UWAGA!

Gorąco w sprawie cen ciepła

 Elbląg, Elektrociepłownia EKO przy ul. Elektrycznej (Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, marzec 2020, autor: FredAN)
Elektrociepłownia EKO przy ul. Elektrycznej (Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, marzec 2020, autor: FredAN)

- Panie radny, ja już na komisji prosiłem, żeby pan tego tematu nie ruszał, bo jak ja go rozwinę, to mieszkańcy dowiedzą się całej prawdy, jak wyglądało to z tą umową i z ceną ciepła i z inwestycjami w Enerdze Kogeneracja - mówił wiceprezydent Janusz Nowak w trakcie dyskusji na temat cen ciepła na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej.

Ceny ciepła były jedną z kwestii poruszanych podczas dzisiejszej (24 czerwca) dyskusji na temat raportu o stanie miasta. Radni opozycji po raz kolejny przypomnieli obietnicę prezydenta Witolda Wróblewskiego z czasu kampanii wyborczej o niższych cenach za energię cieplną.

- Kolejną sprawą jest ciepło, która to sprawa była przeciągana przez prezydenta kilka lat i ostatecznie w ubiegłym roku Rada Miejska musiała podjąć uchwałę. Dziś trzeba to głośno powiedzieć: m. in. podwyżki cen ciepła są konsekwencją odraczanych decyzji, mglistych wizji i koncepcji budowy własnego źródła ciepła przez EPEC i odraczania podpisania umowy z EKO. Teraz rzeczywistość tych opóźnionych decyzji wystawia rachunek ekonomiczny. Inwestycja jest droższa i tym samym mieszkańcy płacą więcej. Warto przypomnieć, ze mieli płacić mniej, jak zapowiadał prezydent w kampanii wyborczej - mówił Paweł Kowszyński, radny PiS.

- Przypomnę, że miasto miało podpisaną umowę na czas nieokreślony i EKO nie miało prawa wypowiadać tej umowy. Więc nie wiem, o jakiej zwłoce pan mówi. Wychodząc naprzeciw potrzebom EKO wynegocjowaliśmy, choć wcale nie musieliśmy. I na tym temat bym zamknął. Ustalmy, że nie ma niczyjej winy, umowa jest podpisana. Jak będziemy wchodzić w szczegóły, to może się okazać, że to co pan mówi, będzie działało na pana niekorzyść - odpowiedział wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. - Korzystając z okazji chcę poinformować mieszkańców, że EKO poinformowała EPEC o podwyżce produkowanego przez siebie ciepła o około 20 proc. (weszła w życie 17 czerwca, o czym pisaliśmy tutaj - przyp. red.) W jaki sposób pan sobie wyobraża, że prezydent będzie obniżał cenę ciepła?

Wbrew woli wiceprezydenta temat ciepła na sesji nie został jednak zakończony.

- Podwyżki cen ciepła, które wprowadziły EPEC, a wcześniej Energa wynikały z różnych rzeczy. Jedną z przyczyn była kwestia niepodpisania lub późnego podpisania umowy, co niejako zmusiło Energę do szukania rozwiązań tymczasowych. Te koszty całkowicie zostały przerzucone na klienta. Nie byłoby tych kosztów, gdyby umowę udało się podpisać wcześniej - stwierdził radny Piotr Opaczewski (PiS).

- Panie radny, ja już na komisji prosiłem, żeby pan tego tematu nie ruszał, bo jak ja go rozwinę, to mieszkańcy dowiedzą się całej prawdy, jak wyglądało to z tą umową i z ceną ciepła i z inwestycjami w Enerdze Kogeneracja. Niech pan tego tematu naprawdę nie rusza. Jeszcze raz panu powiadam: umowa była na czas nieokreślony. Gdyby była realizowana, a jeden z punktów tej umowy brzmi, że EKO jest zobowiązane w ramach pieniędzy, które otrzymuje od mieszkańców, do utrzymywania w należytym stanie technicznym urządzenia wytwórcze, to nie byłoby żadnego problemu i konieczności zastosowania instalacji opalanej olejem opałowym, który jest najdroższym nośnikiem energii ze wszystkich jakie są. Jeszcze raz powiadam: zaniedbania EKO tylko i wyłącznie. I niech pan mnie nie ciągnie za język - odpowiedział Janusz Nowak.

Epopeja związana z podpisaniem umowy trwała kilka lat. Negocjacje, co naturalne, musiały być tajne i możemy się tylko domyślać, że łatwe nie były dla obydwu stron. Z ujawnieniem samej umowy też były trudności, ostatecznie Czytelnicy portElu mogli się z nią zapoznać. Ale dzisiejsza wypowiedź wiceprezydenta Janusza Nowaka wzbudza ciekawość i pytania, czy mogła być ona bardziej korzystna dla mieszkańców Elbląga?

SM

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Kto wymyślił, aby ciepłownia była tak blisko miasta?
  • "Panie radny, ja już na komisji prosiłem, żeby pan tego tematu nie ruszał, bo jak ja go rozwinę, to mieszkańcy dowiedzą się całej prawdy, jak wyglądało to z tą umową i z ceną ciepła i z inwestycjami w Enerdze Kogeneracja. Niech pan tego tematu naprawdę nie rusza. "- A co to za groźby?! Chcemy właśnie prawdy! Chcemy się dowiedzieć "jak to wyglądało"!!!
  • Słowa "bo inaczej mieszkańcy dowiedzą się prawdy"są niesmaczne. Widać, że to rzadkie zjawisko, gdy mieszkańcy dowiadują się prawdy, skoro jest to przedmiotem szantażu.
  • Ci ludzie tam za długo siedzą. Zrobili sobie z naszego miasta prywatny folwark, wysysając dla swoich prywatnych interesików, resztki świetności naszego pomorskiego miasta. Gdy ktoś się dopytuje to od razu ucinanie tematu i groźby, niczym mafia albo w elity w dawnej PRL. Wszystko ponad głowami Elblążan. Żeby chociaż w swoich wizjach byli skuteczni i potrafili okolwiek dla miasta wywalczyć i zrobić to wtedy mogą sobie ucinać temat. Teraz im niewygodnie odpowiadać to się obruszają, jakby szukali winnych dookola tylko nie w sobie. Za kogo oni sę uważają, że trakują radnych i Elblążan niczym motłoch, który nie ma prawa wiedzieć? Te BEZPODSTAWNA arogancja i bezczelność w powiązaniu z nieudlonością jest wręcz groteskowo komiczna, a właściwie tagi-komiczna dla miasta. Jedyne, co potrafią zrobic to zaorać w mieście wszystko, co perspektywicznie nie dając żadnych alternayw. I w ogóle jaką ofermą trzeba być, żeby doprowadzić do konfliktu o ciepło czy nawet z Energą. Aż rząd musiał interweniować. Co za obciach. Tacy ludzie rządzą miastem, ktore podobno ma potencjał. To kiedy wreszcie to referendum?
  • A ja proponuję zrobić konkretny audyt gdzie i jak pracują w sezonie grzejniki w poszczególnych instytucjach. Każdy grzejnik powinien być wyposażony w głowicę termostatyczną, tak aby można było go wyłączyć. Na przykład; kiedyś w publicznej toalecie zimą było otwarte okno a obok na ścianie gorący grzejnik, oczywiście bez możliwości zakręcenia. Po tym wszystkim okazałoby się, że może udałoby się oszczędzić ciepło a tym samym Nasze pieniądze. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    34
    0
    sopel(2021-06-24)
  • Do omnibusa tego co chciał przed wyborami obniżyć sobie dietę! Jak krasomówco dotrzymałeś słowa? Zrzekłeś się diety? Właśnie tyle sa warte twoje słowa. .. .. Były PISior dzis SLDowiec. .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    7
    Kat_Na_Idiotów(2021-06-24)
  • Dzięki rządom Zjednoczonej Prawicy każdy ma dostęp do darmowej wiązki chrustu na zimę, więc o co to bicie piany?!
  • Panie Nowak z chęcią posłuchamy ??? Jak się załatwia interesy kosztem mieszkańców, wasza arogancja nie zna granic.
  • Faktycznie że olej opałowy jest najdroższym nośnikiem energii ze wszystkich dostępnych. Dlatego EKO produkujące tylko ciepło z ekonomicznego punktu widzenia nie ma prawa istnieć. A miasto od 10 lat powinno posiadać własną ciepłownię gazową gdzie produkowano by energię elektryczną a ciepło jako produkt odpadowy zasilający miejska siec ciepłowniczą.
  • @Do_pomorskiego - Święte słowa nasz rząd musi naprawiać to co popsuł samorząd. Tylko Prawo i Sprawiedliwość będzie umiało posprzątać tę stajnie Augiasza.
  • Prezydent niby ma wykształcenia techniczny, a z drugiej strony nie może zrozumieć, że utrzymanie w dalszej części "w należytym stanie technicznym urządzeń opalanych węglem"to katastrofa dla elbląskiego ciepłownictwa. Obudź się w-ce prezydencie !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    20
    4
    mieszkaniec Sielanki(2021-06-24)
  • Wspólnoty, spółdzielnie powinny przechodzić na grzanie gazem, taniej.
Reklama