UWAGA!

Ta część miasta się korkuje, obwodnica wschodnia nadal w grze

 Elbląg, Ulica Bema coraz bardziej się korkuje w godzinach szczytu
Ulica Bema coraz bardziej się korkuje w godzinach szczytu (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Przy ul. Łęczyckiej wkrótce zostaną oddane do użytku kolejne nowe budynki mieszkalne, w przyszłym roku rozpocznie działalność strażnica. Już teraz w godzinach szczytu okoliczne ulice się korkują. - Proszę pozdrowić włodarzy miasta i napisać o tym, jakie są konsekwencje sprzedaży działek pod mieszkania, gdy zapomina się o braku infrastruktury – napisał do nas jeden z Czytelników. Jak władze miasta chcą rozwiązać problem korków w tym miejscu?

Na początek kilka zdań wyjaśnienia. Inwestycje przy ul. Łęczyckiej – obecnie budowana strażnica, osiedla mieszkaniowe oraz market – powstały na terenach powojskowych, które Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż inwestorom. Nie były to tereny należące do samorządu, choć oczywiście to samorząd odpowiada za stan ulic oraz komunikację w mieście.

W ostatnich miesiącach wskutek coraz większej liczby mieszkańców osiedlających się w okolicy ul. Łęczyckiej ruch samochodowy w tej części miasta rośnie, powodując coraz większe korki w godzinach szczytu, szczególnie na ul. Bema. - Proszę pozdrowić włodarzy miasta i napisać o tym, jakie są konsekwencje sprzedaży działek pod mieszkania, gdy zapomina się o braku infrastruktury – napisał do nas jeden z Czytelników.

Zapytaliśmy władze miasta, jak zamierzają rozwiązać problem korkujących się ulic w okolicy ul. Łęczyckiej. Okazuje się, że nadal w grze jest plan budowy tzw. obwodnicy wschodniej.

- Optymalnym kierunkiem działania w celu poprawy warunków ruchu na ul. Bema jest odciążenie tej ulicy przez budowę nowej ulicy Wschodniej, która zapewni alternatywne połączenie komunikacyjne w kierunku północnym. Docelowo nowa ulica Wschodnia przebiegać ma od skrzyżowania z ul. Łęczycką w sąsiedztwie istniejącej ulicy Wschodniej do włączenia się w istniejący układ drogowy w rejonie skrzyżowania ulic Kościuszki – Marymoncka – Królewiecka – napisała w odpowiedzi na nasze pytania Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Miasto już nawet złożyło wnioski o dofinansowanie budowy pierwszych odcinków obwodnicy wschodniej.

- Na budowę pierwszego odcinka tej drogi długości ok. 0,9 km, od ul. Łęczyckiej w kierunku północnym (do wysokości Leśnictwa Dębica) Gmina Miasto Elbląg złożyła wniosek o dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Na budowę drugiego etapu ul. Wschodniej tj. od Leśnictwa Dębica do skrzyżowania z ul. Sybiraków długości ok. 0,8 km, wniosek o dofinansowanie został złożony za pośrednictwem wojewody do prezesa Rady Ministrów w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – dodaje Joanna Urbaniak. - Otrzymanie dofinansowania umożliwi rozpoczęcie procedury przygotowawczej, w tym pozyskania niezbędnych zezwoleń na realizację oraz realizację robót budowanych budowy odcinka ulicy Wschodniej od ul. Łęczyckiej do ul. Sybiraków w zakładanym terminie, to jest do 2023 roku.

Urzędnicy zapewniają, że rozważane są również inne warianty rozwiązań drogowych, związane m.in. ze zmianą organizacji ruchu i przebudową układu drogowego i sygnalizacji świetlnej w rejonie połączeń ulic Bema, Komeńskiego, Saperów, Czołgistów, Wyżynnej oraz 13. Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego z Kościuszki.

- Rozwiązania takie będą rozważane do wprowadzenia w przypadku braku pozyskania dofinansowania i możliwości zabezpieczenia środków na budowę ulicy Wschodniej. Z uwagi na potrzebę zachowania dostępności do zabudowy mieszkalnej, usługowej oraz jednostek i podmiotów użyteczności publicznej przy ul. Bema oraz przy ulicach w jej bezpośrednim sąsiedztwie, nie zakłada się wprowadzenia ruchu jednokierunkowego w ciągu ul. Bema – dodaje Joanna Urbaniak.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jak że wszystkim-jakoś to będzie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  63
  4
  Wasz Witold(2020-10-02)
 • Co za dziadowscy włodarze /patrz: Prezydent + Rada Miasta/ bez żebrania o środki finansowe kompletnie nic nie potrafią zrobić. Tylko im dajcie, dajcie i dajcie, zero własnych inicjatyw i pomysłu /no bo wyprzedaż gruntu pod budowę pustostanów handlowych - patrz willa Syrena i inne/ to najprostsze co potrafią zaoferować. Elblążkowo jest już dziurą bez dna.
 • Bodajże w 2014 roku miano budować OW www.portel.pl I jak się skończyło?
 • Przecież w UM są zatrudnieni sami wysokiej klasy specjaliści i nie widzą tego problemu ! (chcesz się przekonać idź coś tam załatwić)szybciutko pokażą ci jak mało wiesz i że na niczym się nie znasz. Wszystko im się należy oczywiście zdecydowanie za mało zarabiają. A siedzą na stołkach przymierając głodem tylko z lokalnego patriotyzmu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  78
  6
  xfhfm(2020-10-02)
 • Na dojazd do SP 25 i wyjazd z ulicy Wyżynnej potrzeba teraz dużo więcej czasu, odkąd powstało nowe osiedle i Straż Pożarna.
 • A co ty potrafisz? Tylko nażekać i krytykować.
 • Cała Polska się buduje, połączeń miast ekspresowkami rośnie, a DK22 z Elbląga do Malborka dalej nic. .. małe miasteczka na południu Polski będą miały połączenie ze sobą bezpieczna i szybka droga, a 120 tys Elbląg z 40 tys Malborkiem nie. Ktoś ma w 4 literach Nas i ten region!
 • Przynajmniej potrafi pisać bez błędów, a to już więcej od ciebie.
 • MENTALNOŚĆ słowo klucz!!!!! Elblążanie to wygodny, postkomunistyczny zbiór osób, który jest wygodny. .. samochodzikiem 500 metrow do Lidla jedzie, a do roboty to nawet na druga stronę ulicy samochód weźmie. Druga sprawa to beznadziejna komunikacja miejska i brak ścieżek rowerowych. Elbląg to dno i wodorosty. Jak nie zrobimy referendum to te komuchy Nam miasto zmarnują.
 • Zarządzanie miastem i tumiwisizm w praktyce, korkuje się most unii, tysiąclecia, no problem, mamy to gdzieś bo nie jeździmy tymi drogami, czerwona fala po godzinie 8 rano do około 15-16 kiedy urząd kończy prace, no problem. Polityka ekologiczna jest osobliwa bo robi się nagonkę na diesle, podczas gdy samochody co światła hamują i stoją, a później ruszają i znowu hamują i stoją itd. nijak się ma do zdrowego rozsądku, a wręcz zakrawa to na złośliwe działanie jakiegoś idioty. .. I jeszcze budowa strażnicy i bloków w tych najbardziej nieprzepustowych rejonach miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  58
  5
  newfd(2020-10-02)
 • Z budżetu obywatelskiego niech zrobią
 • To nie miasto tylko marna mieścina z czerwono - zieloną ekipą szkodników bezmozgowców !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  8
  Polak były mieszkaniec(2020-10-02)
Reklama