UWAGA!

Święto Trzech Króli bez orszaków

 Elbląg, W tym roku, z powodu pandemii, nie zobaczymy w Elblągu Orszaku Trzech Króli
W tym roku, z powodu pandemii, nie zobaczymy w Elblągu Orszaku Trzech Króli (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Dzień Objawienia Pańskiego, nazywany w naszym kraju Świętem Trzech Króli, zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Tego dnia wspominane jest wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, w którym mędrcy ze wschodu nazywani również królami lub magami, wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi i ofiarować mu złoto, kadzidło i mirrę.

Co przekazuje tradycja?

Ewangeliczna historia według św. Mateusza (Mt 2, 1-12) opowiada o trzech cudzoziemcach ze Wschodu, którzy podążając za gwiazdą, wyruszyli w drogę do Betlejem, aby tam złożyć pokłon narodzonemu dziecku. Po drodze wstąpili na dwór Heroda, który w narodzonym chłopcu upatrywał przeciwnika. Według przekazu mędrcy, odnalazłszy stajenkę betlejemską, ofiarowali Dzieciątku swoje cenne dary - mirrę, złoto i kadzidło, które miały wyrażać symbolicznie królewską godność i zapowiedź przyszłej śmierci chłopca. Według tradycji złoto oznaczało coś co jest piękne, chwalebne i wartościowe – tak jak godność Jezusa jako króla. Kadzidło używane było w świątyniach podczas składania ofiar jako symbol modlitwy i wyrażało boski majestat dziecięcia. Mirra to balsam, którym namaszczano zmarłych oraz składnik, który dodawano do wina, aby je wzmocnił. Taki też napój podawano skazańcom, co stanowiło zapowiedź męki i pogrzebu Syna Bożego. Jezus otrzymał więc złoto jako król, kadzidło jako Bóg i mirrę jako człowiek. Taką wymowę miały dary magów i ich wyprawa do chłopca urodzonego w Betlejem-Domu Chleba.

Według przekazu ewangelicznego, po ofiarowaniu swoich darów, mędrcy określani przez św. Mateusza jako magowie, otrzymawszy podczas snu wskazówkę, aby nie wracali już do Heroda, wyruszyli z powrotem do swych krajów inną drogą.

Co warte zauważenia św. Mateusz nie pisał o tym, że przynoszący dzieciątku dary byli królami. Nazywał ich magami. Jako pierwszy nazwał ich „królami ze Wschodu” rzymski teolog, Tertulian na początku III wieku (ok. 160 – ok. 220). Tezę tę rozpowszechnił Cezary z Arles (zm. 542), co zbiegło się w średniowieczu z popularną wówczas koncepcją teologiczną, by traktować Trzech Króli jako trzech synów Noego, reprezentujących trzy rasy ludzkie i trzy części znanego wówczas ludziom świata. Melchior symbolizował zatem potomków Jafeta, czyli rasę białą z Europy, Kacper – Sema, czyli ludy semickie z Azji, a Baltazar – Chama, czyli Afrykańczyków. Przy czym na przełomie wieków wygląd magów ustalany był równie arbitralnie jak ich imiona. Beda Czcigodny pisał na początku VIII wieku, że Melchior miał siwe włosy i brodę, Baltazar śniadą skórę i czarną brodę, a Kacper, najmłodszy z nich, nie miał brody. Na początku XV wieku, autor „Żywotów świętych” Petrus Natalibus określił z kolei, że Melchior miał lat 60, Kacper 40, a Baltazar 20. Niezależnie jednak od historycznych naleciałości, ewangeliczny przekaz przypomina, że przeszło dwa tysiące lat temu, przybyli do Betlejem uczeni, którzy odnaleźli tam Jezusa Chrystusa – dziecko, którego narodziny odmieniły świat.

Pamiątkę tego wydarzenia symbolizują wypisywane poświęconą kredą na drzwiach litery K+M+B. Zwyczaj święcenia kredy rozpowszechnił się dopiero w XVIII wieku, kojarząc błędnie litery K+M+B oraz datę bieżącego roku z imionami mędrców, zamiast z rzeczywistym skrótem od łacińskiej inskrypcji CMB – czyli Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Przy czym św. Augustyn tłumaczył ten skrót jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu), co wraz z datą zyskuje większy sens, gdyż w istocie chodzi przecież o błogosławieństwo boże dla konkretnego naszego domostwa, a nie dla imion mędrców uwiecznionych w późniejszym czasie przez teologa średniowiecznego – Bedę Czcigodnego(675-735).

 

Orszak Trzech Króli online

Fundacja Orszak Trzech Króli, wzmacniając tradycję, od 2009 roku organizuje w wielu miastach w Polsce barwny pochód postaci związanych z ewangelicznym przekazem dotyczącym pokłonu trzech mędrców. W tym roku z powodu przepisów pandemicznych orszak ulicami naszego miasta w znanej formie się nie odbędzie, przejdzie natomiast w symbolicznym składzie ulicami stolicy i można go obserwować online. Transmisja na żywo w środę (6 stycznia) rozpocznie się od godz. 12 i będzie dostępna tutaj.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czy autorowi chodzilo o Chana czy o Chama ?
 • To fajnie - grubasy nie będą męczyć zwierząt. ..
 • Nie mam nastroju do ucztowania tego Święta bo dostaliśmy pismo z MON że jak nie zaszczepimy się to żołnierz może zapomnieć o awansach, szkoleniach, odmowa dopuszczenia do szkoły oficerskiej więc po 12 latach wylatujesz z armii. Jestem w potrzasku i brak mi słów jaki zamordyzm nastał. I to są te dobrowolne szczepienia?! Pandemia w której nawet 5% z sędziwych 460 posłów nie zmarło. .Ba nawet nie 2% z posłów. I najważniejsze - skoro szczepienia rzekomo dadzą zaszczepionym odporność to przecież mogą spać spokojnie - skąd wiec te drakońskie przymuszanie do szczepień? No chyba że jednak nikt nie wierzy w jej 95% skuteczność i wtedy mamy dowód że media kłamią co do jej skuteczności. .. Słyszałem też że matki które się nie zaszczepią nie będą mogły noworodka zobaczyć. .Boże tak obrzydliwych metod sam Stalin by nie stosował. Liczę że Bóg osądzi postepowanie architektów tych prześladowań a ja się wyprowadzę do Tajlandii bo mam tam rodzinę
 • @wojskowy - W Tajlandii to dopiero ciekawe prawo obowiązuje. Czy znasz już szegóły? Tak pytam żeby potem nie było niespodzianek i kolejnych narzekań i płaczu. Zmarnowano już sporo dawek ale za to propaganda pisowska brutalnie i wulgarne sekuje kilkoro wiekowych, zasłużonych polskich artystów.
 • Aha i od razu antycypuję że połowa z Was odpiszemi "i dobrze won z Polski". .. .Straszny zrobił się ten naród, pełny nienawiści do drugiej jednostki, zero empatii. .. Nie boję się śmierci na polu bitwy ani śmierci po covidzie. .. ale absolutnie nie chcę szczepionki bo to nie jest tradycyjna szczepionka z osłabionym wirusem tylko po raz pierwszy szczepionka z przekodowanym RNA podlegającym translacji i wielu naukowców (w Polsce i w Niemczech bo znam niemiecki)pisało wprost że może dojść do zmiany genomu ludzkiego. Wole umrzeć niż zatracić człowieczeństwo i być produktem inżynierii genetycznej. Jestem też religijny i uważam że każdy ma swoją swieczkę i nie podoba mi się że laboranci koncernów chcą poprawiać dzieło Boskie (zwłaszcza że jak dotąd nie potrafią nawet z prostych chorób ludzi skutecznie leczyć)
 • Dajcie sobie siania. Mamy XXI WIEK
 • @wojskowy - Masz rację, chcą z nas zrobić roboty sterowane przez satelity Starlink. Człowieczeństwo właśnie się kończy, tylko mało ludzi zdaje sobie z tego sprawę. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  8
  żarty się skończyły(2021-01-06)
 • Ahhh artyści
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  TeżArtysta(2021-01-06)
 • Do autora artykułu: w Ewangelii nie ma słowa o tym, ilu tych "cudzoziemców ze Wschodu"przybyło. A ta tzw. tradycja podaje różne ilości (od 3 do nawet 60)- zgodnie z widzimisię poszczególnych wyznawców. Tak jak niemalże cała Ewangelia, tak i te dane są nieweryfikowalne.
 • Do mnie też dziś przychodzą trzej mędrcy tylko zamiast kadzidła, złota i mirry przynoszą piwo, wódkę i whysky.
 • RobertKoliński Przypominam, że z wszelką arystokracją skończyliśmy w konstytucji marcowej z 1921 roku, choć ewidentnie wielu do dziś nie przyswoiło tej republikańskiej, równościowej wiedzy. Hashtagi: #rownosc, #RasaPanow, #kumoterstwo, #jelity, #rak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  7
  RobertKoliński(2021-01-06)
 • RobertKoliński @wojskowy - Rozumiem przeto, że tow. @wojskowy rażony na polu chwały odłamkiem czy też kulą, którą jak wiadomo Pambuk nosi, nie będzie szukał pomocy u wrażych łapiduchów i "laborantów koncernów chcących poprawiać dzieło Boskie", tylko trzymając w rękach wypływające z brzucha wnętrzności odważnie zda się na nieomylny Boski Plan:)Gratuluję męstwa oraz łaski wiary:)#YesScienceIsReal Hashtagi: #zdrowie, #nauka, #rozum, #WiaraCzyniCzuba
Reklama