UWAGA!

Żeglarski sezon na Zalewie Wiślanym rozpoczęty

 Elbląg, Żeglarski sezon na Zalewie Wiślanym rozpoczęty
fot. nadesłąna

Już w ten weekend (18-20 czerwca) na Zalewie Wiślanym zostanie rozegrany Puchar Tolkmicka. Regaty odbywają się w cyklu Pucharu Bałtyku Południowego. Żeglarze zapraszają do kibicowania załogom. Jakie jeszcze imprezy znalazły się w tegorocznym, wodniackim kalendarzu?

Tolkmickie regaty mają już dziesięcioletnią tradycję, po raz pierwszy odbyły się w 2011 roku, pod nazwą Masfrost Cup, od trzech lat rozgrywane są jako Puchar Tolkmicka.

- Staramy się, by miały one charakter bardziej sportowy, niż turystyczny. Zazwyczaj podczas regat na Zalewie Wiślanym są jeden lub dwa biegi jednego dnia. My zawsze patrzyliśmy w stronę żeglarstwa wyczynowego, będzie więc kilka biegów w sobotę, a w niedzielę jest jeszcze jeden długodystansowy bieg po całym Zalewie Wiślanym. Zapraszamy do kibicowania załogom - mówi Tomasz Siekierko, wieceprezes klubu żeglarskiego UKS Tolkmicko, który jest ich organizatorem.

Jakie jeszcze imprezy żeglarskie czekają nas w tym sezonie? Będą to między innymi Międzynarodowe Regaty im. Jarka Rąbalskiego, które odbędą się 23-25 lipca, podczas Dni Nowej Pasłęki. One również są rozgrywane w ramach Pucharu Bałtyku Południowego.

- W tym roku odbędą się one po raz dziewiętnasty. Nowa Pasłęka do 2003 roku była zapomnianą rybacką wioską, to jachtklub wypromował Nową Pasłękę. To, że przypływało do niej coraz więcej jachtów, nie pozostało bez wpływu na powstanie mariny. Niestety, do tej pory brakuje bezpiecznego wejścia do portu - mówi Grzegorz Hejber, komandor Jacht Klubu Zalewu Wiślanego.

Płytkie wejścia do portów Zalewu Wiślanego to jeden z głównych "żeglarskich kłopotów". Rozwiązanie tej kwestii ma nastąpić po budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Na to żeglarze liczą. 

- Wówczas zmieni się całkowicie sytuacja żeglarzy i Elbląga, staniemy się naprawdę miastem morskim, a Zalew Wiślany stanie się otwartym zbiornikiem, dostępnym dla całego świata. Pogłębiarka, która zostanie zakupiona na Zalew Wiślany, będzie pogłębiać również tory wodne wejścia do portów nadzalewowych - mówi Edward Pietrulewicz, dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-​Mazurskiego.

- Na Zalewie Wiślanym od paru lat nic się nie robi, jeśli chodzi o podejścia do portów, nie pogłębia się ich. Mamy ciągle problem z szerokim wejściem do portu Tolkmicko, przez co niszczą się jachty i prywatni armatorzy tracą duże pieniądze Chcielibyśmy apelować do Urzędu Morskiego w Gdyni, aby pomyśleć o pogłębieniu portu w Tolkmicku, Fromborku, tak aby Zalew był dla nas dostępny i abyśmy mogli swobodnie z tego korzystać. Z przekopu oczywiście się cieszymy, ponieważ uzyskamy bezpośrednio dostęp do wód morskich. Chcielibyśmy wówczas zorganizować pierwsze regaty pełnomorskie – dodaje Bogdan Justyński, komandor Jachtklubu Elbląg.

 

 • 25-27 czerwca Regaty między mostami 
 • 1-4 lipca XI Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków
 • 9-11 lipca Mistrzostwa Samotników Zalewu Wiślanego
 • 23-25 lipca Międzynarodowe Regaty im. Jarka Rąbalskiego
 • 6-8 sierpnia Bursztyn Miasta Kopernika
 • 20-22 sierpnia Błękitna Wstęga Zalewu Wiślanego oraz Puchar Burmistrza Krynicy Morskiej
 • 3-5 września  Fromborska Jesień
 • 17-19 września Grand Prix Zalewu Wiślanego oraz Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Krynica Morska
daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • noooo, banda malkontentów i krytykantów, zaczynać. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  7
  dffghjk(2021-06-18)
 • Ciekaw czy pomyslodawcy przekopu zaplaca za zanieczyszczenia powstale w zwiazku z jego budowa oraz zanieczyszczenia powstale w wyniku ruchu statkow i rychu turystycznego. Przekop byl niepotxebny tylko zniszczyl srodowisko naturalne a porty zalewowe nigdy nie beda portami morskimi. Zachecam do lektory map i literatury kiedy elblag byl portem morskim. Jak zobaczycie mapy zobaczycie ze myslenie nie jest mocna strona pomyslodawcow przekopu
 • To o b. wice-Pietrulewicza teraz Urząd Marszałkowski się troszczy? Jak miło, koledzy z sitwy nie dadzą zginąć. No to teraz projekt odbudowy Kolei Nadzalewowej ruszy chyba z kopyta, nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  motorówką poprzez świat(2021-06-18)
 • @Keys - To wybitni eksperci uznali że przekop jest bardzo potrzebny ekonomicznie i gospodarczo a wiejscy filozofowie uważają że wiedzą lepiej. Za tym wszystkim stoją Rosjanie którzy chwytają się wszelkich metod by zaszkodzić naszemu krajowi. Lobby gdańskie także próbuje łowić w mętnej wodzie bo boją się że nie wytrzymają naszej konkurencji i będą podupadać jako miasto. Dla mnie najśmieszniejszy jest argument niszczenia środowiska gdyż wybitnispecjaliści z tej dziedziny uważają że cała inwestycja nie tylko mu nie zaszkodzi ale nawet pomoże, dzięki budowie unikatowej sztucznej wyspy na zalewie.
 • @Keys - Wybitni eksperci uznali że przekop jest bardzo potrzebny ekonomicznie i gospodarczo a wiejscy filozofowie uważają że wiedzą lepiej. Za całą tą sprawą stoją ruscy którzy boją się utraty dominacji na zalewie a także Gdańsk który nie może pogodzić się z przyszłą konkurencją Elbląga. Argument niszczenia środowiska jest absurdalnie śmieszny gdyż wybitnispecjaliści uważają że przekop nie tylko nie szkodzi środowisku ale dzięki unikatowej sztucznej wyspie będzie miał na nie bardzo pozytywny wpływ.
 • @TeofilSkorupa - Potwierdzam w całej rozciągłości. Dodam jeszcze, że budowa przekopu to jest wręcz powrót do natury, która takich przekopów urządziła sobie sama w ostatnim tysiącu lat co najmniej 6 (słownie: sześć), o których wiemy. Ostatnim i najmłodszym z nich jest oczywiście dzisiejsza Cieśnina Piławska:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  3
  wybitny specjalista(2021-06-18)
 • @Keys - Ile razy mozna to samo wklejac ?
Reklama