UWAGA!

Prokuratura sprawdzi, co działo się w ZBK

 Elbląg, Prokuratura sprawdzi, co działo się w ZBK
(fot. Anna Dembińska)

Dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych złożył doniesienie do prokuratury w sprawie nieprawidłowości przy remoncie instalacji gazowych w komunalnych budynkach. Prokuratura prowadzi na razie postępowanie w sprawie, nikomu nie postawiła zarzutów.

Doniesienie do prokuratury zostało złożone pod koniec roku po przeprowadzeniu wewnętrznej kontroli na wniosek dyrektora ZBK Jacka Migdalskiego, który kieruje tą instytucją od września 2020 r.

- Na podstawie wyników kontroli stwierdziliśmy wiele nieprawidłowości. Wiemy, że jeśli chodzi o instalację gazową, to jest to rzecz bardzo wrażliwa, bo mamy do czynienia z niebezpiecznym czynnikiem. Pan dyrektor Migdalski porządkuje wiele spraw związanym z funkcjonowaniem ZBK – powiedział nam Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Sam ZBK zdawkowo informuje o wynikach kontroli i poszczególnych nieprawidłowości, na odpowiedzi na nasze pytania czekaliśmy aż miesiąc. Pytaliśmy między innymi o takie sprawy. Kto zlecił i przeprowadził kontrolę w ZBK? Jaki był jej zakres? Jaki konkretnie nieprawidłowości stwierdzili kontrolerzy, jakiego okresu dotyczyły? Do jakich organów przesłano informację o nieprawidłowościach? Czy zostały też powiadomione organa ścigania (policja, prokuratura?). Jeśli tak, jaki jest zakres tego doniesienia? Czy w wyniku działań kontrolnych przez pracodawcę zostały wprowadzone regulaminowe kary dla osób odpowiedzialnych? Jeśli tak, to jakie i kto został ukarany (chodzi o stanowiska tych osób)?. Odpowiedź – i to zaledwie kilkuzdaniową - otrzymaliśmy dopiero dzisiaj (24 stycznia).

- Odpowiadając na Pana zapytanie Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu informuje, że na obecnym etapie, nie możemy udzielić szczegółowych informacji nt. prowadzonych czynności, albowiem są one przedmiotem złożonego przez ZBK zawiadomienia. Jednocześnie wyjaśniamy, że osoby, co do których zaistniały nasze wątpliwości, nie są już pracownikami ZBK, a co za tym idzie nie możemy, zastosować względem nich kar wynikających z kodeksu pracy – czytamy w mailu, przesłanym przez sekretariat ZBK, pod którym nikt się nie podpisał.

Z informacji uzyskanych w Prokuraturze Rejonowej w Elblągu wynika, że postępowanie dotyczy nieprawidłowości przy remoncie instalacji gazowych w budynkach ZBK. Ustaliliśmy nieoficjalnie, że chodzi m.in. o budynki przy ul. Grochowskiej.

- Postępowanie dotyczy czynów z art. 286 par. 1 kodeksu karnego i art. 296 par. 1 kodeksu karnego. Dotychczas postępowanie pozostaje w fazie „in rem”, nie przedstawiono zarzutów – informuje Edyta Bełczyńska, zastępca prokuratora rejonowego w Elblągu.

Pierwszy ze wspomnianych przez prokuraturę artykułów kodeksu karnego dotyczy oszustwa, drugi – przekroczenia uprawnień.

- Każda kontrola może wykryć jakieś nieprawidłowości. Zobaczymy, jak do tej sprawy odniosą się służby prokuratorskie. Zakładam, że niekoniecznie o wszystkim były dyrektor ZBK musiał wiedzieć. Trzeba poczekać na to, co przyniesie postępowanie – mówi prezydent Wróblewski, pytany przez nas o komentarz w tej sprawie.

Były dyrektor ZBK pracuje obecnie w Urzędzie Miejskim.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • RobertKoliński Czyżby zaczęły się w końcu słuszne POrządki w POst-styropianowym, neoliberalnym, wrogim człowiekowi a przyjaznym kombinatorom wszelkiej maści, oligarchom i wyzyskiwaczom ludu pracującego miast i siół, patoprawicowym państwie? Chciałbym w to wierzyć. Pan prezydent Wróblewski mówi: - Każda kontrola może wykryć jakieś nieprawidłowości. Ja mówię na to, że dlaczego wobec takiego takich kontroli w ZBK, tej elbląskiej jaskini aspołecznej nieprawości dotąd nie było?! Przecież takiej Stajni Augiasza, to się nie czyści za jednem POsiedzeniem, azaliż! #SocRev, #TaxTheRich! Hashtagi: #SocjalizmWytyczaKierunekRozwojuLudzkosci
 • A ja proponuję złożyć doniesienie do prokuratury na ustawione przetargi w S. M. Nad Jarem Już niedługo przetarg na Likwidację glonów- kto wygra? Czy ta sama firma która wygrywa od kilkunastu lat? Ciekawe dlaczego. .. .
 • @KrzysztofG. - a jaka to firma ???
 • Tak wiele pytań i znikąd odpowiedzi. ..
 • @KrzysztofG. - Wygra glonojad to chyba oczywiste?
 • A gdzie był Inspektor Nadzoru???
 • "Zakładam, że niekoniecznie o wszystkim były dyrektor ZBK musiał wiedzieć"złe założenie. Dyrektor jest od tego żeby wiedział o wszystkim. Inaczej po co dyrektor. "Dyrektor od brania wypłaty"?
 • O i w końcu do przodu! POpieram rozliczanie winnych, czyli to wskazówka, ze rozliczymy PO kolei kazdego za błędy, krzywdy, placz, niesprawiedliwe i oszczercze pomowienia, systematyczny mobbing, łzy, ! W końcu kazdy ponosi odpowiedzialność za swoje czyny i poniesie! Jestem za
 • Każdy dyrektor, prezes, kierownik, szef ponosi pełną odpowiedzialność za tym kim i czym rządzi, za to bierze kasę, w swietle przepisów odpowiada za wszystko, jest namaszczony odpowiedzialnością a potem dopiero pracownik bo to tylko pracownik
 • @RobertKoliński - Strasznie nudny jesteś. Te same "oklepane"frazesy w prawie każdym wpisie.
 • Może ktoś zająć się sprawą sprzedaży mieszkań zbk za bezcen - 90m2 mieszkanie w centrum miasta zostało sprzedane przez zbk za 45 tys, wartość mieszkania 450 tys. Nikt za to nie beknął a ludzie oboje pracujący- cwaniaczki że znajomościami mieszkają sobie spokojnie
 • no proszę - a jeszcze nie tak dawno to ZBK poprzez swoich dyrektorów, i jakieś komisje nadzorcze badali zarządców i pluli jadem na prawo i lewo (niektóre z tych osób pracują dalej w ZBK)a teraz taki kwiatek a raczej cała rabatka z kwiatami!!! W ZBK nie ma dyrektorów- fachowców - są cały czas jakieś bawidamki - bawiący się za pieniądze Najemców, bo niczego - niczego!! nie pilnują tylko swoich portfeli - oficjalnych jak i "nie oficjalnych". Mam nadzieję, że prokuratura porządnie przetrałuje i przeorze tak dokumenty jak i PITY osób - pewnie będzie tego sporo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  3
  no już kupiłem popcorn(2022-01-24)
Reklama