UWAGA!

Otwieram lodówkę, a tam...

 Elbląg, Otwieram lodówkę, a tam...
Fot. Anna Dembińska

... a tam oczywiście jedzenie. Kolejna jadłodzielnia została dziś (21 stycznia) uruchomiona w Elblągu - przy ul. Stefczyka 7-8. Przedsięwzięciu towarzyszy idea foodsharingu, a po naszemu - dzielenia się żywnością.

- To siódma jadłodzielnia, którą sponsoruje marka Winiary - mówił Roman Żarnecki, prezes Fundacji CHOPS. - W Polsce marnuje się co sekundę 92 kg żywności, z czego ok. 60 proc. marnuje się w gospodarstwach domowych – podkreślał.

Taka jadłodzielnia to też ciekawa możliwość dla firm, by uniknąć konieczności utylizowania produktów narażonych na przeterminowanie. W Elblągu inicjatywę firma z Kalisza zrealizowała we współpracy z Bankiem Żywności.

- Całość jest bardzo prosta: stawiamy lodówkę, która jest przez nas nadzorowana. Foodsharing jest w Polsce znany, ale nasz projekt wyróżnia się tym, że dbamy o tę lodówkę, żeby ona wyglądała dobrze, żeby produkty, które będą się tu znajdowały, były dobrej jakości. Każdego dnia wolontariusz będzie dbał o czystość i higienę - mówił Roman Żarnecki.

  Elbląg, Otwieram lodówkę, a tam...
Fot. Anna Dembińska

- Jesteśmy miastem zielonym - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, obecny na otwarciu jadłodzielni. - Dużą wagę przykładamy też do odpadów. Żywność ma swój termin przydatności, wiele firm i sklepów, kiedy kończy się data ważności, staje przed problemem. Widzimy po Zakładzie Utylizacji Odpadów, że dużo żywności jest marnowane – zaznaczał prezydent. - Mniej odpadów, mniej marnotrawstwa, to strzał w dziesiątkę - stwierdził.

- Mamy dwa cele, jeden taki, by zapobiegać marnowaniu żywności, drugi, równorzędny, żeby wspierać osoby potrzebujące - podkreślała Teresa Bocheńska, prezes zarządu Banku Żywności w Elblągu. - Mam nadzieję, że ta jadłodzielnia będzie funkcjonowała i będzie dużo otwierających jej drzwi – mówiła. - Jadłodzielnia będzie dostępna w godz. 8-22 – dodała.

Spotkanie zakończyło symboliczne przecięcie wstęgi przy jadłodzielni, umieszczono w niej także pierwsze produkty. Na lodówce umieszczono także regulamin korzystania z tego miejsca, tłumaczący, jaką żywność można tam umieszczać itd.

W Elblągu jadłodzielnia funkcjonuje także przy ul. Związku Jaszczurczego.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Mi to wygląda jak zwykła rozdzielnia
 • To aż prezydent musiaĺ być???!!!, faktycznie dzieło dnia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50
  5
  Vuccccc(2022-01-21)
 • od kiedy zaczęła działać jadłospis dzielnia żywię się wyłącznie za jej pomocą, zawsze znajduje tam smaczne i świeże jedzenie, po co mam kupować skoro jest tu za darmo? zaoszczędzone pieniądze przeznaczam na lepszy alkohol, kiedyś piłem byle co, obecnie stać mnie na lepsze trunki
 • Nigdy nie uwierzę że większość Polaków marnuje takie ilości jedzenia. Większość robi takie zakupy żeby nie marnować. 5mln ton rocznie to wynik 130 kg rocznie na osobę, Osobiście nie znam nikogo kto by wyrzucał prawie 3 kg jedzenia tygodniowo.
 • Najwięcej jedzenia marnują firmy które że względu na prawo wolą zutylizować niż płacić podatki by legalnie rozdać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  2
  Widziałem(2022-01-21)
 • dziwne te idee, sąsiad sąsiada podpierdziela na straż miejską, a my udajemy, że pomagamy. bez sensu lepiej powiedzieć sobie dzień dobry na ulicy i się uśmiechnąć, niż stare jedzenie przynosić, ze niby jesteśmy tacy super. wszystko na pokaz i pod publiczkę, ojoj.
 • bałbym się zjeść może ktoś wsypie kiedyś cos na przeczyszczenie, nie chcę rozchorować się. serio nie skorzystam.
 • Dzięki dobrobytowi zaserwowanemu przez wspaniałe rządy Prawa i Sprawiedliwości elblążanie są coraz hojniejsi i dzielą się dobrem. Nie da się ukryć iż portfele większości elblążan już się nie domykają a za sprawa przekopu, będzie jeszcze tylko lepiej.
 • zagychę już mamy i dziękujemy tym co maja za dużo. niezłe bibki będą. dziękujemy
 • Dzięki dobrobytowi zaserwowanemu przez wspaniałe rządy Prawa i Sprawiedliwości elblążanie są coraz hojniejsi i dzielą się dobrem. Nie da się ukryć iż większości elblążan portele już się nie domykają a za sprawa przekopu, będzie jeszcze tylko lepiej.
 • Dzięki dobrobytowi zaserwowanemu przez wspaniałe rządy Prawa i Sprawiedliwości elblążanie są coraz hojniejsi i dzielą się dobrem. Nie da się ukryć iż większości elblążan portele już się nie domykają a za sprawa przekopu, będzie jeszcze tylko lepiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  12
  LucynaŁupina(2022-01-21)
 • Portfele się nie domykają? Niedługo drzwi się nie będą domykać, będziemy pieniądze na chleb taczkami wozić.
Reklama