UWAGA!

"Po branżówce nie mają gdzie kontynuować nauki" (wracamy do tematu)

 Elbląg, "Po branżówce nie mają gdzie kontynuować nauki"  (wracamy do tematu)
fot. pixabay

Do naszej redakcji zgłosiła się pani Magda, której 17-letnia córka ukończyła szkołę branżową I stopnia w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu. - Nasze elbląskie dzieci nie mają gdzie kontynuować nauki. Kończąc szkołę branżową I stopnia, a trochę tych szkół branżowych w Elblągu jest, odesłano te dzieci do liceum, by kontynuowały tam naukę, jednak jest to liceum zaoczne dla dorosłych. A obowiązek nauki jest do 18 roku życia - mówiła w rozmowie z nami pani Magda. O szczegółowe wyjaśnienie tej sytuacji poprosiliśmy Urząd Miejski w Elblągu. Wracamy do tematu.

"Są trzy rozwiązania"

Kilkanaście tysięcy uczniów w Polsce kończy szkołę w wieku 17 lat. Żeby wywiązać się z konstytucyjnego wymogu, muszą kontynuować naukę do pełnoletniości. W takiej sytuacji jest m. in. 17-letnia Agata, absolwentka szkoły branżowej I stopnia w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu. - Gdybym chciała, by moje dziecko kontynuowało naukę w trybie dziennym w tym samym zawodzie, to muszę wysłać je do Gdańska albo do Olsztyna – mówiła w rozmowie z nami pani Magda, mama Agaty. Sprawę opisaliśmy szczegółowo w tym artykule.

- Prawa oświatowe nie przewiduje rozwiązania jakiego oczekuje zainteresowana. Ministerstwo nie przewidziało kształcenia takich osób w formie dziennej w liceum ogólnokształcącym - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Urzędnik podkreśla również, że system edukacji w Polsce, zarówno dla pełnoletnich i niepełnoletnich absolwentów branżowych szkół I stopnia przewiduje trzy rozwiązania.

- Kontynuację nauki w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych: tylko w formie stacjonarnej i zaocznej (od klasy drugiej), na kwalifikacyjnych kursach zawodowych oraz w branżowej szkole II stopnia. Wyjaśnienie takie wystosowało również Ministerstwo Edukacji i Nauki w odpowiedzi na interpelację z czerwca 2022 r. w sprawie obowiązku szkolnego osób, które ukończyły szkołę branżową w wieku 17 lat. Zgodnie więc z przepisami prawa oświatowego oraz bogatą ofertą kształcenia w Elblągu, absolwentka ma możliwość bezpłatnej kontynuacji nauki w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej w Elblągu lub skorzystania z oferty bezpłatnych kwalifikacyjnych kursów zawodowych oferowanych przez ww. placówkę – informuje Łukasz Mierzejewski.

 

"Elbląg lepszy niż Olsztyn i Gdańsk"

Łukasz Mierzejewski podkreśla również, że w Elblągu utworzono trzy branżowe szkoły II stopnia. - Dla porównania Olsztyn uruchomił tylko jedną taką placówkę, a Gdańsk dwie. Jako miasto stworzyliśmy więc bogatszą ofertę i zaproponowaliśmy większe możliwości młodzieży niż wiele znacznie większych miejscowości. Problemem natomiast jest zebranie odpowiedniej liczby chętnych do nauki. Znikome zainteresowanie kształceniem w tego typu jednostkach wynika z tego, że absolwenci branżowych szkół I stopnia po ukończeniu szkoły od razu rozpoczynają pracę i niewielu jest zainteresowanych dalszą nauką. Innym powodem są przepisy, które ograniczają możliwości tworzenia oddziałów w branżowej szkole II stopnia – informuje Łukasz Mierzejewski.

Jak wyjaśnia, oddziały w tego typu jednostkach w Elblągu funkcjonują tylko w trybie stacjonarnym, nie dziennym, ponieważ słuchacze w ciągu dnia pracują, a popołudniami w wyznaczone dni tygodnia realizują naukę.

- Olsztyn proponuje tylko kształcenie w formie zaocznej, a Gdańsk stacjonarnej. Zarówno Gdańsk jak i Olsztyn nie dysponują ofertą kształcenia w branżowej szkole II stopnia na kierunku, który interesowałby mamę przywołanej uczennicy. Z informacji jakie pozyskaliśmy ze wszystkich elbląskich branżowych szkół I stopnia, jest to jedyny głos w sprawie problemów z edukacją młodzieży po ukończeniu takiego typu szkoły. Pozostali absolwenci od razu rozpoczynają pracę i ewentualnie kontynuują naukę w liceum dla dorosłych – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.

 

"Tak jest w całej Polsce"

Taka sytuacja, jak wyjaśnia urzędnik, nie dotyczy jedynie Elbląga, ale całej Polski.

- Przepisy wydane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zakładają, że absolwent branżowej szkoły I stopnia jest osobą dorosłą, zainteresowaną podjęciem pracy i tylko nieliczni będą chcieli kontynuować naukę, zwłaszcza w trybie dziennym. Samorządy nie miały żadnego wpływu na wprowadzenie przez rząd reformy edukacji w Polsce w 2017 roku, w wyniku której rodzice uczniów niepełnoletnich kończących szkołę branżową muszą zapisać swoje dzieci do liceów dla dorosłych, na kwalifikacyjne kursy zawodowe lub do branżowych szkół II stopnia, gdzie uzyskują status słuchacza – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.

Jak podkreśla, do tworzenia innych szkół branżowych II stopnia o profilu gastronomicznym na podstawie rozeznania i analizy przeprowadzonej przez dyrektora szkoły nie było przesłanek do tworzenia jakiegokolwiek kierunku po branżowej szkole I stopnia.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama