UWAGA!

Kto i jak może sięgnąć po 500 zł na dziecko

 Elbląg, Rodzice, pod pewnymi warunkami, mogą otrzymywać 500 zł co miesiąc na dziecko
Rodzice, pod pewnymi warunkami, mogą otrzymywać 500 zł co miesiąc na dziecko (fot. ilustracja, AD)

11 lutego 2016 r. Sejm przyjął ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza program Rodzina 500+. Ma on obowiązywać od 1 kwietnia. Rodzice będą mogli otrzymywać świadczenie wychowawcze, do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Zobacz, co trzeba zrobić, by pieniądze trafiły do domowej kasy.

500 zł co miesiąc:
       1) na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu;
       2) na pierwsze lub jedyne dziecko, jeżeli dochód rodziny nie przekracza:
       -  800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto na osobę - dotyczy rodzin wychowujących niepełnosprawne dziecko.
       Rokiem kalendarzowym, z którego dochody będą stanowić podstawę ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, będzie rok 2014. Prawo do świadczenia będzie ustalać się z uwzględnieniem określonych ustawą przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu (analogicznie jak w ustawie o świadczeniach rodzinnych).
       Świadczenie wychowawcze nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń z pomocy społecznej.
       Wnioski będzie można składać w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, aby uniknąć kolejek:
       1) osobiście w siedzibie Departamentu Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego przy ul. Jaśminowej 11 oraz w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego przy ul. Łączności 1;
       2) drogą elektroniczną:
       - za pomocą platformy Emp@tia
       - przy użyciu bankowości elektronicznej, bezpośrednio po zalogowaniu na koncie bankowym,
       - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bezpośrednio po zalogowaniu na koncie użytkownika;
       3) za pośrednictwem poczty.
      
       Wniosek złożony w ww. terminie gwarantuje przyznanie świadczenia wychowawczego od dnia 1 kwietnia 2016r.
       Pierwszy okres na jaki będzie przyznane prawo do świadczenia będzie dłuższy, gdyż rozpocznie się 1 kwietnia 2016 roku i trwać będzie do 30 września 2017 roku. Kolejne okresy będą trwać od 1 października do 30 września kolejnego roku.
       Wzór wniosku zostanie określony rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze i niezwłocznie zostanie udostępniony na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, po publikacji Rozporządzenia.
       Ponadto po opublikowaniu ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci w Dzienniku Ustaw, Departament Świadczeń Rodzinnych na bieżąco będzie przekazywał szczegółowe informacje wraz z opisem postępowania na stronie internetowej Departamentu oraz Urzędu Miejskiego.
       Przebieg prac i informacje o programie Rodzina 500+ są również dostępne na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
       W marcu 2016 r. pracownicy Departamentu Świadczeń Rodzinnych będą odbywali szkolenia organizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
       w ramach programu Rodzina 500+. Zostanie także uruchomiona infolinia, gdzie na bieżąco będzie można pozyskać szczegółowe informacje o programie Rodzina 500+.
      
Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tak się zastanawiam. .. a jak rząd ma zamiar zachęcić do posiadania dzieci pary, które ich w ogóle nie mają? Większość moich znajomych 30-40 lat nie ma dzieci. .. Może na jedno by się zdecydowali, ale obecny program premiuje 2 i więcej
 • Od razu zaznaczę, że nie jestem przedstawicielem opozycji politycznej ale tym bardziej zwolennikiem partii rządzącej, można powiedzieć, że jestem "ZA" a nawet "PRZECIW";) program 500+ niestety nie ma nic wspólnego z polityką prorodzinną. Żyjemy w społeczeństwie pamiętającym politykę opiekuńczą państwa (Elbląg to dobitny przykład) gdzie ludzie czekają aby im DAĆ ! bo MI SIĘ NALEŻY ! - niby za co ? Wracając do programu 500+ wiem, że będę miał same minusy pod postem ponieważ większość elblążan jest zadowolona z polityki rozdawnictwa a tym samym zwolennikami tegoż "chorego" programu. Programu który rozwinie i umocni i tak już szeroką patologię w naszym kraju. Polityka prorodzinna nie polega na rozdawaniu pieniędzy a na programach pomagających rodzinom wielodzietnym w zakresie ulg na żłobki, szkoły, komunikację czy codzienne potrzeby itd. Już w czasach starożytnym było oczywiste, że aby komuś pomóc nie wolno dawać mu "ryb" a należy dać "wędkę i nauczyć łowić". Nikt rozsądny chyba nie sądzi aby ten program obowiązywał przez kolejnych 18 lat. Wiadomo, że to chwilowy zryw polegający na dotrzymaniu obietnic przedwyborczych (nie przemyślanych) a tym samym elektoratu, który upadnie po opracowaniu budżetu na rok 2017 i ujawnieniu dziury budżetowej na rok przyszły. "Kciuki w dół" pod moim postem nie działają na mnie, oczekuję konstruktywnej polemiki na argumenty i zapraszam do dyskusji w temacie.
 • do ytuj bo to nie ma nic wspólnego z polityką umacniania rodziny lecz to była kiełbasa przedwyborcza i zdobycie elektoratu. .. niestety wśród patologii
 • Ponieważ Twoi znajomi mają takie nastawienie do życia, że bardziej chcą mieć niż być. Ale tego mieć w odpowiedniej ilości jaka im się marzy mogą się nie doczekać.
 • Według Ciebie 6,2 mln obywateli żyjących w 2014 roku, poniżej granicy ubóstwa relatywnego, według danych GUS to jest patologia? Panowie bieda nie oznacza od razu patologii! Wiele obszarów zostało zniszczonych przez błędne decyzje rządzących, często to nie jest wina obywateli ale to oni odczuwają skutki, więc państwo nie funkcjonuje tylko dla siebie tylko dla obywateli którzy tworzą to państwo, więc to żadna łaska udzielanie pomocy biednym. Ktoś napisał o wędce sęk w tym że ludziom zabrano wędki które mieli i nie zapominajcie o tym, pozdrawiam!
 • 1989 roku uwolniliśmy się od wschodniej "opieki", po 1 maja 2004 roku zostaliśmy członkiem UE, ile to już lat? A nas nadal na nic nie stać, nawet 125 EUR na 2 czy 3 dzieci gdzie standard w UE jest podobna kwota na jedno dziecko. Ile lat jeszcze trzeba będzie po odzyskaniu wolności klepać biedę?
 • Lolelb spłycasz moją wypowiedź nigdzie nie napisałem i nie odważyłbym się tego zrobić aby ludzi żyjących w ubóstwie określać mianem "patologii" pisałem właśnie o potrzebie dawania "wędki i nauce łowienia" ponieważ na tym winna polegać prawdziwa pomoc, dawanie ludziom pieniędzy rozszerza już istniejąca patologię i prowadzi do zatracania u ludzi chęci do pracy (prosta reguła - "dają to biorę po co pracować") Zgadzam się z Twoimi argumentami dotyczącymi rządzących - JESTEŚMY ŹLE RZĄDZENI ale program 500+ nie poprawi sytuacji a poszerzy grono patologii i umocni już istniejącą. Jeszcze raz powtarzam rozdawnictwo nie umocni gospodarki państwa dzięki której istnieje budżet a pieniądze na program 500+ są z budżetu. Ludzie zrozumcie to !
 • Dlaczego uważasz że ten program przyczyni się do rozszerzenia patologii?? Czy rodzice według Ciebie nagle zaczną chlac na potęgę?? Rzucać pracę i ustawiać się kolejce pod mopsem? Proszę o jakieś konkrety poparte przykladami. Ja nie mam pojęcia czy 500 plus to pomysł świetny czy do kitu dlatego że jeszcze nawet nie wszedł w życie, a jasnowidzem nie jestem. Trzymam kciuki za Pis bo w końcu robią coś dla ludzi
 • To nie było do Pana proszę nacisnąć pokaż wątek po drugie takie rozdawnictwo jest w większości krajach UE to nie jest nasz problem, naszym problemem jest to że miliony wykształconych, w wieku produkcyjnym obywateli wyemigrowało z kraju i te dzieci które skorzystają z 500+ zrobią tak samo. Ci co wyjechali nie musieli korzystać z nauki łowienia a więc dlaczego wyjechali. bo tu nie ma przyszłości i całe te programy z UP, staże, szkolenia w większości są o du. .. rozbić:) tylko firmom szkoleniowym przynoszą pożytek. Być może się mylę proszę mnie przekonać że o tym:)
 • Sytuacja demograficzna w Polsce jest katastrofalna! Dzietność na jedną kobietę wynosi 1,33 - to daje nam 216 miejsce w świecie. Program 500+, który kosztuje 17 mld w tym roku stanowi 0,8 % PKB Polski. Przypominam, że na obronę narodową wydajemy 2 % PKB. Nikt nie wie, czy ten program przyniesie znaczący wzrost dzietności, ale musimy przecież zacząć działać. Pomoc w zakresie żłobków, przedszkoli urlopów macierzyński i tacierzyńskich przecież pozostaje. Na pewno nie jest to panaceum, ale niech to będzie początek dobrej zmiany. A jeżeli chodzi o pieniądze, to myślę, że przy olbrzymim marnotrawieniu środków publicznych, wystarczy zacząć mądrzej wydawać środki budżetowe i pieniędzy na pewno wystarczy (np. czy potrzebne są ekrany akustyczne przy autostradach w lesie? )
 • Oczywiście że poszerzy, rozdawnictwo prowadzi do zanikania cechy operatywności. Przykład - Niemcy i problem z imigrantami. Zadaj sobie pytanie a potem spróbuj na nie odpowiedzieć - Dlaczego imigranci masowo walą do krajów takich jak Niemcy czy Wlk Brytania ? przypadek że właśnie tam jest szeroko rozwinięta opieka społeczna ??? Do Lolelb - znowu piszesz o oczywistych oczywistościach już Ci napisałem że zgadzam się z argumentami że w Polsce źle się dzieje ale program 500+ nie polepszy tej sytuacji nie oszukujmy się to chwilowy zryw który "wykrwawi nasz budżet w w przyszłości osłabi gospodarkę czyli ucierpimy na tym wszyscy produktywni, największe korzyści osiągną bezproduktywne jednostki patologiczne (żyjący w ubóstwie ludzie również ale im tego nie żałuję jednakże jak odsiać ziarno od plew ? masz pomysł ?)
 • Co mają wpólnego dochody z 2014 z obecną sytuacją materialną rodzin?
Reklama