UWAGA!

EPEC odpowiada na wywiad z prezesem EKO w sprawie cen ciepła

 Elbląg, EPEC odpowiada na wywiad z prezesem EKO w sprawie cen ciepła
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Po publikacji wywiadu z Michałem Wawrynem, prezesem Energi Kogeneracji, na temat drastycznych podwyżek cen ciepła otrzymaliśmy pismo od prezesa EPEC Andrzeja Kulińskiego. Treść publikujemy poniżej.

Bardzo dziękujemy za możliwość zapoznania się z argumentami Energi Kogeneracji spółki Skarbu Państwa (EKO), dotyczącymi drastycznego podniesienia cen sprzedaży ciepła do miejskiej spółki EPEC, a tym samym - mieszkańcom Elbląga. Decyzja ta nie była dla nas zrozumiała i niestety - mimo obszernego wywiadu - nadal nie jest. Rzeczywiście, ogromnie wzrosły koszty nośników energii oraz uprawnień do emisji CO2. Jednak 80 proc. wzrostu ceny sprzedaży powoduje szok. Tym bardziej, że część argumentów nie jest niestety prawdziwa - poniżej to wyjaśniamy. Jednocześnie uprzejmie prosimy o zamieszczenie niniejszego listu, po to, aby mieszkańcy Elbląga mieli prawdziwy obraz sytuacji.

Prezes Wawryn powiedział: “W taryfie musieliśmy też ująć zmiany, jakie zaszły w EPEC-u. Miejska spółka ograniczyła moc swoich kotłów o 60%, do 20 megawatów, i w ten sposób wyszła z systemu EU ETS, który nakłada na producentów ciepła obowiązek opłacania uprawnień do emisji CO2. EPEC obniżył u siebie w kotłowni moc, jednocześnie zamawiając w EKO tę wielkość mocy. Miejski system ciepłowniczy to system naczyń połączonych – moc wycofywana w jednym miejscu musi być uzupełniona w innym. W ten sposób EPEC zaoszczędził 18 mln złotych rocznie, ale koszty te przerzucone zostały na EKO, które nie może wykonać podobnych działań i wyjść z systemu EU ETS. Mogłoby to realnie zagrozi dostawom ciepła do zarządcy miejskiego systemu ciepłowniczego, czyli do EPEC. Musimy więc nadal kupować uprawnienia do emisji CO2, a ich koszt ujmować w taryfie.”

  Elbląg, Andrzej Kuliński
Andrzej Kuliński (fot. Marta Wiloch, archiwum portEl.pl)

Powyższe nie jest prawdą. Zamówienie większej mocy przez EPEC w EKO nie powoduje konieczności zakupu przez EKO większej ilości uprawnień do emisji CO2. Dlaczego? Emisja CO2 jest zależna od ilości wyprodukowanego ciepła, a nie od posiadanej mocy źródła ciepła. Energa Kogeneracja nie zwiększyła produkcji ciepła, bo EPEC pozostawił produkcję ciepła na tym samym poziomie jak rok temu.

Część wypowiedzi Prezesa EKO o tym, że dzięki naszym działaniom EPEC ma niższe koszty o 18 mln zł jest prawdziwa. Natomiast część, jakoby EPEC przerzucił te koszty na EKO – prawdziwa już nie jest. Wiązanie EPEC z drastyczną podwyżką cen przez Energę Kogenerację nie jest zatem uzasadnione, a argumentacja Prezesa EKO nie ma pokrycia w faktach.

W wywiadzie Pan Prezes EKO wspomina też o stratach ciepła w sieci EPEC. Spieszymy poinformować, że te są najniższe od lat, co wskazuje na efektywność działań realizowanych przez EPEC, który mocno pracuje nad kosztami i stara się zwiększać przychody ze źródeł poza taryfą. Dowodem są zmiany cen - mieszczące się na poziomie inflacji.

Andrzej Kuliński, prezes EPEC


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To juz teatr! Moze jeszcze do ringu stanął, kto komu i dlaczego ! Wojenka prezesik
 • A jak Wawryn i cały PiS nie pokrywa się w faktach. Problem w tym że doją nas jak to mówi Duda, ,Ojczyznę dojną racz nam zwrócić Panie... "
 • Panie Prezydencie proszę o interwencję i konfrontację między prezesami EKO i EPEC, bo my mieszkańcy Elbląga nie zgadzamy się na robienie nas w balona!!
 • Osrajtki i inne prezesy mają już na marżach takie zyski że cena za energię i paliwo za 8 złotych nie dziwi nic... A będzie jeszcze drożej.
 • Nieudacznicy z Epecu swoją nieudolność zganiaja na innych a najlepiej na rząd który naprawdę robi wszystko w tych ciężkich czasach by Polacy nie odczuli na własnej skórze kryzysu spowodowanego przez wojnę. Wstyd, jeśli nie potraficie dobrze zarządzać to pora odejść i zostawić to ludziom mądrym i kompetentnym.
 • Ja pie... znowu następny, poki co to obarczenie winą dotyka mieszkańców i to juz źle swiadczy o spółkach! Czy szanowne rady nadzorcze odpowiadają za te publiczne wytykanie się palcami! Trochę to żałosne i dziecinne, proszę się nie zabawiac naszym kosztem Panowie! Trzymajcie jakiś fason nawet byle jaki ale trzymajcie!
 • Tak to na prawdę wygląda.
 • Dramat miasta trwa i wygląda na to, ze będzie gorzej, a więc Wielki Ptak już tak nie wygra jak ostatnio no i tak czy siak tylko nie Nowak o praz już po Michałku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  10
  Fan_Gargamela_z_PO(2022-05-27)
 • @TeofilSkorupa - Ty już port idź oglądać. Najwięksi nieudacznicy od ZAWSZE to Pisowski rząd. Ile pieniędzy już zmarnowali (turów, szwalnie, wybory koresp. itd. itp) O mało z Unii nas nie wywalili (dla spokoju Rydza i pokus)
 • Cytat z 19 maja prezesa Kulińskiego na temat wyjścia EPEC z handlu uprawnień do emisji CO2 "- W zeszłym roku kosztowało nas to 11 mln złotych. W tym roku, gdybyśmy nadal byli w tym systemie, koszty wyniosłyby 18 mln złotych. " Czyli jeśli EPEC nie wyprodukuje energii, bo zmniejszył moc kotłów i EKO będzie musiało wyprodukować ciepło i dodać do kosztów emisję C02 to kto i tak zapłaci za to? Odpowiedź: Mieszkańcy zapłacą.
 • Jakos Wawryn dla mnie jest slabo wiarygodny od czasow AWS i szybkiego transferu do Gdanska, po przylaczeniu nas do szuwarowo-bagiennego.
 • Prezydent mógł nie obiecywać zmniejszenia kosztów ogrzewania skoro nie jest to tylko zależne od miasta, tylko od cen surowców. Wróblewski jest zakładnikiem własnych obietnic wyborczych.
Reklama