UWAGA!

Referat nadal spowolniony

 Elbląg, Referat nadal spowolniony
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

W zgłoszeniach od naszych Czytelników powraca temat dostępności Referatu Obsługi Kierowców dla elblążan. - Trzeba godzinami siedzieć przy telefonie i to przez kilka dni - twierdzi pan Henryk, który starał się o zarejestrowanie samochodu.

O kolejkach do Referatu Obsługi Kierowców pisaliśmy niedawno, również w odpowiedzi na prośbę Czytelników:

- Od dwóch tygodni nie można się dodzwonić ani zarejestrować w systemie, żeby przerejestrować auto - informowała nas na początku grudnia mieszkanka Elbląga. - Podany na stronie urzędu numer telefonu jest nieaktualny, po dodzwonieniu się do Urzędu Miasta podawany jest nieaktywny numer telefonu.

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga, informowała nas wtedy, że problemy z dostępnością referatu dla interesantów i długi czas oczekiwania na załatwienie poszczególnych spraw to efekt zachorowań na koronawirusa.

-  W listopadzie z powodu izolacji i kwarantanny pracowników przez kilka dni Referat Obsługi Kierowców nie prowadził bezpośredniej obsługi - wskazywała rzecznik. - To niestety spowodowało opóźnienia i przesunięcia w obsłudze kierowców. Aktualnie większość pracowników referatu jest obecna, jednak pewne utrudnienia i wydłużenie czasu oczekiwania jeszcze są, za co przepraszamy - podkreślała. Zaznaczała też, że do pomocy w obsłudze referatu delegowani są pracownicy innych departamentów.

Pan Henryk, który kontaktował się z nami ostatnio, do pracy referatu podchodzi bardzo krytycznie. Próbę załatwienia swoich spraw określa jako "gehennę", czuje się też lekceważony jako interesant.

- Człowieka osobiście nie przyjmują, mówią proszę dzwonić i umówić kolejkę, można dzwonić nawet trzy dni non stop, nie odbiera nikt. Przecież tam pracuje mnóstwo osób - twierdzi nasz Czytelnik. - Odkładają słuchawkę i przez parę godzin telefon jest zajęty - dodaje. Twierdzi też, występują bardzo duże problemy z rejestracją wizyty przez stronę internetową, która ma być według niego zrobiona "dla oka".

W związku z problemami z dostępnością referatu dla mieszkańców ponownie skierowaliśmy pytania do Urzędu Miejskiego. Dziś (22 grudnia) odpowiedź Departamentu Spraw Obywatelskich przekazał nam Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza, przytaczamy ją w całości poniżej.

"Odpowiadając na zgłoszenie Czytelnika skierowane do Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl informujemy, że Referat Obsługi Kierowców pracuje nieprzerwanie od chwili ogłoszenia epidemii, obsługując zainteresowanych m.in. rejestracją pojazdu, wydaniem dowodu rejestracyjnego, czy prawa jazdy.

Ogłoszony stan epidemii, z przyczyn od nas niezależnych, ograniczył dostępność interesantów do należnych usług. W celu dokonania rejestracji pojazdu, odbioru dowodu rejestracyjnego itp. wprowadziliśmy usługę internetową umożliwiającą samodzielne wybranie terminu załatwienia sprawy, a w przypadku braku dostępu do Internetu możliwość telefonicznego umówienia się w powyższych sprawach pod numerem telefonu: 55 221 21 22 (informacje szczegółowe są zawarte w załączniku do Komunikatu Prezydenta Elbląga z dn. 10.11.2020 r.).

Ilość miejsc, zarówno na tzw. listach internetowych, jak również telefonicznych jest ruchoma, uzależniona od sytuacji personalnej w Referacie. Absencja chorobowa pracowników jest spowodowana m.in. trwającą epidemią. Mogą zdarzyć się więc sytuacje, gdy połączenie telefoniczne nie będzie zrealizowane w związku z prowadzoną na danej linii rozmową, ale wówczas osoby odpowiedzialne starają się w miarę możliwości oddzwaniać do interesantów. Podejmujemy wysiłki, aby Państwa sprawy zostały możliwie jak najszybciej zrealizowane, jednak w zaistniałej sytuacji epidemicznej zwracamy się z prośbą o wyrozumiałość" - piszą urzędnicy.

Przypomnijmy na koniec, że powyższe rozwiązania opierają się na Rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 października tego roku.

- Do odwołania w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym dopuszczalna liczba interesantów przebywających, w tym samym czasie, w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi, z wyłączeniem osób realizujących zadania w zakresie obsługi interesantów - brzmi jeden z zapisów rozporządzenia. Dokument określa, że chodzi tu m. in. o sprawy z zakresu "wydawania praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych".

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Uprzejmie informujemy że my nieroby-mamy obecnie pandemie. Niewykluczone że niedługo będziemy mieli zaśnieżenie natomiast latem z uwagi na panujące upały także nie dadzą nam się przemęczać dłużej niż do 13. Nawet nie silimy się na przeprosiny I nie jest nam przykro.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  1
  Maniek na państwowym(2020-12-22)
 • Rozwiązać referat bo większość pracujących tam osób nie nadaje się do pracy z klientem. Skoro opinie mają złe to ich rozwiązać. Scentralizować jak w Anglii a gburów na bruk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  2
  Eblążanin(2020-12-22)
 • To co dzieje się w wydziale komunikacji to dramat !!!!! Rzecznik prasowy ładnie nawet to przedstawia ale rzeczywistość wołą o pomstę do nieba. Jak już kiedyś po wielkiej wojnie się dostałem, to po wydaniu mi dowodu rejstracyjnego jakaś młoda siksa stwierdziła że drudiej sprawy mi nie załatwi bo za 9 minut kończy pracę i nie wyrobi się! Niestety trzeba było znów przywołać tą urzędniczkę do porządku i się dało. Wyszedłem z urzędu przed 16.00.Jednak się udało. Tylko dlaczego Pani w sklepie spożywczym obsługuje kazdego dnia wielu klientów i jakoś jej zaraza nie dopada a urzędnika się chroni jak coś mega cennego! Ja nie mowie że nie ma zachorowań, myślę że niektorzy korzystają z okazji żeby mieć luzik!!!!!
 • System jest niewydolny, a tzw. pandemia to tylko wymówka. Do roboty!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  1
  plusexpress(2020-12-22)
 • Jak pamiętam to latem z powodu wysokiej temperatury urzędnicy również pracowali krócej. Ale wszyscy pozostali którzy tworzą PKB zasuwali od rana do wieczora.
 • Dlaczego pandemia nie ogranicza pracy lekarzy w szpitalach i całej rzeszy pracowników w małych i dużych zakładach produkcyjnych ? Dlaczego nie ogranicza działania jedno osobowych działalności które muszą zarobić na swoje utrzymanie, podatki, dzierżawy, ZUS i nie mogą bać się koronawirusa ?
 • Trzeba zadać pytanie, panie prezydencie czy Urząd którym pan kieruje jest dla mieszkańca, czy mieszkaniec dla Urzędu? Nie dajesz pan rady w kierowaniu pracownikami, to zrezygnuj pan ze stanowiska.
 • Urzednik, ktory w ten sposob odpowiada petentowi z miejsca powinien dostac dyscyplinarke. Czasy komuny sie skonczyly. Najmniej empatii i zrozumienia maja wlasnie ludzie do 30.Wychuchani, wydmuchani. Generalnie uwazam ten referat za najgorzej funkcjonujacy jesli chodzi o obsluge petenta. Jak ide na Lacznosci to kobiety sa usmiechniete i pomocne. Wchodze na dworzec i wszyscy jacys jak niewyspani o wszystko trzeba dopytac bo sam/ sama nie podpowie. Jak nanekiny bez wyrazu na twarzy. Cos okropnego. Ja wiem ze malo tam zarabiacie. No ale skoro nie potraficie znalezc lepiej platner roboty to przynajmniej usmiechaj sie z tego co masz. A jak ci nie pasuje to do biedronki na kase i ladny usmiech i dzien dobry i do widzenia sie uslyszy od milej Pani. Taka na byc kultura na Dworcu. !!
 • Ależ oczywiste to przecież, do odwołania pandemii barykada i załatwisz jak się uda. Chore aż żal to czytać.
 • Zawsze jakieś wytłumaczenia, a jak nie było Covida to max 2 osoby a inne śmiechy śmiechy na zapleczu. Kierownik?? jaki kierownik on sam sie boi cos do pracowników powiedzieć. Ale jak przychodzą handlarze to nagle bez kolejki i nagle i 2 nowe przy okienkach osoby siedzą i mogą ich obsłużyć, a tych z numerkiem dalej maja gdzieś jak zapytałem czemu odchodzi na zaplecze to mówi ze zajęta jest KPINA!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  aleksandra@12(2020-12-22)
 • Strona internetowa dalej nie działa, a gdy się dodzwonisz nie można wdanym dniu zapisać się w kolejkę, a na inny dzień nie zapiszą bo nie ????Grunt to dobra organizacja i wkurzanie petenta, to urzędnicy najlepiej potrafią.
 • Nie ma problemu przez Internet wizytę umawiasz i po problemie, wszystko sprawnie szacunek tak zarejestrowałem auto sprowadzone z zagranicy. Nie wiem jak się to odbywa wobec osób które nie mają Internetu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  7
  Tymczasowo w Elb(2020-12-22)
Reklama