocy z 4 na 5 października 2020 roku na osiedlu Zawada w Elblągu. Michał Z. wylał na ubranie 27-letniej Katarzyny K. rozpuszczalnik do farb, a następnie podpalił kobietę, kiedy ta znajdowała się wewnątrz samochodu osobowego i nie mogła opuścić go o własnych siłach. Katarzyna K. doznała ciężkich obrażeń i przeżyła tylko dzięki szybko udzielonej pomocy medycznej przez ratowników.

- Michał Z. został uznany za winnego tego, że działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia Katarzyny K. oraz ze szczególnym okrucieństwem, podczas gdy pokrzywdzona przebywała na tylnym siedzeniu samochodu marki unieruchomił ją krępując taśmą, oblał białą cieczą z zawartością rozpuszczalników, polewając ją na odzież pokrzywdzonej w okolicach brzucha i klatki piersiowej, a następnie spowodował zapłon oblanych tą cieczą ubrań, lecz dobrowolnie zapobiegł skutkowi śmiertelnemu w ten sposób, że pomógł pokrzywdzonej opuścić pojazd, własnoręcznie gasił płomienie obejmujące odzież pokrzywdzonej i zdjął z niej płonące elementy odzieży, po czym odprowadził do mieszkania swej matki, która następnie na jego prośbę telefonicznie wezwała wykwalifikowaną pomoc medyczną – informuje o sentencji wyroku, który sąd wydał kilka dni temu, Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Jednocześnie jednak Michał Z. spowodował u Katarzyny K. ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu oraz trwałe, istotne zniekształcenie i zeszpecenie ciała.

Zdaniem biegłych, których przesłuchiwał sąd, Michał Z. miał zdolność do rozpoznania znaczenia czynu, rozpoznano u niego również osobowość dyssocjalną, ale zdaniem biegłych nie miało to znaczenia na poczytalność oskarżonego w dniu zdarzenia.

Sąd zakwalifikował czyn Michała Z. jako zbrodnię i skazał mężczyznę na 9 lat więzienia. Kara będzie odbywana w systemie terapeutycznym z zaliczeniem ponad dwunastu miesięcy pobytu w areszcie. Nakazał także oskarżonemu zapłatę Katarzynie K. 50 tys. złotych jako zadośćuczynienie. Koszty procesu pokryje Skarb Państwa.

Wyrok nie jest prawomocny.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama