UWAGA!

"Kiedy deweloper odda nam mieszkania?"

 Elbląg, Wieżowiec El Tower na elbląskim Zatorzu,
Wieżowiec El Tower na elbląskim Zatorzu, fot. Mikołaj Sobczak

El Tower to ośmiopiętrowy budynek mieszkalny, który powstaje na Zatorzu przy ul. Mielczarskiego. Łącznie jest w nim 136 mieszkań. W naszej redakcji interweniowali przyszli lokatorzy piętrowca, twierdząc, że inwestor, czyli EL INVEST Deweloper Włodzimierz Powązka, opóźnia oddanie mieszkań i unika także rozmów na ten temat. O wyjaśnianie tej sytuacji poprosiliśmy pełnomocnika inwestora.

"Jesteśmy zwodzeni"

- Przy podpisywaniu umowy deweloperskiej dostaliśmy informacje, które są załącznikiem do niej, że 30 września 2021 r. to data przekazania mieszkania do wykonania prac remontowo-wykończeniowych, a 31 grudnia 2021 r. jest terminem oddania mieszkania. Do 28 lutego br. miało nastąpić przeniesienie praw własności poprzez akt notarialny - mówi jedna z przyszłych lokatorek wieżowca.

Lokatorzy twierdzą także, że „są zwodzeni przez inwestora, który tłumaczy opóźnienia w oddaniu mieszkań pandemią COVID-19 i utrudnieniami z nią związanymi”.

- Jesteśmy zwodzeni z miesiąca na miesiąc, bez podania konkretnych dat. Zasłona sytuacją COVID-19 w kraju jest według prawników niedorzeczna. Tłumaczenie dewelopera z 5 lutego 2022 r., że opóźnienie jest od niego niezależne i niezawinione, a okoliczności mają charakter siły wyższej, nie ma uzasadnienia. Przecież umowa deweloperska została zawarta w stanie epidemii SARS-CoV-2, zatem już w chwili zawarcia umowy deweloper mógł przewidzieć możliwe opóźnienia związane z epidemią koronawirusa – podkreśla jedna z przyszłych lokatorek piętrowca.

 

"To śmieszny protokół"

Pod koniec maja odbył długo wyczekiwany odbiór mieszkań, ale... jak mówią ich przyszli właściciele, „nie miał on nic wspólnego z odbiorem”.

- Wyczekiwany odbiór mieszkania okazał się śmieszny, ponieważ nie miał nic wspólnego z odbiorem. Deweloper nie ma obecnie odbioru budynku z nadzoru budowlanego, a nam podsuwa protokół odbioru, lecz warunkiem podpisania tego protokołu jest podpisanie najpierw aneksu zmieniającego daty umowy deweloperskiej, a co za tym idzie nie mamy wówczas prawa do kar umownych i innych roszczeń. Jeśli ktoś podpisze aneks, to dopiero jest śmieszny protokół - do wykonania prac remontowych i musi wpłacić 400 zł za rzekome śmieci. Na nasze pytanie, kiedy będzie protokół przekazania mieszkania do celów zasiedlenia uzyskaliśmy odpowiedź, że to jest jedyny protokół, który praktykują i innego nie będzie. Niektórzy się zgodzili na coś takiego, lecz większość osób chce odebrać mieszkania zgodnie z literą prawa i przede wszystkim z komórkami lokatorskimi i miejscami postojowymi w hali garażowej, które "może" w czerwcu będą do oddania, i o których nie ma słowa w śmiesznym protokole, a jest to część mieszkania, która jest ujęta w akcie deweloperskim – mówi przyszła właścicielka mieszkania.

 

"Mamy podpisać aneksy"

Kobieta zaznacza również, że deweloper chce aneksem zmienić datę przeniesienia prawa własności na 30 czerwca 2022.

- A nam wówczas z automatu zanika prawo do jakichkolwiek roszczeń, a oni się śmieją nam w twarz już od września 2021 roku, bo we wrześniu dostali całą zapłatę za nieruchomość. Pani z biura inwestora powiedziała przez telefon, że może w lipcu będą akty notarialne, że załatwiają pozwolenia i chyba do końca miesiąca uda im się załatwić. Innej osobie, która też dzwoniła ,powiedziała, że nie wie, kiedy będą akty własności, a przy odbiorze i tak wszyscy muszą podpisać aneksy, bo oni do tego dążą i każdy zapłaci te 400 zł za śmieci - twierdzi przyszła lokatorka.

Jak poinformowała nas 21 czerwca Wioletta Lewandowska, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Elblągu, „inwestor do dnia dzisiejszego nie złożył wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie budynku wielorodzinnego przy ul. Mielczarskiego 49 w Elblągu”.

 

"Przyczyny niezależne i niezawinione"
       Jak opóźnienia tłumaczy pełnomocnik dewelopera?

- Do opóźnień w realizacji inwestycji EL TOWER przy ulicy Mielczarskiego doszło ogólnie rzecz biorąc z przyczyn niezależnych i niezawinionych przez mojego mocodawcę. Budowę rozpoczęliśmy w listopadzie 2019 roku i układając wtedy harmonogram jej realizacji nie mogliśmy wiedzieć, że czas budowy pokryje się praktycznie w całości ze stanem epidemii, który trwał w Polsce nieprzerwanie 785 dni - od 15 marca 2020 r., do 15 maja 2022 r. Niedorzecznym jest mówienie, że epidemia nieznana za naszego życia w Polsce nigdy wcześniej nie wpłynęła na funkcjonowanie naszych podwykonawców, jak i podwykonawców gestorów mediów, ponieważ wpłynęła na funkcjonowanie całego kraju, całego świata. Występowanie w tym czasie u wykonawców przejściowych problemów z zachowaniem stanów osobowych na budowie, czy terminowych dostaw materiałów uważamy za naturalne w tych okolicznościach i nie planujemy ich za to karać - czytamy w informacji przesłanej nam przez Piotra Kaczmarczyka, pełnomocnika EL INVEST Development Włodzimierz Powązka.

Piotr Kaczmarczyk podkreśla również, że „w zawartych przez dewelopera z nabywcami notarialnych umowach deweloperskich został przewidziany tryb, w ramach którego, przy wystąpieniu okoliczności powodujących czasowe wstrzymanie lub ograniczenie realizacji inwestycji strony umowy w formie aneksu do niej przesuną termin podpisania tzw. aktu własności do 120 dodatkowych dni". - Zawarcie aneksu jest więc realizacją ustaleń umów deweloperskich, co też czynimy. Przy zachowaniu ograniczeń wynikających z rygoru bezpieczeństwa prowadzonej budowy, prace budowlano-wykończeniowe mieszkań trwają już od 9 maja, a mieszkańcy swoje lokale zgodnie z ich przeznaczeniem - czyli zamieszkaniem - będą mogli wykorzystywać najpewniej od przełomu czerwca i lipca - bowiem wtedy spodziewamy się uzyskać pozwolenie na użytkowanie pierwszej bryły inwestycji EL TOWER - a wiadomo, że na taką formalną zgodę uprawnionych organów musimy poczekać – wyjaśnia Piotr Kaczmarczyk.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pierwszy
 • Teofil Skorupa się cieszy z mieszkań w Elblągu dzieki PiSowi kazdy może sobie je kupic za kredyt do końca życia z odsetkami dwa razy większymi niz wartość mieszkania. Tak tak Prezesie Kaczyński i Glapiński. Dziękujemy!!!!
 • Takie lawirowanie aby wyłudzić zrzeczenie się odsetek przez nabywców (zmiana terminu) nie podchodzi już pod kryminalną próbę nakłonienia do niekorzystnego rozporządzania mieniem? Moim zdaniem nabywcy powinni rozważać w tę stronę bo pozwy cywilne mijają się z celem bo budynek prawie na pewno buduje spółka celowa z zawrotnym kapitałem 5 tysięcy złotych.
 • @Marcepanik - A kto by się tym martwił??? Na pewno nie PiS.
 • Mogę tylko przyszłym lokatorom współczuć tym bardziej, że większość z nich wzięła kredyty hipoteczne, niemniej stare porzekadło mówi, że nie kupuje się dziury w ziemi, a jak życie w naszym kraju uczy, wszelkie umowy cywilno-prawne są ***** warte. Procesy cywilne mogą trwać latami i to z różnym skutkiem, wliczając w to koszty biegłych i sprawność naszych sądów to wszystko jest *****.
 • Podobna sytuacja była na Sadowej. Po prostu mają gów.. podwykonawców, nie ogarniają budowy, robią nie dokładnie. Dziwnym trafem, wszystkie inne budynki prowadzone przez innych deweloperów poszły tak jak się należy. Firma krzak po prostu. Panie Powązka, jakość nie ilość! Bo się w końcu Pan przejedzie.
 • Trzeba zapytać oto Pana Powązke, najgorszego dewelopera na świecie i jego pana Roberta człowieka bez klasy, to jest kpina co się wyprawia, każda ich budowa to śmiech na sali, osiedle Sadowa nie dokończone, podobnie jak poprzednie oraz aktualne budowy. Ktoś powinien się tym zająć, dzwoniąc do biura ludzie są zwodzeni większość przypadków poprostu lokatorzy odpuszczają bo wiedzą że lepiej na własne konto to zrobić nic się prosić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31
  2
  Niezadowolony Mieszkaniec(2022-06-22)
 • Przecie umiłowany żónt dojnej zmiany już uruchomił kolejną TARCZĘ, która ma chronić przed skutkami działań umiłowanego żónta. Pieniądze na wyżej wymienioną pożyczy tak, by dzieci i wnuki chronionych tarczą miały co spłacać lub nieco oskóruje uczciwych podatników w imię solidarności społecznej i zwycięstwa wyborczego Populizmu i Socjotechniki w przyszłych wyborach. zAment.
 • @lokalsik - Dokładnie, jakość powinna być na pierwszym miejscu. Ale tutaj liczy się tylko hajs. Obecne mieszkania są w opłakanym stanie. Brud, rdza i tak dalej. Przykre, człowiek bierze kredyt na całe życie a tu takie kwiatki. Nie wspominając już o wiecznie przedłużającym się terminie odbioru. Skandal! Firma krzak. Nikomu nie polecam ElInvest Hashtagi: #Aleks
 • kto to kupił ? firma krzak, lokalizacja ? najbardziej prestiżowa - elbląskie zatorze. pani redaktór, kazali podpisać, mieszkań nie dali a płacić trzeba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  Jacyna(2022-06-22)
 • Kolejni klienci, przed transakcją z Panem Powązką powinni się 2 razy zastanowić. Właśnie maja przykład, gdzie ma on dobro swoich klientów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  1
  Jegomość(2022-06-22)
 • Współczuję tym ludziom. Ale już wiadomo, dlaczego tak wielu ich sprzedaje te cudne mieszkania. Interes życia. Kupili za około 5000,choć te pierwsze były sprzedawane za mniej niż 4000,co chwilę deweloper aktualizował cennik. A teraz odsprzedawany jest beton pi 7000 i więcej za metr. Powodzenia.
Reklama