UWAGA!

Pociąg do lat 50.

 Elbląg, Zbigniew Cybulski w filmie „Pociąg”
Zbigniew Cybulski w filmie „Pociąg”

Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaprasza na bezpłatny pokaz filmu „Pociąg”, który zwyciężył w plebiscycie, zorganizowanym w ramach obchodów 50-lecia Światowida. We wtorek, 10 stycznia o godz. 17 w dużej sali kina Światowid będzie można zobaczyć portret polskiego społeczeństwa przełomu lat 50. i 60.

Pierwsza dekada - lata 50. i pierwszy film - „Pociąg” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, z doborową obsadą artystów znanych i również dziś docenianych, m.in. Zbigniewa Cybulskiego i Leona Niemczyka. W listopadzie Centrum Spotkań Europejskich Światowid ogłosiło plebiscyt Dekady Polskiego Kina. Widzowie wybierali filmy, na które w styczniu, lutym, marcu i kwietniu będą obejrzeć za darmo. Wszystko to w ramach obchodów 50-lecia Światowida. We wtorek, 10 stycznia, pierwszy z nich - „Pociąg”.
      
       O czym jest ten obraz? Upalne lato. Pociąg pospieszny odchodzi z warszawskiego dworca. Wśród pasażerów znajduje się Jerzy. Zapomniał miejscówki do wagonu sypialnego. Przekupiona konduktorka kieruje go do ostatniego wolnego przedziału. Bohater niespodziewanie zastaje tam piękną blondynkę Martę. Z powodu braku wolnych miejsc Jerzy i Marta muszą podróżować razem. W pociągu znajduje się również Staszek, były chłopak Marty. Wciąż usiłuje ją przekonać, że powinna z nim zostać, ale dziewczyna wyraźnie nie chce. Pomiędzy Jerzym i Martą stopniowo nawiązuje się przyjazny kontakt. Oboje mają za sobą przykre przeżycia i to ich łączy.
       Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
       Scenariusz: Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Lutowski
       Obsada: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Teresa Szmigielówna, Zbigniew Cybulski
       Gatunek: film psychologiczny
       Produkcja: Polska, 1959
       Czas trwania: 102 min.
      
       "Pociąg" to jeden najbardziej fascynujących i wciągających obrazów w historii kina. Dzięki perfekcyjnej realizacji stworzono wręcz zniewalający klimat. Chwilami można się poczuć jak jeden z pasażerów pociągu. Za każdym razem, gdy film dobiega końca żałuję, że to była tak krótka podróż. (Filmweb)
       Film został zrekonstruowane cyfrowo w ramach projektu kino RP.
      
       ***
       Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 r. w Kniażach k. Stanisławowa, zmarł tragicznie 8 stycznia 1967 r. we Wrocławiu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Artystyczną w Krakowie. W 1953 r. wyjechał wraz z całą grupą absolwentów do Gdańska, gdzie zaczął występować w Teatrze Wybrzeże. Debiutował rolą Ferdynanda w sztuce „Intryga i miłość" Schillera. W 1954 r. wraz z grupą przyjaciół założył teatrzyk studencki BIM-BOM, a w 1957 r. wraz z Bogumiłem Kobielą założył eksperymentalny Teatr Rozmów. Najważniejszą swoją rolę teatralną aktor zagrał u Andrzeja Wajdy - była to postać młodego narkomana Johnny'ego Pope'a w „Kapeluszu pełnym deszczu”. Z tą sztuką zespół objechał pół Polski.
       W filmie fabularnym debiutował Cybulski w 1954 roku u Andrzeja Wajdy w „Pokoleniu”, jednak dopiero w 1958 r. Cybulski zagrał w filmie przełomowym i najważniejszym w swojej karierze: był to „Popiół i diament”, reżyserowany przez Andrzeja Wajdę. W filmie wcielił się w postać młodego akowca Maćka Chełmickiego. Ta rola podzieliła karierę aktora na dwie części. Po zagraniu Maćka, Cybulski wciąż usiłował powtórzyć swój wielki sukces, ale już nigdy nie dostał roli o podobnym ciężarze gatunkowym.
       Zagrał w 35 filmach fabularnych, 10 sztukach teatralnych i 9 spektaklach telewizyjnych. Na dzień przed śmiercią odebrał telefon z Nowego Jorku, zawiadamiający go, że został wybrany spośród innych kandydatów do roli Kowalskiego w sztuce „Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa. Jego pamięci były poświęcone filmy: „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy (1969) i dokument „Zbyszek” Jana Laskowskiego (1969). W1996 r. przyznano mu Super Złotą Kaczkę - dla najlepszego aktora w historii kina.
      
Edyta Jasiukiewicz, CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama