UWAGA!

Chcą zmiany nazwy ronda Tarnopol

 Elbląg, Tarnopol od 2017 r. ma w Elblągu swoje rondo, u zbiegu ul. Konopnickiej i Niepodległości
Tarnopol od 2017 r. ma w Elblągu swoje rondo, u zbiegu ul. Konopnickiej i Niepodległości (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Grupa mieszkańców Elbląga domaga się zmiany ronda Tarnopol na rondo Ofiar Wołynia. Dzisiaj w Urzędzie Miejskim złożyli petycję w tej sprawie, pod którą podpisało się 200 mieszkańców Elbląga, w tym osoby ocalone z ludobójstwa na Wołyniu.

Nie milkną echa dotyczące decyzji władz Tarnopola, miasta partnerskiego Elbląga. Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu Rada Miejska tego ukraińskiego miasta nadała miejscowemu stadionowi imię Romana Szuchewycza, odpowiedzialnego za przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności. Pismo do władz Tarnopola wystosował w tej sprawie prezydent Elbląga i przewodniczący Rady Miejskiej, nie decydując się jednak ani na zawieszenie ani na zerwanie partnerskiej współpracy z Tarnopolem, jak uczyniły to niektóre polskie miasta.

Grupa mieszkańców domaga się teraz, by władze Elbląga zmieniły nazwę ronda Tarnopol, znajdującego się przy skrzyżowaniu ul. Konopnickiej i Niepodległości na rond Ofiar Wołynia.

- Dziś o godzinie 9 rano złożyliśmy na ręce dyrektor biura rady miejskiej, Pani Magdaleny Kołodyńskiej, petycję w tej sprawie z 200 podpisami mieszkańców Elbląga, w tym dwóch ocalonych z ludobójstwa na Wołyniu, Panów Stanisława Soroczyńskiego i Witolda Grodziewicza oraz Pana Aleksandra Pardo, ocalonego z ludobójstwa dokonanego w jednej z podlaskich wiosek przez batalion SS Nachtigal, którym tego dnia dowodził Roman Szuchewycz, obecny, główny bohater władz Tarnopola i jego mera Serhija Nadala – poinformował nas Jacek Boki, jeden z inicjatorów petycji. - Apelujemy do prezydenta miasta Elbląga i radnych o zmianę nazwy ronda Tarnopol na Rondo Ofiar Wołynia. Jest to niepowtarzalna sposobność, by nareszcie w Elblągu godnie upamiętnić setki tysięcy Polaków bestialsko zamordowanych na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, tym bardziej, że w naszym mieście żyje wielu potomków tych Polaków, którzy cudem uszli spod banderowskiej siekiery.

Wniosek mieszkańców poparli działacze Ruchu Narodowego, którzy na zwołanej dzisiaj konferencji prasowej pod Urzędem Miejskim zaapelowali do władz miasta o zerwanie współpracy z Tarnopolem.

Wniosek mieszkańców w sprawie ronda powinien teraz trafić do komisji ds. nazewnictwa. Sprawą zajmą się radni. 

RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Nie jest to chyba najlepszy moment na takie zmiany. Uważam, że są ważniejsze sprawy i wydatki.
  • kiedy Kaliningrad?
  • Zlikwidować nazwy rond i po problemie.
  • Rondo Elblążan.
  • Dla mnie nazwa Rondo Tarnopol przede wszystkim kojarzy się z miastem kresowym, należącym przed wojną do RP, a nie z teraźniejszością (choć oczywiście wiem, że intencją nazwania ronda było uhonorowanie miasta partnerskiego Elbląga, a nie kresowa historia). Nie powinna jakaś bieżąca polityka, nawet brudna i niegodziwa, przekreślać miasta jako takiego.
  • zmieniłbym nazwe ronda na "REFERENDUM 2013-Nigdy więcej PO"Mam nadzieje ze jak ktos z PIS przejmie wladze w elblagu to tego dokona. Potrzedbny nam prezydent zaradny przedsiebiorczy, stanowczy ktory wezmie to cale towarzystwo za geby i gruchnie nimi o ziemie. Potrzebny nam ktos na ksztalt i charakter prezesa Obajtka.
  • No właśnie - po wuj nazywać ronda, mosty, itp. ? To z leksza infantylne, porównywalne z nadawaniem imion rowerom, samochodom. Tak robią dzieci, z tego się wyrasta.
  • Te nazwy rond to tylko zasługa komunistycznych radnych, którzy nie mają zielonego pojęcia, o zarządzaniu i jedyne, co im przychodzi so głowy to pomysł nazewnictwa rond, tramwajów, pralek, oraz budowaniu parkingów z budżetu obywatelskiego. A ścieżki rowerowe? Boiska? To dopiero im się przypomina jak artykuł ktoś napisze i im ogień pod tyłkami rozpali.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    30
    6
    Rondo rodo(2021-04-07)
  • a po jakiego grzyba potrzebna jest nazwa ?
  • a czy działacze ruchu narodowego znają historię?trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i nie zakłamywac faktów. ukraińcy od wieków byli gnębieni i wykorzystywani przez polaków. naturalny odruch to walka o niepodległość. dla nas zbrodniarz, dla nich bohater. piłsudski, kościuszko walczyli o nasza niepodległośc, sa naszymi bohaterami. zabijali jednak inne nacje, więc dla nich będą zbrodniarzami. tak już jest urządzony ten świat. wymachiwanie szabelką i stawianie siebie na piedestale patriotyzmu niczego nie zmieni. Hashtagi: #dziedzicpruski
  • Popieram
  • Chcemy my Elblążanie aby rondo miało nazwę, "Rządamy więcej obietnic PiS i zwiększenia liczby podatków "
Reklama