UWAGA!

„W sprawie schronów władze miasta nabrały wody w usta”

 Elbląg, „W sprawie schronów władze miasta nabrały wody w usta”
(fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

Dlaczego władze Elbląga ukrywają informację o lokalizacjach schronów na wypadek zagrożenia? W Olsztynie i wielu innych miastach mieszkańcy mogą się tego bez problemów dowiedzieć – pisze elblążanin Lech Kraśniański. Wystąpienie na ten temat wygłosił podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej.

Rozpocznę od kwestii formalnej dotyczącej możliwości zabrania głosu na sesji Rady Miejskiej w Elblągu w ramach tzw. „Wystąpienia mieszkańców”. Zgodnie ze Statutem Miasta Elbląg, a bardziej zgodnie z Załącznikiem Nr 5 do tego Statutu tj. Regulaminem Rady Miejskiej w Elblągu, chęć zabrania głosu należy zgłosić Przewodniczącemu Rady na 3 dni przed terminem Sesji. Teoretycznie mieszkaniec Elbląga może zabrać głos podczas obrad Sesji, ale jedynie co do projektów uchwał w porządku obrad, które pojawiają się w zawiadomieniu Przewodniczącego o zwołaniu Sesji.

Zawiadomienie to pojawia się co najmniej 10 dni kalendarzowych przed Sesją i zawiera porządek obrad z projektami uchwał. W okresie tych 10 dni zwołuje się Komisje stałe Rady, na których to posiedzeniach Komisji członkowie tych komisji głosują za projektami uchwał do wprowadzenia na wniosek tych Komisji do porządku obrad na najbliższej Sesji, poza ustalonym i ogłoszonym przez Przewodniczącego na 10 dni przed Sesją porządkiem obrad. Tak wprowadzane przez Radnych projekty uchwał do porządku obrad już na Sesji, na wniosek Komisji stałych, zamykają mieszkańcowi Elbląga możliwość zabrania głosu na Sesji przy projektach, żywotnie go interesujących. Dziwne, że w ten sposób wprowadzane są do porządku obrad Sesji projekty uchwał (w moim odczuciu wrażliwe) między innymi ze skargami mieszkańców Elbląga kierowanymi do Rady Miejskiej w Elblągu.

Efektem tak skonstruowanego regulaminu Rady jest fakt, iż mieszkaniec Elbląga składający skargę do Rady Miejskiej w Elblągu nie może zabrać głosu w swojej sprawie na Komisji skarg, wniosków i petycji (bo zabrania mu tego regulamin pracy Komisji), a także nie może zabrać głosu w swojej sprawie na Sesji Rady Miejskiej w Elblągu, bo projekt uchwały w Jego sprawie jest na wniosek Komisji skarg, wniosków i petycji wprowadzony do porządku obrad dopiero na Sesji. Dziwne, że w ten sposób wprowadza się na wniosek Komisji stałych projekty uchwał skargowych, kontrowersyjnych dla mieszkańców, pozbawiając tych mieszkańców głosu zarówno na Komisjach jak i na Sesji. Wiele przepisów tego Regulaminu Rady Miejskiej w Elblągu (Załącznika Nr 5 do Statutu Miasta Elbląg) jest wewnętrznie sprzecznych odbierających w praktyce mieszkańcowi Elbląga prawa, które teoretycznie w tym Statucie zostały mu przyznane.

  Elbląg, Lech Kraśniański podczas wystąpienia na sesji Rady Miejskiej 28 kwietnia
Lech Kraśniański podczas wystąpienia na sesji Rady Miejskiej 28 kwietnia (fot. Michał Skroboszewski)

Chcę też poruszyć kwestię uchwały, zmieniającej budżet miasta. Zmiany nie dotyczą zadań z zakresu obrony cywilnej, zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, zapewnienia miejsca w schronach i miejscach ukrycia, ich remontów i doposażenia.

Wiele miejsc ukrycia znajduje się w budynkach użyteczności publicznej w tym, w większości należących do Gminy Miasta Elbląg i jej jednostek organizacyjnych (budynki wielu szkół i urzędów). Jaki jest stan tych miejsc? Jakie przygotowanie na ewentualne przyjęcie mieszkańców Elbląga w tych miejscach, w tym Gości z Ukrainy, którym winniśmy opiekę w pełnym zakresie w momencie zagrożenia? Wszystko to stanowi w naszym mieście temat tabu! Dlaczego takie informacje bez trudu można uzyskać w Olsztynie?

Na stronach internetowych Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Olsztyn od wielu dni istnieje Ewidencja Budowli Ochronnych, a pracownicy Wydziału w rozmowach telefonicznych informują zaniepokojonych mieszkańców o tych miejscach i ich stanie technicznym oraz wyposażeniu.

Władze miasta i Rada Miejska w Elblągu pomimo wielu pytań kierowanych w tej kwestii przez mieszkańców nabrała wody w usta i zastawiając się klauzulą tajne przez poufne (która nota bene obowiązywała jedynie 2 tygodnie od 8 do 22 marca 2022), do dzisiaj milczy w tej sprawie. W wielu miastach Polski (sprawdzałem, można to zobaczyć w Internecie) jest jak w Olsztynie.

Dlaczego w Elblągu jest inaczej? Czy w naszym mieście jest w tej sprawie coś do ukrycia? Brak troski o mienie komunalne? Dewastacja tych miejsc? Brak funduszy w budżecie miasta na ten cel i troski o bezpieczeństwo mieszkańców Elbląga i naszych Gości?

Lech Kraśniański

 

Od redakcji: Od dłuższego czasu nasza redakcja również próbuje się dowiedzieć o lokalizacji schronów. Cały czas czekamy na odpowiedzi. Gdy minie ustawowy termin na ich udzielenie, a nadal ich nie otrzymamy, wystąpimy w tej sprawie do sądu.


Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To dobrze, po cholera ujawniać informacje dla agentury roSSiji
 • Kto ma wiedzieć ten wie. Napewno nie my, szaraczki
 • Podczas gdy nasz polski rząd stoi na czele koalicji antyputinowskiej budząc podziw i szacunek całego demokratycznego świata, gdy nasze władze tak wspaniale pomagają uchodźcom, że stawia się ich wszystkim za wzór nieudolne władze lokalne nie potrafią załatwić najprostszej nawet sprawy. Wstyd, pora wreszcie wybrać odpowiednich i kompetentnych ludzi bo obudzimy się wszyscy z ręką w tzw. przysłowiowo nocniku.
 • Oni tylko wiedza jak sobie przyznać podwyżki, pozatrudniać "swoich" w lokalnych spółkach i opluć rząd. Gelertowa rządzi szpitalem i to jest gorzej niż porażka ale wydzierać się an tematy polityczne to potrafi.
 • Od razu wyjaśniam bo grube kocury nic w temacie schronów nie zrobiły od lat 70 ubiegłego wieku. NIE MA schronów dla nas w Elblągu są tylko marne zamienniki typu garaże, piwnice itp. Schrony z prawdziwego zdarzenia znikły. Zostały zniszczone, wyburzone, rozkradzione. A te co istnieją są do kitu bez zabezpieczeń przeciw gazowych, bez filtrów powietrza, bez zabezpieczonego dostępu do wody i z miejscem aby przetrwać X dni. W szkołach nasze dzieci nie mają dostępu do schronów bo ich w praktyce nie ma bo są to składy śmieci i wszelkiego badziewa a w realu jest jeszcze gorzej. W POLSCE jest tylko około 2,7 % schronów w jako takim stanie ale to są schrony dla ELYTY narodu czyli PIS, PO itp itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  71
  2
  Wkurzony5(2022-04-28)
 • Pytanie: na stronach wydziału Bezpieczeństwa miasta Olsztyn to ile miejsc przeznaczono dla ukaińców? Skoro są takie pytania do prezydenta to pewnie ma się wiedzą jak to wygląda w innych miastach. Więc ile tych miejsc jest?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  Pytający(2022-04-28)
 • @TeofilSkorupa - na czele, szczególnie chcąc Polskę z Unii wyprowadzić po to, by polski kler miał spokój, tylko czy Polacy będą mieli spokój.
 • Wierchuszka wie, my mamy zdychac na froncie albo w piwnicach...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  3
  bayraktar(2022-04-28)
 • Wierchuszka to cwaniaki i zwieją jak w 1939 roku. W Polsce u władzy zawsze cwaniaki (mniejsze, lub większe)
 • Na tereni gminy tolkmicko brak schronów - zapytanie wysłane i otrzymane :) czyli tak to wygląda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21
  1
  Milosnik survivalu.(2022-04-28)
 • Co Wy tak z tymi schronami? Przy obecnym rodzaju broni wykorzystywanym na froncie, takie schrony, rodem z lat50,60 nie uchronią Was przed bombami i rakietami!
 • MariuszLewandowski-Fc Nasi radni - bez radni apelują o środki na budowę nowej Komendy Miejskiej Policji - i słusznie. Ale o to żeby zaapelować do Wojewody o dodatkowe środki na budowę schronów i ukryć już inwencji brakuje. Może koniecznie trzeba odbyć wycieczkę do Buczy czy Kijowa żeby się przekonać jaką siłę niszczenia ma dziś artyleria i wojska rakietowe ? Sam pomysł jest przedni w końcu podróże kształcą ale co będzie jak naszych dzielnych radnych trafi jakaś SS 400 i zostaniemy bez Radnych ? Z pewnością Elbląg pozbawiony tak światłej elity intelektualnej legnie w gruzach szybciej niż zniszczono Mariopol więc może niech lepiej nie jadą....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  6
  MariuszLewandowski-Fc(2022-04-28)
Reklama