UWAGA!

Władze Elbląga: Nauczycieli nam nie brakuje

 Elbląg, Z informacji z Urzędu Miejskiego wynika, że w Elblągu nauczyciele nie rezygnują masowo z pracy w szkole
Z informacji z Urzędu Miejskiego wynika, że w Elblągu nauczyciele nie rezygnują masowo z pracy w szkole (Fot. Mikołaj Sobczak)

Związek Nauczycielstwa Polskiego alarmuje, że w całym kraju rośnie liczba nauczycieli, którzy odchodzą z zawodu. Władze Elbląga twierdzą, że problemu z brakiem nauczycieli w mieście nie ma.

Z danych zebranych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wynika, że na stronach kuratoriów w całym kraju pod koniec czerwca odnotowano łącznie ok. 13 tysięcy ogłoszeń o pracę dla nauczycieli. Rok temu w tym samym czasie ogłoszeń było 11 tysięcy. Związkowcy alarmują, że coraz więcej nauczycieli odchodzi z zawodu, a z badań realizowanych np. w Warszawie przez tamtejszy urząd miasta wynika, że połowa pedagogów myśli o odejściu.

Jak sytuacja wygląda w Elblągu? Ile osób z końcem roku szkolnego złożyło wypowiedzenia?

- Na dzisiaj (maila z elbląskiego ratusza z odpowiedziami otrzymaliśmy 14 lipca – red..) mamy informację o 6 osobach: dwóch nauczycieli przedszkoli, dwóch szkół podstawowych oraz dwóch w szkołach ponadpodstawowych. Nie zagraża to jednak zabezpieczeniu ciągłości edukacji szkolnej. W poprzednich latach rezygnacje z pracy w szkole również się zdarzały – były one, podobnie jak te, dość sporadyczne – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. I dodaje: - W wyniku reformy edukacji wielu nauczycielom groziła utrata pracy. Miasto podjęło wówczas działania zmierzające do zatrzymania miejsc pracy dla nauczycieli elbląskich placówek. Wprowadzono między innymi dobrowolne odejścia nauczycieli na emeryturę, co w szczególności pozwoliło zatrzymać młodych nauczycieli. Dzięki temu, że zadbaliśmy o to, by nie zwalniać nauczycieli w sytuacji dużego ruchu kadrowego spowodowanego reformą edukacji, dziś nie mamy problemu z brakiem nauczycieli w szkołach.

Władze miasta twierdzą tez, że nie mają problemów z pozyskaniem specjalistów z tak deficytowych przedmiotów jak matematyka, fizyka, geografia czy przedmioty zawodowe. - Miasto od wielu lat finansuje oraz dofinansowuje doskonalenie zawodowe nauczycieli. Między innymi są to studia I i II stopnia, studia podyplomowe, kursy, podwyższające oraz rozszerzające kwalifikacje zawodowe nauczycieli. Te działania są kontynuowane. Dziś możemy powiedzieć, że zabezpieczamy nasze dzieci wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną. Oczywiście zdarzają się sytuacje szczególne. Dotyczy to głównie nauczycieli przedmiotów zawodowych, gdzie dyrektorzy mają problem ze znalezieniem fachowców. Jako samorząd staramy się reagować i wspierać dyrektorów w poszukiwaniach specjalistów – dodaje Łukasz Mierzejewski.

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nawiązując do tytułu - marnych polityków Ci u nas dostatek !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45
  1
  Buzia(2022-07-14)
 • oczywiscie ze ZNP, wierni fani PO [ciekawe dlaczego, co PO dalo nauczycielom?] beda siac dezinformacje zeby ludzie mysleli jak to bardzo jest źle. nie sluchajcie ZNP :)
 • Dlaczego nie ma informacji o wypadku na budowie przy Studziennej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16
  4
  obserwatorelblaga(2022-07-14)
 • Wypowiedzenia nie równa się odejścia. Wielu nauczycieli rezygnuje z pracy a mają umowy czasowe. Te osoby nie składają wypowiedzeń, a jest ich naprawdę sporo
 • @Nick23 - Do Nick123- sporo też jest nowych podań. Nie znam nauczyciela, który by odszedł z zawodu, ponieważ są leniwą nacją i nie chcą pracować fizycznie lub w korporacji - bo tam mogą być rozliczani z pracy.
 • @Gość 456 - A ja znam wielu... zapraszam do szkoły zobaczyć, jak są rozliczani nauczyciele i szybko wróci Pan/Pani do swojej korporacji. Najłatwiej pisać jak się nie zna sytuacji, gadać byle gadać. Życzę więcej radości i życzliwości dla innych. Miłego dnia
 • Jasne, tylko liczy się jakość, a nie ilość! A jakość spada wszędzie i to widać z daleka !
 • Nauczyciele mlodzi mają wyrąbane i malo kto ksztalci się na nauczyciela. Pozostają nauczyciele. w wieku 45,50 lat tzw. stara, dobra gwardia, ktora jak odejdzie na emeryturę to nie bedzie mial kto uczyć dzieciaki! Więc to prawda na dzis są, ,ale za 5 lat nie będzie, bo za miskę ryzu nikt kto się szanuje pracować nie będzie! Wystarczy juz nieszanowania ludzi wykształconych, z praktyką, doswiadczeniem! Zaden pracownik czy to nauczyciel, czy inny nie powinien pozwolić sobie na brak poszanowania zawodu i wlasnej pracy!,
 • Brakuje juz wszędzie mądrych ludzi! Bo mądrzy ludzie przeszkadzają tym mniej mądrym, tak jak młodzi przeszkadzają starym!
 • @Gość 456 - Ojej jaka ty masz rozlegla wiedze. Nic tylko pozazdroscic, bo zapewne jestes nie tylko wszechstronnie wyksztalcony ale tez i niebywale pracowity xd
 • Przepraszam bardzo. Chyba Pani nie wie ile zarabia nauczyciel. Pensja, nadgodziny, dodatki, jubileusze, urlopy zdrowotne, świadczenia urlopowe z karty nauczyciela. A na w tygodniu w standardzie 18,19 albo 20 godzin przy tablicy. Niech nie narzekaja, bo lekcje typu czytać temat i robić ćwiczenia to każdy potrafi przeprowadzić. Mało jest nauczycieli z powołania, najlepiej pierdziec w stołek i narzekać. Niech się zamienią na kase w Lidlu czy biedronce, będą mieli pracę marzen i skonczy się narzekanie
 • @Gość 456 - Leniwy nauczyciel przedszkola, który jest odpowiedzialny za życie i zdrowie 25 dzieci... często musi mieć oczy do okoła głowy. Osoby, które tak piszą nie wiedzą jaka to odpowiedzialność, a oprócz pracy z dziećmi jest też współpraca z rodzicami, która bywa różna. Nie wiem jak można tak określić nauczyciela.
Reklama