UWAGA!

Nad rzekę Elbląg (Elbląskie Archiwum Foto)

 Elbląg, Nad rzekę Elbląg (Elbląskie Archiwum Foto)
Fot. Archiwum Sławomira Czerniaka

Niedawno pisaliśmy o tym, jak w tym roku zmienił się teren przy dawnej Tortudze. Dziś, ponownie za sprawą Sławomira Czerniaka, przeniesiemy się w czasie kilka dekad wstecz i zobaczymy, jak te okolice wyglądały... no właśnie, kiedy dokładnie?

Na zdjęciu naszego Czytelnika widzimy prace remontowe prowadzone nad rzeką Elbląg. Pan Sławomir wskazuje, że może to być początek lat 80., wydaje się jednak, że fotki mogą być starsze nawet o ponad dekadę ("Bulwar po zniszczeniach wojennych wyremontowano w latach 60." - pisał Karol Wyszyński, przewodnik PTTK, w naszym cyklu Historia elbląskich ulic; z dużym prawdopodobieństwem to właśnie te prace widzimy na fotografiach). Ponownie oddajemy jednak pałeczkę naszym Czytelnikom: kiedy ich zdaniem zostały zrobione te zdjęcia?

Powiedzmy jeszcze parę słów o samej rzece, a właściwie oddajmy głos Grażynie Nawrolskiej, która opowiadała o "Elblągu nad rzeką Elbląg" w ramach jednej z "Sobót z przewodnikiem PTTK".

- Każde miasto, które było zakładane, musiało być lokowane przy dobrym źródle wody. Najczęściej były to rzeki lub cieki wodne. Rzeka Elbląg odgrywała w historii regionu bardzo ważną rolę. Kiedyś miała bezpośrednie połączenie z Zatoką Gdańską i Bałtykiem. Elbląg powstał w tym miejscu z przyczyn polityczno–społecznych. To się liczyło najbardziej, nawet mimo niesprzyjających warunków osadniczych - opowiadała archeolog. Początkowo miasto nie sięgało samej rzeki, kończyło się mniej więcej na wysokości ulicy Wodnej. Na początku XIV w. Krzyżacy przekazali teren przy samej rzece we władanie miastu. Budynek dzisiejszej Biblioteki Elbląskiej nieprzypadkowo jest niedaleko rzeki, dawniej był przecież przytułkiem, potem szpitalem.

  Elbląg, Nad rzekę Elbląg (Elbląskie Archiwum Foto)
Fot. arch. Sławomira Czerniaka

- Przy rzece zawsze były lokowane klasztory i przytułki. Chodziło o dostęp do wody – tłumaczyła Grażyna Nawrolska.

"Kolejną ciekawostką, którą zdradziła Grażyna Nawrolska jest fakt, że sześć poprzecznych ulic, które odchodzą od Starego Rynku kończyły się bramami przy rzece. Dzielnicą gospodarczą była Wyspa Spichrzów, gdzie m.in. znajdowały się urządzenia gospodarcze, ale także np. place do składowania drewna. Warto też wiedzieć, że żurawie znajdowały się po obu stronach rzeki" - pisaliśmy w relacji z tego oprowadzania...

Na deser (pod tekstem), dla porównania z pierwszym zdjęciem, współczesna fotografia znad rzeki.

Wciąż zachęcamy naszych Czytelników do wysyłania nam archiwalnych fotek z Elbląga w formacie skanów na adres redakcja@portel.pl (jeśli nie ma takiej możliwości, zeskanujemy je po wcześniejszym umówieniu w naszej redakcji przy ul. 1 Maja 1c) najlepiej wraz z opisami, kogo, co i w jakim roku widzimy na zdjęciach. Zapraszamy do opowiedzenia historii związanej z danym zdjęciem czy znajdującymi się na nim osobami. Jeśli jakieś miejsce i rok trudno będzie zidentyfikować bez obaw, po publikacji z dużym prawdopodobieństwem pomogą w tym inni Czytelnicy portElu. Chętnie opublikujemy je na naszych łamach. Pokażmy elblążan i Elbląg sprzed lat!

 

Zobacz też poprzedni odcinek Elbląskiego Archiwum Foto.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A, ,Strzecha" na tym starym zdjęciu jak stała tak stoi. Brawo!!! Ta pizzeria mieści się w orginalnej kamienicy, warto to podkreślic.
 • W 1971 były już ładne ławeczki na bulwarze Z. Augusta. Ale jakie było nadbrzeże na wysokości kościoła Mikołaja ? Raczej tam był tylko bałagan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Pl.grunwaldzki(2023-02-20)
 • Po wybudowaniu naszego polskiego Kanału Sueskiego ta nasza rzeka ma szansę stać się wielkim oknem na świat Elbląga. Jednak nasze nieudaczne władze nie chcą przekazać portu w ręce specjalistów z naszego rządu i sprawić by stał się on co najmniej 4 portem Rzeczypospolitej. Są jak pies ogrodnika a jedynym ich celem jest robienie na złość PiSowi do czego judzi ich totalna opozycja która dostaję instrukcje z Brukseli Wzrost gospodarczy i dobrobyt Elbląga mają za przeproszeniem gdzieś.
 • "Strzecha " w tym budynku to dopiero koniec lat 90-tych. Przed nią były sklepy; metalowy, meblowy i bistro-kawiarnia Albatros.
 • @TeofilSkorupa - Teofil napiszę serio, odstaw butapren i wyjdź na spacer.
 • Był też z dywanami
 • Foto 2 - to miejsce obecnej Przystani "Grupy Wodnej" przy ul. Wybrzeże Gdańskie, obok niewidocznego po lewej stronie Mostu Wysokiego.
 • Albatros -pamiętam-mieli kapitalny placek po węgiersku
 • Ostatnio odwiedziła Elbląg Pani Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zachęcając do przekazania portu powiedziała : „Jeśli państwo ma udział w takiej spółce to będzie nie tylko te 100 mln zł, ale będą kolejne miliony, miliardy na rozwój. ” Bardzo mi miło, że Pani Marszałek czyta moje komentarze o kosztownych inwestycjach i z milionów zrobiły się już na budowę IV Portu RP miliardy. Jeszcze trochę popiszę i przekonam PiS, że IV port RP w Elblągu to bzdura i miliardy mogą nie pomóc. Może w Tolkmicku byłaby szansa? W Elblągu powinna być tylko turystyka wodna z kursami statków na Bałtyk. Łatwo sobie wyobrazić przystanie na turystyczne statki w miejscu gdzie są te ruiny na zdjęciach. Wieloletnie marzenie Elblążan o żegludze do Krynicy Morskiej i nie tylko, można szybko zrealizować po pogłębieniu rzeki. I zarabiać od zaraz.
 • @bra - Bra-był też sklep spożywczy-o ile pamiętam GS
 • @Cz - Witkowa i reszta pisdu bedzie siedziała...
 • "Kiedyś miała bezpośrednie połączenie z Zatoką Gdańską i Bałtykiem. " Cp wy droga redakcjo za herezje publikujecie. Zawsze miala bezposrednie poloczenie przez ciesniny, przez wieki byla to pilawska, a dzis rowniez przekop.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  Realista1(2023-02-20)
Reklama