UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak wybrać najlepszy program do PIT online?

2020-10-30
13:04
 
Jak wybrać najlepszy program do PIT online?

PIT online to potoczna nazwa, na możliwość rozliczenia deklaracji podatkowej PIT za pomocą specjalnego programu elektronicznego i przesłanie formularza przez internet. PIT online funkcjonuje między innymi w przypadku najpopularniejszych deklaracji podatkowych, takich jak PIT-36, czy PIT-37. Taki rodzaj PIT nie jest możliwy do rozliczenia, bez specjalnej aplikacji lub programu. Dlatego jednym z kluczowych elementów do rozliczenia deklaracji, jest wybór oprogramowania do jego przygotowania. Jak więc wybrać najlepszy z nich? Na co zwrócić uwagę?

 

Data, termin, aktualność

Ustawodawca zmienia przepisy prawne, dostosowując je do zmieniającej się rzeczywistości. Za tymi zmianami następują również modyfikacje formularzy podatkowych PIT. Tak samo dzieje się w przypadku wersji elektronicznych, czyli PIT online. Podatnik powinien o tym pamiętać i pracować tylko na odpowiednich dla danego terminu / daty – aktualnego druku podatkowego. Dlatego pierwszym elementem, który podatnik powinien zweryfikować przy wyborze oprogramowania do pracy nad PIT online jest kwestia zapewnienia przez dostawcę oprogramowania odpowiedniej wersji i ich aktualizacji.

 

Treść merytoryczna i wsparcie

W każdym przypadku wypełniania PIT, podatnik powinien pamiętać, że spełnia konkretny obowiązek podatkowy. To podatnik odpowiada za swoje deklaracje podatkowe, bez względu na to czy przygotowuje PIT tradycyjnie (papierowo), czy w formułach elektronicznych. Jeżeli wybrane przez niego oprogramowanie będzie posiadać błędy, które wpłyną na przygotowanie nieprawidłowego zeznania podatkowego, to on odpowie za końcową treść dokumentu i pomyłki w nim. Dlatego drugą rekomendacją do wyboru oprogramowania do pracy, jest konieczność sprawdzenia kto przygotował daną aplikację. Powinien to być profesjonalny zespół specjalistów, osób z odpowiednią wiedzą zarówno merytoryczną (finansową, podatkową, prawną), jak i z zakresu IT i programowania. W przypadku wyboru odpowiedniego dostawcy oprogramowania, podatnik będzie mógł korzystać z pomocy, zarówno podczas pracy w programie, jak i dodatkowo w ramach kontaktu bezpośredniego z dostawcą usług, na przykład w formie czatu online czy dedykowanych infolinii.

 

Renoma i doświadczenie

W przypadku każdego projektu możliwe są błędy i awarie. W takich sytuacjach dostawcy oprogramowania posiadający odpowiednie doświadczenie wiedzą, jak reagować. Pracując więc nad PIT online podatnik sam powinien minimalizować ryzyko, na przykład rozpoczynając pracę wcześniej (nie w ostatniej chwili), tak aby w razie ewentualnej awarii umożliwić sobie wysłanie deklaracji nadal w terminie. W tym miejscu, szczególnie w niepewnych czasach epidemii, warto swój PIT online powierzyć renomowanym dostawcom programów PIT. Przygotowując PIT online podatnik wprowadza nie tylko swoje poufne dane osobowe, swój adres, ale również informacje o swoich finansach. Potencjalnie, taki zestaw może być kuszący dla różnego rodzaju oszustów. Dlatego drugim powiązanym z renomą i doświadczeniem elementem, który powinien skłaniać do skorzystania ze znanych i renomowanych firm, jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa danych i finansów podatnika.

---artykuł promocyjny---

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej