UWAGA!

"Pozwólcie nam nadal trenować wspinaczkę"

 Elbląg, "Pozwólcie nam nadal trenować wspinaczkę"
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

- Zainteresujcie się kwestią ścianki wspinaczkowej przy IV LO – poprosił nas jeden z naszych Czytelników. Od kilku miesięcy obiekt jest nieczynny, jego działalność nie została wznowiona w kolejnym roku szkolnym.

W związku z tym, że ścianka wspinaczkowa pozostaje zamknięta, skontaktowaliśmy się z jej właścicielem. Zwłaszcza, że również w mediach społecznościowych dało się odczuć, że dalsza obecność "Wspinalni" na sportowej mapie Elbląga jest niepewna. Przypomnijmy, że chociaż obiekt zlokalizowany jest w szkole, elbląska ścianka wspinaczkowa jest prywatnym przedsięwzięciem.

- Faktycznie sytuacja ścianki jest trudna. Włączenie IV Liceum Ogólnokształcącego do Zespołu Szkół i Placówek Sportowych spowodowało rozwiązanie wieloletniej umowy polegającej na barterowym świadczeniu usług przez ściankę na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej i wynajmie tego fragmentu sali. Trwają rozmowy z przedstawicielami szkoły i nie chcielibyśmy ujawniać szczegółów dotyczących ich przebiegu. Jeśli chodzi o pytanie o trudności ze wznowieniem działania obiektu, najpierw musimy mieć podpisaną nową umowę najmu / współpracy z nowym zarządcą określającą warunki i koszty takiej działalności. Jeśli uda się dojść do porozumienia, nasz obiekt do wspinania, dyscypliny olimpijskiej, od razu zostanie otwarty, co będziemy ogłaszać. Natomiast na ten moment trwają rozmowy i nic jeszcze nie jest przesądzone – brzmi odpowiedź ze "Wspinalni".

W tej sprawie w zeszłym tygodniu skierowaliśmy pytania do IV LO (od niedawna część Zespołu Szkół i Placówek Sportowych) i organu założycielskiego szkoły, czyli miasta. Dziś (30 września) odpowiedzi otrzymaliśmy od Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

- Umowa dotycząca ścianki, która została podpisana w 2011 roku na prowadzenie działalności gospodarczej w obiekcie oświatowym, funkcjonowała przez 10 lat w niezmienionej formie. Wraz ze zmianą zarządcy budynku, którym teraz jest dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Sportowych, musiała nastąpić zmiana umowy z dostosowaniem do obecnie obowiązujących miejscowych aktów prawnych (kwestie wynajmu miejskich obiektów). Właścicielowi ścianki, który prowadzi swoją działalność gospodarczą na terenie szkoły przedstawione zostały nowe propozycje. Zależy nam na tym, aby ścianka nadal funkcjonowała z możliwością korzystania z niej przez młodzież Zespołu Szkół i Placówek Sportowych. Obecnie trwają rozmowy na temat warunków zawarcia nowej umowy – podkreślają urzędnicy.

W międzyczasie otrzymywaliśmy kolejne sygnały od mieszkańców zaniepokojonych zamknięciem obiektu, którzy wskazują, że wciąż nie ma porozumienia w kwestii uruchomienia "Wspinalni".

- Niestety wielu wspinaczy, ludzi dorosłych, młodzieży i dzieci, by trenować, musi dojeżdżać aż do Trójmiasta. Jest to kłopotliwe ze względu na ilość treningów w tygodniu, jakie trzeba odbyć, by osiągnąć efekty, jak w każdej innej dyscyplinie sportowej. Otwarcie naszej ściany bardzo by nam pomogło w dalszym rozwoju. Dodam, ze wśród młodzieży są talenty, które jeżdżą po Polsce na zawody i odnotowują bardzo wysokie wyniki. Wspinaczka zyskuje na popularności odkąd stała się sportem olimpijskim. Jest wielu chętnych z Elbląga, którzy chcieliby zacząć trenować wspinanie. Bardzo proszę o umożliwienie nam wszystkim dalsze trenowanie. Ściana w Elblągu jest jedyna w całym w województwie. Możemy ją rozreklamować dla użytku mieszkańców, tylko proszę nam stworzyć taką szansę. Bardzo prosimy o wsparcie w tej sprawie. Wiemy, że trwają negocjacje i nie chcemy zaszkodzić, jedynie pomoc – taką wiadomość otrzymaliśmy od jednej z osób uprawiających wspinaczkę.

Jak zakończą się te negocjacje i czy w Zespole Szkół i Placówek Sportowych będzie możliwość uprawiania wspinaczki? Na razie nie wiadomo, o ich efektach poinformujemy Czytelników.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • tfu. .. biurokracja
 • Ładnie się Pan załadował. Brak ciągłości umowy i brak dobrej woli aby ją zawrzeć na nowo na tych samych warunkach. Zmiana zarządcy obiektu jakoś nie zmienia uwarunkowań wynajmu. To dalej jest szkoła. Gdyby nie było rokowań ściankę by dawno zdemontowano.
 • Ale co to kogo obchodzi ? Apele, że fani nie mają ścianki ? Prywatna ścianka, otworzy kiedy stworzą się ku temu warunki, na co wpływu nie ma. Fani lotnictwa nie mają symulatora w Elblągu, fani gokartów nie mają toru w Elblągu. Różnie to bywa z dostępnością atrakcji.
 • A właścicielem/zarządcą jak zwykle w PL jest pewnie jakiś podstarzały dziad z komuną płynącą w żyłach i sporym brzuchem pod niedopinającą się koszulą. .. Taki to musi podkombinować, zarobić, zakręcić, aby i władzę pokazać i zyskać. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  14
  asasdasd(2021-09-30)
 • Mieszkam obok i często pytają mnie przechodnie, którzy chcą dostać się do obiektu „jak tu wejść”. Szkoda, ze tak wielu ludzi musi pocałować klamkę.
 • Wróblewski zrobi tego co umie najlepiej - czyli zlikwiduje te scianę
 • Nawet w takiej sprawie znajdzie się osoba, która w komentarzu nie może powstrzymać się od swoich uprzedzeń obraźliwych wobec innych. Co to znaczy bowiem stary dziad komunistyczny. Skoro stary i jeszcze komunistyczny to biorąc pod uwagę upływ czasu jego zegar biologiczny wyklucza go z zarządzania tym obiektem. A tak na marginesie jak dotąd w Polsce wszelkie afery tak gospodarcze jak i moralno - obyczajowe nie były związane z "komunistycznym dziadami".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  Vol Old(2021-09-30)
 • Swoją drogą gdyby był to opłacalny biznes już dawno zdemontowano by tą ściankę na inny obiekt zainteresowany wynajmem od ręki. Tak działa rynek. Na pewno było to wygodne praktycznie bez-kosztowo mieć ścianę w szkole i wpuszczać od czasu do czasu uczniów w martwych godzinach dla wynajmu komercyjnego.
 • Pozdrawiam sąsiada/sąsiadkę
 • Najpierw do zrobić OGÓLNODOSTĘPNE Kąpielisko Miejskie - to podstawa a nie jakieś ścianki. W kąpielisku to i skorzysta 2 latek i 70 latek. To ma być dla wszystkich a nie dla wybranych !
 • Jak to w ogóle jest, że prywaciarz może sobie robić byznesy na terenie publicznej placówki szkolnej? To knajpę, albo lokal z cbd, albo punkt bukmacherski, albo lokal partyjny, albo naukę tańca na rurze* też tam mogę sobie PO kosztach otworzyć? [* - wygibasy na rurce też są od niedawna dyscypliną olimpijską, wiem z wiarygodnych źródeł:)] Hashtagi: #PoleDance, #olimpiada, #PrzykumajTeKocieRuchy;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  7
  tow. Koliński ciekawy(2021-09-30)
 • Odpowiedź z Departamentu Edukacji. .. .. ciekawe ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  100% Elblążanin(2021-09-30)
Reklama