UWAGA!

Dzień Wszystkich Świętych

 Elbląg, Dzień Wszystkich Świętych
fot. Anna Dembińska

Zgodnie z wielowiekową tradycją dziś (1 listopada) czcimy pamięć znanych i nieznanych świadków dobroci z różnych pokoleń i narodów. Uroczystym nabożeństwom za zmarłych, na elbląskich cmentarzach przewodzić będą biskupi naszej diecezji. Zobacz zdjęcia.

Początki obecnej tradycji oddawania czci i pamięci wobec świętych szukać trzeba w pierwszych stuleciach chrześcijaństwa. Wówczas krwawe prześladowania chrześcijan, którym początek na terenie cesarstwa dał cesarz Neron, rozbudziły szacunek i cześć wobec męczenników. Rocznice ich męczeńskiej śmierci obchodzono każdego roku w dniu, kiedy ponieśli śmierć. Dzień ten uważany był za czas ich narodzin dla nieba, o czym może świadczyć choćby sięgające 155 r. świadectwo wspólnoty w Smyrnie, która pisząc do wszystkich gmin chrześcijańskich o męczeńskiej śmierci biskupa Polikarpa, zapewniała, że przy grobie tego męczennika będą się „w miarę możności stale gromadzić w dzień jego męczeńskich narodzin dla nieba i z radością obchodzić je uroczyście”. Wówczas, podczas sprawowanej tego dnia Eucharystii wymieniane było imię męczennika, a z czasem pojawił się też zwyczaj czytania opisu męczeństwa lub wygłaszania okolicznościowego przemówienia, które nie znającym już osobiście zmarłego osobom, miało pokazać historię jego życia, stawianą za wzór dla następnych pokoleń. Tego też dnia odwiedzano groby, a miejscowa wspólnota chrześcijańska, także przez modlitwę, oddawała cześć męczennikom, którzy przez swoją ofiarę z życia stali się świadkami Chrystusa.
       Z upływem lat i wieków heroicznych świadków wiary przybywało. Świętych było tak wielu, że nie wystarczyłoby dni w roku, aby każdy z nich mógł mieć swoje indywidualne wspomnienie liturgiczne. Toteż pamięć o wszystkich uważanych za świętych, którzy nie mają swoich osobnych dni w roku liturgicznym, a którzy stanowią rzeszę nieznanych powszechnie świadków dobroci „z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków” (Ap 7, 9) czczona jest obecnie właśnie 1 listopada.
       Oficjalnie Uroczystość Wszystkich Świętych ku czci zarówno nieznanych, jak i znanych, którzy zostali wyniesieni na ołtarze została ustanowiona w 935 r. przez papieża Jana XI. Kalendarz Świętych zbliżony do kalendarza sprzed reformy Soboru Watykańskiego II, zawierający wspomnienia Ojców Kościoła, fundatorów opactw i świętych istniał już w XII wieku. W wiekach XIII i XIV nastąpił dalszy rozwój i modernizacja kalendarza, który za sprawą zakonów żebrzących nabrał charakteru powszechnego i rozszerzył się na cały Kościół. Dalsze zmiany nastąpiły wraz z wydanym 14 II 1969 roku Listem apostolskim Mysterii paschalis papieża Paweł VI, który promulgował przepisy dotyczące roku liturgicznego i nowego kalendarza. Przyjęto wówczas zasadę, że Święci o znaczeniu powszechnym są czczeni w całym Kościele, inni zaś odbierają cześć w Kościołach lokalnych. W tym samym - 1969 roku została wprowadzona reforma kalendarza liturgicznego oraz reforma akomodacyjna kalendarza Kościoła w Polsce, która została zatwierdzona przez Plenarną Konferencję Episkopatu Polski dnia 16 X 1974 roku. Obecnie obowiązujące prawo kanonizacyjne, ogłoszone zostało w 1983 r. w Konstytucji Apostolskiej Divinus perfectionis Magister przez papieża Jana Pawła II. Przepisy w nim zawarte odpowiadają aktualnym wymogom teologii, prawa i krytyki historycznej. Przypominają również o tym, że heroiczna postawa, dobroć i prawe życie tak kiedyś, jak i dziś są przymiotami osób niezwykłych, świętych, które żyły i żyją pośród nas, a których na co dzień często nie dostrzegamy. Dopiero, gdy odejdą, uświadamiamy sobie ich brak i czujemy pustkę. Dziś jest dzień by sobie o nich przypomnieć.
      
       Uroczystości na cmentarzach
       Suma Odpustowa w kościele p.w. Wszystkich Świętych przy cmentarzu na ul. Agrykola zostanie odprawiona pod przewodnictwem ks. bpa Jana Styrny w czwartek (1 listopada) o godz. 11.30 Po mszy św. z kościoła wyruszy procesja za zmarłych na cmentarz.
       Także 1 listopada mszy św. przy starej kaplicy na cmentarzu Dębica o godz. 12 przewodzić będzie ks. bp Józef Wysocki.
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Na Dębicy takie wietrzysko wieje, że przetrwać tam mszę na dworze graniczy z cudem. Jola
  • Bzdety, o ile dobrze czytałem, to już przed okupacją kościoła katolickiego Słowianie obchodzili Dzień Zmarłych, palili na ich grobach ognie oraz spożywali posiłki i napoje, dzieląc się z zmarłymi. Jak zwykle kościół wszystko zawłaszcza-"Boże Narodzenie"=dzień przesilenia, św. Józefa robotnika=1 maja, itd. , itp.
  • Więcej wiary!
  • bo to jest o historii świętych a nie o zmarłych
  • Pamiętajcie Politycy, działacze partyjni, skorumpowani pracownicy urzędów, właściciele firm, gromadzone majątki nie zabierzecie za sobą do grobu - więcej człowieczeństwa i empatii !
  • w końcu zabierzcie się za sprzątanie cmentarza na Agrikola syf, kiła i mogiła w najgorszym śmietniku leżą nasi bliscy a miasto ma ich głęboko i daleko oprócz liści, drzew, śmietników i mogił o które dbamy tylko my czyli bliscy tych co odeszli. Za co płacimy do miasta dla was to są obcy ludzie a dla nas bliskie osoby, czy wam nie wstyd kiedyś każdy z was będzie może leżał w takim śmietniku a tego serdecznie Wam życzymy.
  • dwie ubikacje dwa metry od grobu. Ksiądz śpiewa: Pan z Wami. Obok człowiek mówi do człowieka: odp. .. .się. Oto Polska właśnie. .. .
  • Do Administracji cmentarza Przy Agrikola. .. Wstyd- tak jeszcze zaniedbanego cmentarza dawno nie było. !!Za co bierzecie pieniądze?Człowiek wstydzi się przyjść z rodziną, bo oczy robią ze zdzwienia, że taki bałagan!Kiedyś tak nie było. .. zmienić Administratora!
  • Przyjdzie taki dzień, a przyjdzie on na pewno, że i Tobie zapalą świeczkę. Jeśli będziesz przyzwoitym człowiekiem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Teżcztyam(2012-11-02)
  • Panie Prezydencie Nowaczyk !!! Czy nawet z tak prostym zadaniem jak Udrożnić ruch w kierunku Cmentarza Dębica nie może pan dać sobie rady. ??? Skoro kursować miała komunikacja miejska to czemu Policjanci wpuszczali prywatne pojazdy w kier. Dębicy według własnego uznania i tamowali ruch autobusom. ????? Dlaczego ????? Czy nawet to jest dla pana trudne. Samochody prywatne zatrzymywały się wszędzie tam gdzie można było wjeżdżać. Na parkingi wpuszczano wszystkich to i bałagan był wielki i tylko niepotrzebne nerwy. Może to drobne sprawy ale jak z takimi Policja i pan nie daje sobie rady to co z poważniejszymi. S K A N D A L. Niech gra pan dalej w pingponga i jedzie do Chin.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Ania Elblązanka(2012-11-02)
  • Pasik, a Tobie nie wstyd takie błędy robić?
  • a dla mnie to skandal by pod cmentarzem sprzedawać żelki, srelki i inne duperelki. KTO WYDAŁ POZWOLENIA NA HANDEL TAKIMI TOWARAMI W TAKI DZIEŃ to się nie mieści w głowie. W następnym roku proponuję zrobić koncert, postawić namiot z piwem, grillowane kiełbaski, pop corn i wate cukrową. DOKĄD TEN ŚWIAT ZMIERZA. Jak mam wspominać moich bliskich kiedy niedaleko trwa piknik. To jest żenujące.
Reklama