UWAGA!

Siedemset ton soli na elbląskich ulicach

 Elbląg, Siedemset ton soli na elbląskich ulicach
fot. Anna Dembińska

Przez ostatnich kilka dni mieliśmy dość intensywne opady śniegu, a do naszej redakcji równie intensywnie dzwonili mieszkańcy, którzy narzekali na nieodśnieżone drogi i chodniki. Jak zapewnia Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej pługi piaskarki pracowały w dzień i w nocy. Na elbląskie ulice wysypano już 700 ton soli. 

Do naszej redakcji przez kilka ostatnich dni docierały sygnały od czytelników o nieodśnieżonych ulicach i chodnikach w mieście. Takie informacje od mieszkańców otrzymywało także Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które odpowiada za zimowe utrzymanie dróg publicznych i wewnętrznych (jezdni i chodników) gminnych, przystanków komunikacji autobusowej i tramwajowej, Strefy Płatnego Parkowania i budynków komunalnych wraz z terenami do nich przyległymi. 

- Jednak przeważająca większość tych sygnałów dotyczyła dróg i chodników, które są w zarządach wspólnot. W tym roku niektóre z nich założyły, że zimy nie będzie i część z nich nie podpisała umów z firmami, które wykonują usługę odśnieżania. My obecnie mamy zaangażowane wszystkie siły i środki w zimowe utrzymanie dróg w mieście – wyjaśnia Klaudia Rybka z Elbląskiego Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Do dyspozycji EPGK ma (przypadku dróg publicznych) 8 piaskarko-solarek, 7 pojazdów z pługiem odśnieżnym na jezdnie, 10 sztuk pojazdów z pługiem na chodnikach i 4 koparko ładowarki. Na elbląskie ulice wysypane już zostało 700 ton soli. Przypomnijmy, że drogi publiczne (około 220 km) podzielone są na dwie kolejności utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard (pierwsza kolejność) utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska. Są to też  drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do drugiej kolejności utrzymania zimowego. Reszta miejskich ulic o znaczeniu osiedlowym oraz drogi wewnętrzne zaliczone są do trzeciej kolejności utrzymania zimowego. Są one odśnieżane doraźnie, w miarę potrzeb i możliwości, na podstawie zgłoszeń mieszkańców i służb komunalnych i dopiero po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem.

- Przypomnę, że my mamy 30 minut od wystąpienia opadów śniegu do podjęcia działań. W ubiegłą sobotę spadło od 15 do 40 cm śniegu. Nasz sprzęt odśnieżał ulice całą noc. Jednocześnie apeluję do kierowców, aby nie stawiali samochodów na chodnikach. Nasze piaskarki, pługi i ciągniki mają wówczas problem z przejazdem – mówi Klaudia Rybka.

Przypomnijmy, że to właściciele nieruchomości zobowiązani są dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają.

- Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków, firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność - z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania - informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Straż Miejska nie wystawiła w tym roku jeszcze mandatu za nieodśnieżenie, były jedynie pouczenia dla zarządców nieruchomości. 
        

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "W ubiegłą sobotę spadło ponad 40 cm śniegu"- chyba 14.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  7
  penknem ze smiechu(2021-01-20)
 • A co by było, gdyby tak padało i były by mrozy przez cały miesiąc :)?
 • I kto za to wszystko zapłaci karoserię rdza zżera i buty zniszczone
 • no 700 ton soly :D no ok ale ta sól tez przyjechała z zagranicy ? tak sie pytam bo widziałem ostatnio w sklepie sól niemiecką w pewnym dużym sklepie, tańsza o kilkanaście groszy - 30 ? 40 jakoś coś takiego na kilogramie niż polska ---- oo7 na cenzurowanym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  cenzurka i super(2021-01-20)
 • Wszyscy tak narzekają na słabo odśnieżone ulice i chodniki, a skąd macie porównanie? Kanada, czy Norwegia wyglada tak samo jak Elbląg. Wszystko białe i tyle w temacie. Tam ludzie są przyzwyczajeni do łańcuchach na kołach i rakach na nogach. Tam kierowcy jeżdżą powoli i rozważnie. A w Polsce wszystko na odwrót. .. chcecie zmian? Zacznijcie od siebie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39
  9
  Zmiany zacznij od siebie(2021-01-20)
 • Ta jasne, droga i sama Dębica oraz droga na Stagniewo nie odśnieżone, to samo przystanki autobusowe w mieście albo zostawiona hałda śniegu po pługu i ludzie muszą przez to przechodzić żeby wejść do autobusu. Często pojazdy do odśnieżania jeżdżą bez sensu z podniesionym pługiem.
 • a w finlandii czarny asfalt zimą to rzadkość. sorry taki mamy klimat Hashtagi: #hahaha
 • pis ma rzekomo 40% zwolenników. gdyby każdy wziął się za łopatę byłoby odśnieżone. co wy chcecie 500 brać i jeszcze odśnieżyć wam?
 • To jakas dziwna sól, ze nie rozpuszcza sniegu, ktory zalega na chodnikach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  13
  0110(2021-01-20)
 • Wysypano czy zapłacono za 700 ton. A tak swoją drogą to nie ma się czym chwalić bo to ekologiczna zbrodnia.
 • Może portel zajmie się również drogami powiatu elbląskiego, bo jest jeszcze dużo gorzej jak w mieście. Czy redakcja mogłaby zapytać Zarząd Dróg Powiatowych z siedzibą w Pasłęku czemu oni praktycznie nic nie odśnieżają. Zgłoszenia zostają całkowicie ignorowane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  Alicja zasypana śniegiem(2021-01-20)
 • Najlepiej to ma Kanada. Tam opady śniegu koncentrują się na przełomie grudzień /styczeń i wtedy pada przez kilka dni, a wysokość opadów dochodzi nawet do 4 metrów. Potem przychodzą mrozy i praktycznie do końca zimy nie ma istotnych wielkości opadu śniegu. A u nas jak popada zaraz się roztopi lub zamienia w lodowisko. Jeśli o mnie chodzi w naszych warunkach najgorszym zjawiskiem zimowym jest gołoledź i ten beznadziejny przypadek jakim jest opad marznącego deszczu. To największa zmora naszej zimy. A problemy z szybkim odśnieżaniem to błahostka w porównaniu z tym zlodowaceniem ulic i chodników.
Reklama