UWAGA!

Program bezpłatnych badań działa, ale nie w Elblągu

 Elbląg, Program bezpłatnych badań działa, ale nie w Elblągu

Rząd zachęca osoby po 40. roku życia do skorzystania z programu bezpłatnych profilaktycznych badań. Problem w tym, że w całym regionie elbląskim nie zgłosiła się jeszcze żadna placówka, w której można to zrobić. Najbliższa jest... w Nowym Dworze Gdańskim.

- Absolutnie powrót do profilaktyki jest priorytetem. Nieprzypadkowo program Profilaktyka 40 plus pojawił się jako rozwiązanie, które ma zachęcić Polaków powyżej 40. roku życia do tego, żeby właśnie się zbadać. Zwracam uwagę, że profilaktyka 40 + ma dać pewien podstawowy obrazek stanu zdrowia, w jakim jesteśmy. To nie jest program wielotorowy, wielospecjalistyczny, tylko to jest pewien początek drogi diagnozowania swojego zdrowia – mówił kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski, cytowany przez Puls Medycyny.

Program bezpłatnych profilaktycznych badań dla osób powyżej 40. roku życia działa od 1 lipca. By wziąć w nim udział, wystarczy wypełnić ankietę przez Internetowe Konto Pacjenta lub przez infolinię (nr 22 735 39 53). Badania są udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system. Wystarczy zgłosić się do placówki z dowodem osobistym. Przez pierwsze dziewięć dni ankiety wypełniło w całym kraju ok. 80 tys. osób.

- Profilaktyka 40 Plus ma pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości – mówi Magdalena Mil, rzecznik prasowy warmińśko-mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia

Problem w tym, że w całym regionie elbląskim nie zgłosiła się jeszcze żadna placówka, w której takie bezpłatne badania można w ramach programu zrobić. Najbliższa jest... w Nowym Dworze Gdańskim.

- Wnioski o dołączenie do programu cały czas spływają. Spodziewamy się, że wraz z upływem dni i wraz z rosnącym zainteresowaniem pacjentów, będzie ich coraz więcej – dodaje Magdalena Mil,

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki zakres badań będzie dostępny dla konkretnej osoby, zależy od odpowiedzi, jakich udzieli w ankiecie.

 

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy we krwi; próby wątrobowe: ALAT, AspAT, GGTP; poziom kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu; poziom kwasu moczowego we krwi; krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

 

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy we krwi; próby wątrobowe: ALAT, AspAT, GGTP; poziom kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu; poziom kwasu moczowego we krwi; krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT); PSA – antygen swoisty dla prostaty.

 

Pakiet badań diagnostycznych wspólny: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie; obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI); ocena miarowości rytmu serca.

 

Więcej informacji na temat programu i listę placówek realizujących bezpłatnie badania znajdziecie tutaj

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Spacerowałem po Elblągu - to wioski połączone tramwajami. Dowodem jest deptak przy Kumieli obok ul. Wyspiańskiego. Spotkałem tam ciekawy widok wiszących mokrych gaci, ręczników schnących na słońcu rozwieszonych na sznurkach między drzewami. Polecam te wspaniałe folklorystyczne widoki.
 • To taki lokalny folklor, ale artykuł o czym innym.
 • Bo to jest Polska Jarosława. Tak ma byc. Pszaśnie, chamsko i ordynarnie. ..
 • W Elblągu nikomu na nikim i niczym nie zależy. Rządzący tym miastem liczą, że gdy wrócił volksdojcz z zachodu to razem z nim wróci upadła polska. Nie trzeba nic robić dla społeczeństwa a kasa, także ta UE (770mld)wpadnie do kieszeni obecnej opozycji. Czas się obudzić i w wyrzucić obcych którzy niszczą nasze państwo, tj Tusków, Budki (te z lodami zostawić)Trzaskowski, Hołownie i innych pasożytów okradających nas, Polaków !
 • Jarosław okrada Polske. Mamy dlug 1,6 biliona złotych i rosnie. .. Jaki ty ograniczony jestes. .. Tusk nie zadluzal i nie zadluza Polski w takim tempie jak Pinokio a ryz juz czeka. ..
 • Zasadnicze pytanie -jaki to ma cel? Przecież te badania to podstawowe badania które wszystkie na max kosztują ok 100.Tak czy siak nie chodzi o badania a o IKP przez które po wyrażeniu wszelkich zgód i wypełnieniu ankiety system (nie lekarz)wytypuje jakie badania. Co mi po tych badaniach, kto je skonsultuje, chyba sama u doktora Googla. Do IKP wgląd praktycznie będą miały wszystkie państwowe instytucje -tak samo jak do naszych kont w banku. Te same badania może za darmo zlecić lekarz POZ -który to powinien wyniki skonsultować.
 • Z resztą Pinokio to człowiek Tuska razem reka w reke dzialali w PO!!!
 • Kolego a czy Ty moze byles we Wloszech ? Bo tam w miadtach sa miedzy blokami sznurki i wisza gacie itp. A Polak jedzie i sie zachwyca. Wiec nie badz zlosliwy. Oni maja taki klimat, ze gacie na sznurkach i my tez. ; )jak ci nie pasuje to chodz po starowce. Mbie sie Elblag bardzo podoba. A czy kolega moze widzial na hetmanskiej piekne wzory ulozone z kwiatow. To jest cud. Pieknie. Dziekuje zieleni. Pieknie to wyglada. ; )
 • Gdy wrócił folksdojcz z zachodu państwoPIS i jego elektorat dostało sraczki i opętania strachem
 • @.,. - "Gdy wrócił folksdojcz z zachodu"- już wolę tego folksdojcza od tych szkodników
 • Jarek daje Tusk zabiera taka jest różnica
 • Czy rządzi PiS czy PO nie ma znaczenia i tak okradają Polskę
Reklama