UWAGA!

Co słychać u pancerniaków

 Elbląg, Płk Grzegorz Barabieda jest nowym dowódcą 9 Brygady Kawalerii Pancernej
Płk Grzegorz Barabieda jest nowym dowódcą 9 Brygady Kawalerii Pancernej (fot. Michał Skroboszewski)

Przede wszystkim jest nowy dowódca: płk Dariusza Kosowskiego zastąpił płk Grzegorz Barabieda. Prawie setka kandydatów na żołnierzy szkoli się w ramach służby przygotowawczej. Pancerniacy przygotowują się też do kolejnego wyjazdu na Łotwę. Zobacz zdjęcia.

Od 29 marca 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej ma nowego dowódcę. Pułkownika Dariusza Kosowskiego zastąpił pułkownik Grzegorz Barabieda. Nowy dowódca braniewskiej brygady służbę wojskową rozpoczął w 1987 r. Dwukrotnie był skierowany do służby poza granicami państwa w Norfolk (USA). W sumie spędził tam sześć lat. W latach 2018 – 2021 ostatnio był szefem Zarządu Planowania Rozwoju w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dotychczasowy dowódca brygady płk Dariusz Kosowski został przeniesiony na stanowisko dowódcy 17 Brygady Zmechanizowanej.

- Nie ma najmniejszej wątpliwości, że priorytetem ministra obrony narodowej i całych sił zbrojnych jest właściwe wzmacnianie tzw. ściany wschodniej. W praktyce oznacza to budowanie dodatkowej zdolności we wszystkich jednostkach, które znajdują się na wschód od Wisły. To z tego kierunku przewidujemy największe zagrożenie dla naszego państwa i tu musimy być przygotowani odpowiedniego reagowania na wydarzenia, które oby nigdy nie miały miejsca – mówił płk Grzegorz Barabieda, nowy dowódca 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

 

Służba przygotowawcza

Obecnie w 9. Brygadzie trwa trzeci w tym roku „turnus” służby przygotowawczej dla przyszłych żołnierzy. Trwa on miesiąc i kończy się przysięga wojskową. To jeden z elementów procesu mającego zwiększyć stan osobowy jednostki. - Abyśmy w najbliższym czasie osiągnęli poziom ukompletowania w wysokości 90 proc., jeśli chodzi o szeregowych zawodowych. Potrzebnie nam są po prostu żołnierze – zwrócił uwagę płk Grzegorz Barabieda.

W „trzecim” turnusie szkoli się 96 osób, w tym około 1/3 stanowią kobiety. W ramach szkolenia kandydaci na żołnierzy maja zajęcia z regulaminów, zajęcia sportowe, ze strzelania. Słowem: to wszystko, co wchodzi w skład żołnierskiego rzemiosła. - Jesteśmy gotowi na każdym turnusie szkolić około 100 kandydatów – mówi dowódca.

Pewna ciekawostką jest fakt, że żołnierze po przeszkoleniu w Braniewie wcale nie muszą zasilić 9. Brygady. Wyznacznikiem są potrzeby jednostek w całej Polsce: można sobie wyobrazić sytuację, ze żołnierz po przeszkoleniu w Braniewie, służyć będzie np. w Zamościu.

- Odrębną sprawą jest to, czy żołnierze po przysiędze zostaną powołani do służby w naszej lub w innych jednostkach, czy odwleką to w czasie. Trzeba sobie zdawać sprawę, że w niektórych jednostkach jet większe zapotrzebowanie na żołnierzy, a w niektórych mniejsze- mówił dowódca brygady.

Skąd pochodzą kandydaci? - Akcję promocyjną prowadzimy wszędzie, nie tylko w naszym regionie. W naszym powiecie, w województwie warmińsko – mazurskim jest sporo jednostek wojskowych i innych formacji mundurowych. Wysyłamy naszych przedstawicieli we wszystkie miejsca w Polce: do Rzeszowa, Gliwic, Katowic... Gros żołnierzy stanowią osoby zamieszkujące województwo warmińsko – mazurskie, ale niejednokrotnie są to również żołnierze, gdzie ich dom rodzinny jest oddalony o 500 i więcej km – kontynuował płk Grzegorz Barabieda.

Warto też wspomnieć, że kandydatów na żołnierzy wyszukują też Powiatowe Urzędy Pracy

 

Na Łotwę

Oprócz służby przygotowawczej w brygadzie trwa też intensywne szkolenie żołnierzy, którzy w lipcu wyjadą na IX zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. Przypomnijmy: pancerniacy z Braniewa brali już udział w I, II, V i VI zmianie PKW na Łotwie. Przed nim zmiana IX – wyjazd w lipcu 2021 r., powrót w styczniu 2022 r. oraz X – wyjazd w styczniu 2022 r., powrót w lipcu 2021 r. -  Aktualnie przygotowujemy się do tzw. „certyfikacji”, w tzw. „międzyczasie” realizowany jest program szczepień. Niebawem żołnierze udadzą się na poligon. Tam sprawdzone zostaną ich umiejętności, zarówno żołnierzy jak i dowódców oraz sprzęt – zdradza płk Grzegorz Barabieda.

Na Łotwę wyjedzie kilkadziesiąt pojazdów gąsienicowych (czołgi, wóz zabezpieczenia technicznego, inne pojazdy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania) oraz około 170 żołnierzy.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • jedźcie na wojnę zamiast gnuśnieć w koszarach
 • Harcerze a z tymi czołgami to mogą sobie w szachy lub na poligonie pojeżzic o ile paliwa nie zabraknie. Prawdziwy żołnierze to na misjach a nie w koszarach, pucuja gąsienice, które i tak rdzewieja Ten sprze to do muzeum a nie do wojaczki Ruski w Warszawie na tankowanie sie zatrzymają i na kFC
 • RobertKoliński Ach ci polscy wojacy kierowani do służby poza granicami państwa w Norfolk (USA)- ale jak nasi dzielni, świetnie wykształceni oficerowie kończyli najlepszą na świecie Woroszyłówkę i stanowili elitę wojsk Układu Warszawskiego, to potem na nich styropianowo-kościelne sprzedawczyki za kartony z dolarami pluły, że "zdrajcy", że "sowiety", że "moskiewskie pieski"i takie tam bzdury. Ciekawe kiedy podobnie zacznie się mówić o dzisiejszych mundurowych, za tę neokolonialną służbę u nowych panów?:)#FoodNotBombs Hashtagi: #NasiOkupanci, #yanksGoHome, #styropiany, #kler
 • Parę taktycznych głowic nuklearnych w cele na terenie polski i nasz armia znika z powierzchni ziemi. Smutna to rzeczywistość.
 • Widziałam nawet takie czołgi, które pływają :)tylko akurat żołnierz nie potrafił wytłumaczyć co je porusza i dlaczego nie toną.
 • @RobertKoliński - tylko że widzisz Koliński, na tamtych pluli bo służyli naszemu odwiecznemu wrogowi który na przestrzeni syuleci niejednokrotnie dał na to dowód, podobnie jak niemcy, itd. .. .a usa jakoś do tej pory nie zaatakowała nas, nie wbiła noża w plecy, może dlatego że nie mieli okazji ale fakty przemawiają na ich korzyść. .. .
 • @RobertKoliński - Najwcześniej wtedy, gdy wygra Pan jakiekolwiek stanowisko w wyborach. Powinen Pan przestać pisać komentarze tego rodzaju pod niemal każdym artykułem. Elblążanie już Pana zweryfikowali - i powiedzieli nie.
 • Na Łotwę Krzyśka zabierzcie, niech sprzętem jedzie !!!
 • @RobertKoliński - Pozdrawiamy mamę i tatę? Kolińskich; )
 • RobertKoliński @fdgtjyt - Gdybyści ob. @fdgtjyt znali choć pobieżnie polską historię najnowszą, to wiedzielibyście, że akurat jankesi to wielokrotnie wbijali już Rzeczpospolitej nóż w plecy - bezprawna napaść na Irak i "irackie kontrakty", tajne więzienia i obozy tortur na Mazurach, nieistniejące offsety czy bandycka a bezprawna napaść na Afganistan to tylko kilka najgłośniejszych przykładów tej haniebnej działalności naszego najnowszego okupanta:) Hashtagi: #NasiOkupanci, #szymany, #yanksGoHome, #euroarmia
 • Panie Koliński możesz sie Pan przyczynic do polepszenia bytu lokalnej spolecznosci i zrobic cos dla naszej małej lokalnej ojczyzny, przeprowadzajac akcje zbierania podpisow za przeprowadzeniem referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta elblag i calej nieudolnej rady miejskiej ktora przyklepuje bardzo szkodliwe dla miasta i elblazan decyzje. Zrob Pan cos dla nas i dla siebie. Odwołajmy wrobla i cala nieudolna ekipe. Elblazanie maja dosc tego marazmu i beznadzieji jaka nam serwuja towarzysze z UM i ich poplecznicy ze spolek miejskich.
 • RobertKoliński @ursus - Już mi wielokrotnie proponowano zorganizowanie takiej akcji, ale na każdorazowo zadawane w odpowiedzi moje pytanie: - Ale kogo widzicie w zamian za obecną, nieudolną ekipę?, to niestety nie uzyskiwałem żadnej odpowiedzi. To może tym razem: - To kogo widzielibyście w zamian za dzisiejszych "ratuszowików", Towarzysze?:) Hashtagi: #samorzad, #nieudolnosc, #KolejNadzalewowa, #EgZdroj
Reklama