UWAGA!

Rośnie zainteresowanie szczepieniem przeciw grypie, ale szczepionek brak

 Elbląg, Rośnie zainteresowanie szczepieniem przeciw grypie, ale szczepionek brak
fot. pixabay

Koronawirus spowodował zwiększenie zainteresowania szczepieniami przeciw grypie również wśród elblążan. - Pytają o nie osoby w każdym wieku, młodsi i starsi. Mamy kilkanaście a nawet więcej tego typu pytań każdego dnia. Na razie szczepionek w naszej aptece nie mamy. Mają być dostępne w połowie września. Trzeba dzwonić i się dowiadywać – mówi farmaceutka w jednej z elbląskich aptek.

O dostępność szczepionek przeciw grypie spytaliśmy w kilku elbląskich aptekach. W każdej usłyszeliśmy podobną odpowiedź – szczepionek brak.

- Nie ma w tej chwili szczepionek przeciw grypie. Na początku września trafiła do nas mała ich partia, dosłownie kilka i bardzo szybko się rozeszły. Niebawem ma trafić do nas większa ilość szczepionek. Zapisów na nie nie prowadzimy, trzeba dzwonić i się dowiadywać, być może nawet już jutro będą dostępne – poinformowano nas w jednej z elbląskich aptek.

- Nie ma w tej chwili szczepionek. Proszę się dowiadywać o nie dopiero na początku października. Nie prowadzimy żadnych zapisów – słyszymy w kolejnej aptece.

- Proszę się dowiadywać o szczepionki po 10 września, żadnej listy, na którą można się zapisać nie prowadzimy – to odpowiedź farmaceutki z innej elbląskiej apteki.

- Mieliśmy 20 sztuk szczepionek na grypę i nie wiemy czy jeszcze będziemy ją mieli. Proszę się pytać co jakiś czas – poinformowano nas w jednej z elbląskich aptek, która należy do ogólnopolskiej sieci.

Jak podkreśla Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu „ponosimy teraz skutki braku zainteresowania szczepieniami w latach poprzednich”.

- My nie zajmujemy się ilością i dostępnością szczepionek, które nie są obowiązkowe, ta przeciw grypie do takich należny. To jest tak naprawdę prywatny biznes. Kto zamówi ten ma, kto nie zamówi, nie ma. My w tej chwili będziemy ponosili skutki braku zainteresowania szczepionkami w latach poprzednich. Jeżeli producenci przez lata nie mieli zgłoszeń o zwiększonym zapotrzebowaniu na te szczepionki, to pozawierali kontrakty z tymi, którzy już tradycyjnie zamawiali zwiększone ilości. Na grypę w Polsce szczepiło się w granicach między 3 a 5 procent społeczeństwa, przykładowo w Niemczech 70 procent. Nasi aptekarze i lekarze nie byli zainteresowani większą ilością szczepionek, bo po co mają „topić” pieniądze w czymś, co nie przyniesie żadnego zysku, bo nie zostanie sprzedane – mówi dyrektor Jarosz.

Czy szczepienie na grypę może naszemu organizmowi pomóc w walce przy ewentualnym zakażeniu koronawirusem?

- Trudno powiedzieć. Czy są tu jakieś krzyżowe zależności, tego nikt na sto procent dziś nie wie. Jednak warto się szczepić na grypę. Raczej bym nie upatrywał w szczepionce przeciw grypie antidotum na koronawirusa, natomiast jest to ochrona naszego organizmu przed dodatkową infekcją, która organizm osłabia. Zawsze było się warto szczepić przeciw grypie, tylko teraz to szczepienie nabrało innego jeszcze wymiaru – mówi Marek Jarosz.

W trakcie ostatniej konferencji prasowej (4 września) minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że do Polski ma trafić do 2 mln szczepionek przeciwko grypie. Lekarze i eksperci podkreślają, że w tym roku może być to niewystarczająca ilość.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przecież mówili, że Szumowski miał w d. .. .zakup szczepionek, sami dostawcy pytali czy nie chca wiecej dokupić, bo bedzie problem później. Nie kupił. Dla niego rodzinka i znajomi się dorobili to sobie odszedł. Macie swój PIS i ich rządzenie.
 • Może któryś z kolegów Pana Szumowskiego będzie miał jakieś szczepionki na sprzedaż.
 • .. .. .
 • Posłuchajcie mnie i posłuchajcie uważnie! Żadne szczepionki nie dają takiej pewności zdrowia jak Wasza kondycja fizyczna i psychiczna. Chcecie być zdrowi? Wolno od chorób? Pełni energii? To skupcie się na zdrowym trybie życia! Więcej ścieżek rowerowych, a mniej aut i spalin, które niszczą błonę śluzową. 10 minut rowerkiem do pracy, bez spalin i zdrowe śniadanie to dla organizmu najlepsza szczepionka jaką możecie sobie zafundować!
 • Szczepienie na wirusa który mutuje co roku XDDD
 • Największa umieralność na covida we Włoszech w grupie starszych ludzi, którzy w zdecydowanej większości byli szczepini na grypę. Ach te ludzkie złudzenia wspomagane strachem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  2
  szczepcioitomcio(2020-09-09)
 • Nigdy się nie szczepiłam na cokolwiek, nigdy nie dawano mi antybiotyków i praktycznie wcale nie choruje. Śmieszą mnie te reklamy pod publikę jaka to ja mama odpowiedzialna i zaszczepie dziecko na wszystko i wszystkim, a potem co chwila do lekarza bo byle katarek, bo byle gorączka, bo rozwolnionko, bo uczulone na wszystko. Szczepienia bardziej szkodzą niż pomagają. Ponad 40 lat przeżyłam, a od ponad 30 nie byłam u lekarza bo nie choruje. Rodzice nie myli mi rąk co chwila, jadłam brudne warzywa i owoce, w sklepach i podczas zabawy brudziałm wszystko, jadłam brudnymi rączkami. A teraz sterylne społeczeństwo chucha i dmucha na dzieci, a jak by mogli to by je w szklanych kopułach zamykali bo rączunie brudne będą, jabłuszko trzeba wyparzyć, sterylizować talerzyk, ubranka wygotować, a muszka w domu to od razu szpital bo katarek i gorączkunia.
 • No, ale za pewne pis da temu radę. zobaczymy w TVP (telewizja propagandy)jak jest dobrze w Polsce i wszędzie poza Polską źle.
 • Najpierw zastraszanie obywateli epidemią, a teraz pora na handel szczepionkami. I tak interes się kręci. Hashtagi: #pseudowirus
 • ja tam kapuste jem i jestem zdrowy
 • Straszne! Wszyscy umrzemy :-)ależ wy jesteście cudownymi handlowcami przemysłu farmaceutycznego :-)Żyć nie umierać- nie muszą zatrudniać handlowców, media im wszystkie magazyny wyprzedadzą :-)
 • no i tak ludzie sie rzuca na makaron papier toaletowy maseczki, tylko trzeba stosowac reklame codziennie co godzine ze koronawirus, portel tez bierze w tym udzial nakreca biznes
Reklama