UWAGA!

Dla ekologii i nie tylko

 Elbląg, Dla ekologii i nie tylko
Fot. Anna Dembińska

Odnawialne źródła energii – o ich znaczeniu chcą mówić Michał i Jakub z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług, kolejni młodzi elblążanie biorący udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Co dokładnie robią uczniowie w ramach projektu OZE Masters?

- Przede wszystkim próbujemy uświadomić ludziom, jak ważna jest transformacja energetyczna, jak ważne są odnawialne źródła energii, bo tak naprawdę my wszyscy ciągle żyjemy "na węglu" – przyznaje Michał. - Wyprodukowanie panelu fotowoltaicznego ma oczywiście jakąś szkodliwość dla środowiska, ale potem przez lata on jest zeroemisyjny, jeśli właściwie się to eksploatuje. Jest niestety jakieś przekonanie wśród nas, że panele fotowoltaiczne to zło i to się w ogóle nie opłaca, ludzie nie są zorientowani w temacie... - komentuje uczeń.

Chyba do każdego z nas dzwoniła Klara Sobieraj czy inny bot, który nachalnie próbował nam wcisnąć pewne rozwiązania energetyczne. Uczniowie przyznają, że oni do odnawialnych źródeł energii zamierzają zachęcać w znacznie przystępniejszy sposób.

- Chcemy edukować, tłumaczyć zasady działania, korzyści - mówi Jakub. Ale w jaki sposób? Prowadząc profil z informacjami o odnawialnych źródłach energii na Facebooku, przeprowadzając ankiety dotyczące świadomości społecznej w tym zakresie, roznosząc ulotki z informacjami, organizując quizy...

W ramach projektu uczniowie chcą sprawdzić to, na jakim etapie świadomości jeśli chodzi o odnawialne źródła energii jest lokalna społeczność. Pytają m. in. o konwencjonalne i niekonwencjonalne źródła energii, energię odnawialną, biomasy... Dodajmy, że wkrótce panowie z ZSIŚiU będą też przeprowadzać zajęcia dla młodszych kolegów i koleżanek w szkołach w Elblągu i nie tylko.

- Korzyści odnawialnych źródeł energii wiążą się przede wszystkim z ekologią i z dostępem do czystej energii – mówi Jakub. To oczywiście nie tylko fotowoltaika, ale także turbiny wiatrowe, biomasy etc. W dłuższej perspektywie korzystanie z nich wiąże się z oszczędnościami.

- Chcemy przede wszystkim pokazywać, że to wszystko jest dobre dla środowiska - komentuje Michał.

Panowie uczą się na kierunku technik urządzeń systemów energetyki odnawialnej. Zajęcia realizowane są w pracowni systemów energetyki odnawialnej, którą otwarto w szkole w 2020 r. Jak podkreślają uczniowie, ich kierunek kształcenia jest dość złożony, bo zahacza też m. in. o hydraulikę, elektrykę itd. - Jest to też bardzo pożądany i przyszłościowy kierunek jeśli chodzi o przyszłą pracę, daje też nam szeroki zakres umiejętności – twierdzi Michał.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Juz przestancie pieprzyc o tej ekologi bo to juz nudne sie robi a jeszcze mlodym ludziom ryjecie berety
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  15
  Wlodek(2023-02-15)
 • Jakubowi i Michałowi podpowiem, żeby odnosili się również do zdrowia. Może się odnosicie ale z tekstu to nie wynika. Czyste powietrze bez szkodliwych emisji dzięki OZE to mniej chorób, dłuższe życie i mniejsze wydatki na służbę zdrowia. No i edukujcie z sukcesem. Parapetami się nie przejmujcie.
 • Pranie mózgu jest skuteczne, gdy przeprowadzasz je na młodym i niedoświadczonym organiźmie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  7
  Skarabeusz(2023-02-15)
 • A fundamentaliści ekologiczni powinni przestać oddychać, to by zmniejszyli emisję CO2 o jakieś 650 kg rocznie.
 • @Cz - Proponuję również zeby mówili o ekologicznym koszcie produkcji akumulatorów litowych używanych w samochodach elektrycznych i kosztach ich utylizacji.
 • alo
 • Nastepni ktorzy nasluchali sie grety i innych sterowanych i powtarzaja co uslyszeli jak papuga. Moze zacznijcie od poszukania info ile jak wypadaja ludzie zanieczyszczajacy powietrze przez rok w porownaniu do wulkanow i zobaczycie ze ta cala wasza zabawa to tylko marketing dla biznesow energetycznych. Pracuje w najwiekszej firmie energetycznej na swiecie i w tamtym roku CEO powiedzial ze to bedzie swietny rok, ludzie kupuja panele, samochody elektryczne, produkcja punktow ladowania idzie w gore i jest zaje... tzn dla dyrekcji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  8
  Guest2(2023-02-15)
 • Młodzież z pasją, zainteresowana. To trzeba doceniać a nie tylko marudzić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  2
  Trzymam kciuki(2023-02-15)
 • Nie że coś, ale z tego co rozumiem chłopaki nie są ekoświrami tylko próbują uczyć ludzi o niezależności energetycznej... Nie wiem jak wy, ale ja wolę zainwestować w własną energię elektryczną i potem nie liczyć na to, że dadzą nam kolejne podwyżki za prąd; p
 • @" proponuje zaczac od poczytania o ubezpieczeniu fotowoltaiki i o tym jak dlugo mozesz przechowywac energie zanim ucieknie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Guest02(2023-02-15)
 • Chłopaki rzućcie szkołę a będziecie jak Greta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  4
  Wujek Dobra Rada(2023-02-16)
Reklama