UWAGA!

W okolicach Wigilijnej (Elbląskie Archiwum Foto)

 Elbląg, W okolicach Wigilijnej (Elbląskie Archiwum Foto)
Fot. nadesłana

Dziś przenosimy się w czasie i na elbląską starówkę, a to za sprawą Pana Sławomira Czerniaka, który podzielił się z nami archiwalnymi fotkami. Najpierw skoczymy do lat '70, potem - '90.

  Elbląg, W okolicach Wigilijnej (Elbląskie Archiwum Foto)
Fot. nadesłana

Biblioteka Elbląska, której budynek jeszcze przed odbudową widzimy na pierwszym zdjęciu, przeprowadziła się w to miejsce w 1979 roku i zaznaczmy od razu, że nie była to wtedy ul. Świętego Ducha. Jak pisał Karol Wyszyński w portElowym cyklu Historia Elbląskich Ulic: "Ulica Wigilijna i Świętego Ducha to jedne z najstarszych ulic Elbląga. Po raz pierwszy zaistniały pod jedną nazwą w 1333 roku, określano je jako ulicę Ducha Świętego (Platea Santi Spiritus; Heilige Geist Gasse, później Heilige Geistrasse). Po 1945 r. nadano obu uliczkom jedną nazwę - Wigilijna. W 1990 r. nastąpił podział i odcinek od ul. Stary Rynek do rzeki otrzymał nazwę Świętego Ducha, pozostała część utrzymała nazwę Wigilijna..."

Przenosimy się do lat '90 na ul. Stary Rynek, między Wigilijną i Rzeźnicką. Nie ma jeszcze gęstej zabudowy, w oddali nie wypatrzymy Pomnika Twórców Niepodległości, ale fotce nie sposób odmówić klimatu. Jakie wspomnienia z tego okresu mają Czytelnicy portElu? Zapraszamy do podzielenia się nimi!

Wciąż zachęcamy naszych Czytelników do wysyłania nam archiwalnych fotek z Elbląga w formacie skanów na adres redakcja@portel.pl (jeśli nie ma takiej możliwości, zeskanujemy je po wcześniejszym umówieniu w naszej redakcji przy ul. 1 Maja 1c) najlepiej wraz z opisami, kogo, co i w jakim roku widzimy na zdjęciach. Zapraszamy do opowiedzenia historii związanej z danym zdjęciem czy znajdującymi się na nim osobami. Jeśli jakieś miejsce i rok trudno będzie zidentyfikować bez obaw, po publikacji z dużym prawdopodobieństwem pomogą w tym inni Czytelnicy portElu. Chętnie opublikujemy je na naszych łamach. Pokażmy elblążan i Elbląg sprzed lat!

 

Zobacz też poprzedni odcinek Elbląskiego Archiwum Foto.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama