UWAGA!

Oznakowanie "czytelne, kompletne" i "obowiązujące"

 Elbląg, Oznakowanie "czytelne, kompletne" i "obowiązujące"
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

Jeszcze raz wracamy do tematu parkowania naprzeciwko kościoła przy ul. Agrykola. Niedawno jeden z naszych Czytelników wyraził wątpliwości co tego, czy teren, o którym mowa, jest właściwie oznakowany. Jak na tę sprawę patrzą administratorzy terenu, policja, urzędnicy, sami mieszkańcy?

Mieszkaniec

Najpierw przypomnijmy wątpliwości naszego Czytelnika w tej sprawie.

- W nawiązaniu do artykułu, pragnę zwrócić uwagę na oznakowanie tego terenu. Po pierwsze taki park z dużym prawdopodobieństwem nie jest drogą publiczną. Jeżeli na tym terenie miałby obowiązywać Kodeks Drogowy, to wymagałoby to znaku D-52, strefa ruchu. Bez tego nie jest możliwe karanie mandatami. Jeżeli jednak mamy do czynienia z drogą publiczną to ustawiony znak B-1 wraz z tabliczkami nie spełnia wymagań technicznych dla znaków drogowych (B-1 jest ewidentną zardzewiałą samoróbką niespełniającą norm co do odblaskowości, a tabliczki pod nim nie stosują właściwego kroju czcionki stosowanego na znakach drogowych) – pisze mieszkaniec.

 

Zarząd Zieleni Miejskiej

W międzyczasie otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytania od Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu, która dotarła do nas już po pierwszej publikacji o problemach z parkowaniem. Została dołączona do poprzedniego tekstu, przypomnijmy jej fragment ukazujący, że zdaniem administratora oznakowanie jest obowiązujące.

- Zieleniec przy ul. Agrykola nie jest drogą publiczną, po której mogłyby się poruszać pojazdy, nie jest też parkingiem. O zakazie ruchu informuje znak drogowy (B-1) zakaz ruchu w obu kierunkach. Zgodnie z tabliczką umieszczoną pod znakiem nie dotyczy on mieszkańców budynku przy ul. Agrykola 2, którzy nie mają innego dojazdu do miejsca zamieszkania oraz służb miejskich i zaopatrzenia i pracowników szkoły posiadających odpowiednie identyfikatory. Do pozostałych (stadion, szkoła) dojazd jest od ul. Wspólnej - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej. W odpowiedzi ZZM uzyskaliśmy też potwierdzenie, że to jego pracownicy ustawili kamienie ograniczające możliwość wjeżdżania na trawę.

 

  Elbląg, Oznakowanie "czytelne, kompletne" i "obowiązujące"
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

Policja

Według policji oznakowanie spornego miejsca jest "czytelne i kompletne".

- W związku z naniesieniem zagrożenia na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Elblągu dotyczącym nieprawidłowego postoju pojazdów przy ul. Agrykola policjanci weryfikują wskazane miejsce. W przypadku ujawnienia wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami policjanci stosują środki przewidziane prawem. O naruszeniach powiadamiana jest również Straż Miejska w Elblągu. Za organizację ruchu drogowego na tym obszarze odpowiedzialny jest jego zarządca, w tym przypadku Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu. Oznakowanie pionowe jest czytelne i kompletne – poinformował nas nadkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.

 

Departament Zarząd Dróg

O odniesienie się do wątpliwości Czytelnika zwróciliśmy się również do Urzędu Miejskiego w Elblągu:

- Departament Zarząd Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu informuje, że przedmiotowy znak pionowy zlokalizowany jest na terenie działki nr 72/2 obr. 18 będącej w administrowaniu przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu. Nie jest to pas drogi publicznej. DZD nie jest zarządcą przedmiotowego terenu w tym jego oznakowania.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 1 ust. 2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym przepisy tej ustawy w tym w zakresie stosowania się do znaków i sygnałów drogowych stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, strefami ruchu i strefami zamieszkania, co oznacza, że znak ustawiony przy zjeździe na teren działki ZZM jest znakiem obowiązującym.

Zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych droga na terenie ZZM ma charakter drogi wewnętrznej i za jej utrzymanie oraz oznakowanie odpowiada jej administrator, tj. ZZM – odpowiada na nasze pytania Departament Zarząd Dróg.

 

Czytelnicy

Należy się spodziewać, że służby dalej będą w tym miejscu interweniować i egzekwować przepisy wynikające z obecnego oznakowania. Problem parkowania w omawianym miejscu, a także w najbliższej okolicy, dzieli mieszkańców, widać to nawet po komentarzach pod naszym materiałem z Dnia Dziecka w parku Dolinka, przywołajmy więc niektóre.

- Ostatnio pod artykułem o parkowaniu przy stadionie było dużo hejtu na osoby uczestniczące we mszy świętej, a policja chętnie wystawia mandaty. Może redakcja napisze co dziś się tam działo? Jakie tłumy aut były. Teraz problemu raptem nie ma.

- Żeby nie było, że mam z tym problem, że parkowali i był festyn. Bardzo dobrze, super że dla dzieciaków takie coś się robi. O to właśnie mi w komentarzu chodziło, że po to jest taki plac, żeby właśnie parkować.

- To nie jest plac, to jest park, nie potrafisz odróżnić placu od parku? To jest jeszcze bardziej park niż Dolinka, park objęty ochroną konserwatora zabytków jako teren zabytkowy. Najlepiej zniszczyć wszystko. To, co dziś się działo, przekracza wszelkie granice. To trzeba było też wjeżdżać na Dolinkę pod same urządzenia, wyszłoby to samo, bo leniwce muszą jechać. Zobaczycie, zapłacicie za to wszyscy, najpierw rozjeździć, a potem kasa, która mogłaby iść na bardziej szczytny cel pójdzie na rewitalizację parku. A wy się cieszycie, że udało wam się zaparkować w parku.

Szerzej sprawę parkowania przy Agrykola opisywaliśmy tutaj.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ojej tam wielką tragedia, tak naprawdę to już nasze służby w temacie parkowania gdzie popadnie jest bezsilna. Stary rynek od strony wigilijnej też zastawiony chodnik, kafle powykrzywiane. Osiedla domków ich wąskie uliczki z lewej i prawej strony pozastawiane Ani przejść ani przejechać. W cywilizowanym kraju nawet 15 minut takie auto by nie stało na chodniku czy trawniku. Ale takie parkowanie to już polska specjalność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  3
  Art :)(2023-06-02)
 • Mowilam ze ten co kwestionowal te znaki to bzdury gadal aby gadac
 • Problem polega na tym, że niektórzy ludzie wszędzie muszą wjechać autem. Dosłownie wszędzie. Poza tym, nie są w stanie pogodzić się z faktem, że czasem trzeba zaparkować dalej i przejść z 200 metrów od parkingu. Im się marzy, żeby zrobić tuptup 2 metry od klatki schodowej do samochodu, a potem tuptup 2 metry od samochodu do kościoła. Innego rozwiązania nawet nie biorą pod uwagę. Przypominam, że przynależność do konkretnej parafii polega na tym, że masz swój kościół jak najbliżej miejsca zamieszkania. Zatem, w ogóle nie muszą przyjeżdżać autem do kościoła, bo mieszkają zaraz obok niego. Gdyby mieszkali na zawadzie albo na starym mieście, to byliby z innej parafii i też mieliby blisko do swoich kościołów. Wygląda na to, że niektórym spaliny zwyczajnie wsiąkły w mózgi, i tak niezbyt funkcjonalne. To, jak ludzie stali się wygodni i głupi, najlepiej widać na parkingach pod SP12 na Zajchowskiego (gdyby mogli, to by na schodach zaparkowali, tam się pod bramą szkoły przejść nie da) i w bażantarni (parking naprzeciw góry stoi pusty, a w lesie za polaną i przy muszli dziesiątki SUVów w dieslu. Skoro ci ludzie chcą potruchtać albo spacerować, to po co w ogóle z domu wyjeżdżają kopciuchem, zamiast zwyczajnie z domu wyjść, a nie wyjechać?). Durnota, lenistwo, wygodniactwo i spalinowe zapalenie mózgu!
 • Wiem jedno, że lenistwo ludzi jest przerażające - karać mandatami bez skrupułów i litości. Zero tolerancji! Jednocześnie zauważyłem, że jak tylko jest jakaś większa impreza w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Grunwaldzkiej kierowcy nagminnie parkują swoje samochody na chodnikach i trawnikach wokół hali - gdzie jest policja! Mało tego - potrafią zaparkować radiowóz przy wjeździe z ul. Grunwaldzkiej w kierunku w/w hali i łapać kierowców za przekroczenie prędkości kompletnie nie widząc opisanych wcześniej samochodów. To jakiś skandal! Niszczone są trawniki i chodniki, które później są naprawiane z naszych pieniędzy!
 • @Brum brum - Tylko niestety obecne społeczeństwo jest po prostu LENIAMI!!!!!
 • Karać bez litości. Jak komuś jest ciężko zrozumieć obowiązujące przepisy, to chyba powinien zwrócić blankiecik prawa jazdy, w odpowiednie miejsce. Policja powinna być tam częściej tak samo, jak przy wjeździe na targowisko miejskie. Gdzie stado Januszy blokuje skutecznie prawy pas ruchu. Polecam jutrzejszy dzień, sprawdzić to miejsce również.
 • Powinno być więcej parkingów i tyle. Poza tym krój fontu a nie czczionki Hashtagi: #Jedyny_myslacy_trzezwo
 • 1Skoro jednak jest to droga dojazdowa do budynków choć pod Zarządem Zieleni to chyba od drugiej strony również należałoby postawić znak? Chocby "ustąp pierwszeństwa" skoro nie ma tam niebieskiej tablicy? 2Skoro to "zabytkowy park" (śmiechu warte) to jak to możliwe że mając identyfikator czy odpowiedni adres zamieszkania można go jednak rozjeżdżać? 3Brak takiego znaku przy wjeździe na Cmentarz ACz oznacza że można tam wjechać i zaparkować?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  10
  drogowy pyrat(2023-06-02)
 • Wykonać miejsce parkingowe od wejścia do kościoła w stronę Kumieli i po sprawie. Te obecne wzdłuż Agrykola są zrobione dla ludzi uprawiających sport / tor wrotkarski, korty i boiska/oraz dla kibiców p. noznej w trakcieeczu. Ta inwestycja rozwiązała by problem także w przypadku pogrzebów.
 • Zniwelować ruski cmentarz i zrobić tam parking.
 • Znalazłem suuuuper rozwiązanie tego problemu! Od strony Hotelu Młyn, między cmentarzem i rondem jest ogromny parking. Wystarczy, żeby wszyscy się tam pomieścili. Jest tylko jeden jedyny problem: parking jest 200m od wejścia do kościoła, a nie 2m. Jak wy byście przeżyli, gdybyście musieli poświęcić 3 minuty na dojście pieszo do auta, przecież poruszać obiema nogami to jakiś dramat, tak się nie godzi! Nie po to braliście kredyt na auto, żeby teraz musieć przejść 3 minuty na pieszo! Tragedia, skandal! Całe miasto powinno być jednym wielkim parkingiem, żeby jaśnie państwo, nie musiało w ogóle ruszać ani mózgiem, ani nogami!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  1
  Dlaczego tam nie parkujecie?(2023-06-02)
 • Zawsze można powiedzieć że przyjechałem w gości do mieszkańców nr 2.Których?-wszystkich, ale odwiedzę je po mszy świętej.
Reklama