UWAGA!

Żołnierze przysięgali w Braniewie

 Elbląg, Żołnierze przysięgali w Braniewie
fot. arch. brygady

129 żołnierzy złożyło przysięgę w dziewiątej braniewskiej brygadzie kawalerii pancernej. To żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przez miesiąc żołnierze odbyli intensywne szkolenie. Sama uroczystość nieco się opóźniła. Wszystko przez dojechanie już po czasie elbląskiej orkiestry wojskowej. Zdjęcia.

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową mogą odbyć pełnoletnie osoby, które posiadają polskie obywatelstwo, co najmniej podstawowe wykształcenie, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię oraz osoby, które w przeszłości nie były karane za umyślne przestępstwo. Żołnierze uczyli się taktyki, strzelania, podstaw udzielania pomocy medycznej, łączności. Nie zabrakło też wojskowej musztry, co było widać podczas udanej defilady pododdziałów. W gronie nowych żołnierzy znalazło się także kilkanaście kobiet. Po zakończeniu szkolenia podstawowego dziewięćdziesiątka postanowiła przedłużyć swoją przygodę z wojskiem. Kolejny etap to 11 miesięcy służby. Potem można ewentualnie aplikować do służby zawodowej.

Na placu defiladowym można było też spotkać liczne rodziny żołnierzy, dla których udział w uroczystości był dużym przeżyciem. Matki, żony, dzieci, ojcowie podkreślali, że najtrudniej było przeżyć czas rozłąki z najbliższymi. Tym bardziej, że część wojaków pochodzi z zupełnie innych regionów Polski. Na służbę w Braniewie zdecydowali się nawet mieszkańcy odległego Żywca. Zdaniem dowódcy braniewskiej brygady, generała brygady Sławomira Lidwy, wojskowy potencjał braniewskiej jednostki rośnie.

- Mamy coraz więcej służących u nas żołnierzy. Czekamy też na nowy sprzęt. Będą to koreańskie czołgi K2 – mówił generał.

Młodym żołnierzom najbardziej podobały się zajęcia z taktyki oraz strzelanie. Mówił o tym szeregowy elew Dariusz Włodarski: - To były bardzo wyczerpujące zajęcia. To tam było najwięcej emocji. A ja w przyszłości chciałbym zostać kierowcą czołgu, ewentualnie działonowym. Swoją przyszłość wiążę z wojskiem - podkreślał żołnierz.

Sama uroczystość odbywała się podniośle. Prócz gromko wypowiadanej roty przysięgi, nowi żołnierze odśpiewali hymn oraz „Pierwszą Brygadę”. Kilku żołnierzy osiągających najwyższe oceny swojej służby, wypowiadało przysięgę „na sztandar”. Kilkunastu następnych otrzymało listy gratulacyjne. Pochodzący z Trójmiasta szeregowy elew Dastin Szewczyk dziękował dowódcom za trud jaki włożyli w szkolenie młodych żołnierzy. Potem rodziny wyróżnionych zostały zaproszone na trybunę honorową. Była też efektowna defilada. A całość uświetniała elbląska orkiestra wojskowa pod batutą tamburmajora starszego chorążego sztabowego, Jacka Buczka.

Krzysztof Szczepanik

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ida ciezkie czasy, współczuje im i sobie zreszta. Pamietajcie prepersi to juz nie zart, coraz wiecej osob zabezbiecza sie przed ewentualnym konfliktem nie mieszkamy w Jeleniej Gorze. Gorzej ze nikt oficjalnie oprocz Youtuba o tym nie mowi bo po co siac panike a historia powtarza sie co 100 lat.
 • W czasie wojny, najpierw i najszybciej giną żołnierze zawodowi... potem wzywają rezerwistów... i wtedy już giną miliony... @Gen,
 • Na studiach w ramach Studium Wojskowego śpiewaliśmy : " Przyjedz Mamo na przysięgę i pół litra z sobą weź, syn Twój stracił prawą rękę, przyjedz zobacz Twoje krew... "
 • @aswymiata - Chłopie. Daj spokój z tymi prepersami i gromadzeniem żarcia, mąki itp. Jak tu wpadnie ta hołota to trzeba stąd wiać i tyle albo w kamasze. Zostaniesz w domu to 2 rpg albo przywalą Ci 155 w tą Twoją szopkę z konserwami i tyle będzie z tego prepersowanie. To jest nic niewarte. To może by się sprawdziło przeciw cywilizowanemu wrogowi, ale taki Cię nie napadnie.
 • @aswymiata - Wojna będzie tylko wtedy gdy ludzie na nią pójdą. I pamiętaj że wojny z Rosją chce USA a nie Polska i Rosja. Nasz kraj jest tylko kierowany przez pejsatych.
 • Jedna uwaga do redaktora "Kolejny etap to 11 miesięcy służby. Potem można ewentualnie aplikować do służby zawodowej. " nie trzeba wogóle odbywać tych 11 miesięcy i można być zawodowym przed zmianą władzy 60% przechodziło po 28 dniach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  paweł879(2024-02-11)
 • Po ostatniej wypowiedziTrumpa można domniemywać, że USA gotowe są nawet dozbroic Rosję ( bo póki co nie za bardzo ona chce napadać na Europę, gdyż nie ma dość sił i środków) żeby ta napadła na Europę, a równolegle USA będą ( oczywiście nie bezintresownie, ale za grube miliardy $) dozbrajać Europę żeby ta broniła się przed "rosyjskąAgresją".
 • @aswymiata - I jak się zabezpieczają? Gromadzą konserwy i mąkę w spiżarce? Czy może budują schrony 10 metrów pod ziemią z własnym ujęciem wody, kanalizacją, agregatami, niewidoczne dla wroga i pozwalające przetrwać tam co najmniej miesiąc? No nie. Wszelkie gromadzenie zapasów nijak się ma do sytuacji w której się znajdziemy mieszkając na tych terenach, JEŚLI miałby nastąpić konflikt zbrojny i to na Naszych ziemiach. To trzeba spier.... ać z rodziną albo ich odesłać na zachód i samemu w kamasze. Prepersi się urwa znaleźli, dostaniesz z drona w swoją chatkę z ryżem i po Twoim prepersowaniu :D
 • @aswymiata - W konflikt ja też nie wierzę, wystarczy wyłączyć prąd na dłuższy czas...
 • Dlaczego tak malo fotek?
 • do. woja. marsz do woja. - kobito moja !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Swojak.(2024-02-12)
 • Bebebebe mięsko armatnie czyja to wojna, a raczej ten teatr wojenny wasz szukacie śmierci to ja znajdziecie młodzi ludzie w imię czego kamikadze już niech rodziny trumny kupują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  antysystemowy(2024-02-13)
Reklama