UWAGA!

Dzień Zaduszny

 Elbląg, Dzień Zaduszny
fot. Anna Dembińska

Poświęcony pamięci wszystkich zmarłych dzień, przywołuje i ożywia wspomnienia o wszystkich, którzy odeszli z tego świata. Jest czasem na refleksję i odwiedzanie grobów bliskich zmarłych. Na elbląskich cmentarzach w intencji osób, na nich pochowanych zostaną dziś (2 listopada) odprawione specjalne nabożeństwa.

Dni przeznaczone na wspominanie zmarłych obchodzone były i są na całym świecie, we wszystkich epokach i grupach społecznych. Dzień znany u nas jako Zaduszny lub też „Zaduszki”, u Niemców nazywany jest „Allerseelentag”, u Francuzów „le jour des Ames”, u Włochów „i Morti”, a u Czechów „Dušički”.
       W naszym kraju tradycja wspominania zmarłych oraz obrzędy zaduszne jeszcze na długo przed przyjęciem chrześcijaństwa towarzyszyły wszystkim ważnym świętom i uroczystościom. Zwano je pominkami, dziadami albo diedami. Stanowiły ważny element odwiecznego kultu przodków oraz nawiązywały do pogrzebowych styp. Jak napisał J. Szczypka w Kalendarzu polskim, przodkowie nasi oddając podczas jesiennych dni cześć pamięci zmarłych, wierzyli nawet, że wówczas ci, co odeszli, odwiedzają swoje domy, zaglądają do krewniaków, jedzą, piją i weselą się, jak gdyby powrócili do krainy doczesności. Wierzenia te stanowią świadectwo o wierze w życie pozagrobowe, aktywność pośmiertną dusz oraz w możliwość ich powrotu na ziemię i obcowanie żywych z umarłymi. Według etnografów podejście takie wskazuje na niezachwianą wiarę w nieśmiertelność duszy, która znalazła swój wyraz również w praktykowanych na obszarze Polski już w XV wieku wypominkach i mszach św. za zmarłych, zwanych potocznie gregoriankami.
       Do rozprzestrzenienia się specjalnego dnia poświęconego wspominaniu i modlitwie za zmarłych najbardziej przyczynił się opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny - św. Odilon (994-1048), który w 998 roku przeznaczył na ten cel jeden dzień w roku, kiedy zakonnicy szczególnie pamiętali o zmarłych znanych i nieznanych. Inicjatywę tę szybko przejęły także i inne klasztory, a oficjalnie zwyczaj ten został usankcjonowany przez Kościół, kiedy w XIV wieku wprowadzono, wywodzący swą nazwę od modlitw „za dusze”, Dzień Zaduszny. Zgodnie z jego tradycją, odbywają się dzisiaj procesje, msze i modlitwy za wszystkich zmarłych.
      
       Na elbląskich cmentarzach
       W piątek (2 listopada) w kościele p.w. Wszystkich Świętych o godz. 9 zostanie odprawiona specjalna msza św. za zmarłych spoczywających na Cmentarzu Agrykola. Tego samego dnia na cmentarzu Dębica, przy nowej kaplicy, ks. bp Józef Wysocki będzie przewodniczył mszy św., która rozpocznie się o godz. 15.
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Prośba do harcerzy i im podobnych: nie uszczęśliwiajcie ludzi na siłę, nie życzę sobie, aby jakikolwiek dzieciak wtrącał się do porządków na MOIM grobie, nikt was nie prosił o pomoc.
  • Do wcześniejszej wypowiedzi. . Z tego co sie orientuję, harcerze idą czyścić groby, które są w zaniedbane. .typu zarośnięte, opuszczone. .. Na pewno nie pchaja się tam - gdzie wszystko jest tak jak trzeba. Widocznie musiał Państwa grób przykuć uwagę, skoro się nim zajęli. .. może porządkować na bieżąco- wtedy nie będzie problemu. Pozdrawiam
  • To takie żałosne. Niech p. podadzą swoje nazwisko to harcerze będą wiedzieć - że tu się nie sprząta. Ludzie tego typu i ich żałosne wpisy są jak ta przysłowiowa - łyżka dziegciu. Ich postawa psuje nie tylko charakter Świąt - ale jego klimat. To młodzi ludzie - jak harcerze porządkując czyjś grób pokazują - nie jest tak źle jeszcze z Nami. Ale nie wszyscy to rozumieją. A szkoda.
  • Tyle wspaniałych ludzi odchodzi - z tego świata - a głupcy zostają.
  • Skoro na tak uporządkowany grób harcerze zwrócili uwagę, a wiemy wszyscy że opiekują się opuszczonymi mogiłami, to już sobie wyobrażam jaki porządek ma w domu. A wy młodzi róbcie swoje i wielka chwała wam za to.
Reklama