UWAGA!

Prezydent tłumaczy podwyżki

 Elbląg, Prezydent tłumaczy podwyżki
fot. Anna Dembińska

Na czwartkowej (4 listopada) sesji Rady Miejskiej radni będą debatować o projektach uchwał tzw. „okołobudżetowych”. Za tą nazwa kryją się podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, za korzystanie ze Strefy Płatnego Parkowania, podatków od nieruchomości i od środków transportu. Jak prezydent tłumaczy konieczność wprowadzenia tych podwyżek?

Na najbliższej sesji elbląskiej Rady Miejskiej radni będą debatować o kilku projektach uchwał podnoszących lokalne podatki i opłaty. Pisaliśmy o tym tutaj, tutaj i tutaj. Dziś prezydent Elbląga Witold Wróblewski na konferencji prasowej wyjaśniał przyczyny podwyżek. - Z tytułu zmian podatkowych wprowadzonych w Polskim Ładzie tracimy jako Elbląg 43 mln zł w dochodach. Rząd wprowadza instrumenty łagodzące utratę tych środków. Z tego tytułu jako Elbląg uzyskamy 19 mln zł subwencji. Saldo jest takie, że 24 mln zł mamy straty – wyjaśniał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Subwencja rozwojowa jest subwencją roczną, która dostaniemy tylko w tym roku, a dochody z tytułu podatków co roku były stałą kwotą. Procent udziału był gwarantowany w każdym roku budżetowym.

Prezydent zwrócił też uwagę na brak wzrostu subwencji oświatowej. Do tego dochodzą przewidywane podwyżki opłat za gaz, paliwa i energię elektryczną. - Patrząc na wszystkie ubytki, wzrosty kosztów, nie da się powiedzieć, że nie ma to wpływu na usługi prowadzone przez samorząd – kontynuował Witold Wróblewski.

Największe procentowo podwyżki są planowane w zakresie cen jednorazowych biletów komunikacji miejskiej oraz w Strefie Płatnego Parkowania. - Jako miasto na komunikację wydajemy 33 mln zł. W przyszłym roku wydamy 2 mln zł więcej. Wpływy z biletów to jest około 9 mln zł. W związku z tym wystąpiliśmy o zmianę cen biletów jednorazowych. Chcemy, żeby wszystkie bilety miały tę samą funkcjonalność. Nie dotykamy biletów okresowych – wyjaśniał Artur Bartnik, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

- W tej chwili, przewoźnicy patrząc na ceny paliw i ceny energii elektrycznej przypadku Tramwajów Elbląskich występują z aneksami co do rewaloryzacji wozokilometra. I to będzie rzutować na wzrost kosztów – dodał prezydent Elbląga.

Drugą stosunkowo wysoką podwyżką jest wzrost opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. - Przyjmuje się, że cena za godzinę parkowania powinna wynosić mniej więcej tyle, ile kosztuje bilet jednorazowy komunikacji miejskiej. Nie chcieliśmy tego robić, bo wzrost byłby drastyczny – mówił Artur Bartnik. - Ja te pieniądze [na komunikację miejską i SPP – przyp. SM] traktuję wspólnie. O ile dostaniemy więcej z biletów i Strefy Płatnego Parkowania, o tyle mniej miasto musi nas dofinansowywać.

Podwyżki cen biletów oraz opłat za korzystanie ze Strefy Płatnego Parkowania nie wyrównają szacowanego wzrostu kosztów komunikacji miejskiej. - Jeżeli te uchwały wejdą w tej wersji, to szacujemy, że mogą dać wzrost dochodów o ok.1,2 mln zł O resztę będę musiał poprosić prezydenta – wyjaśniał dyrektor ZKM.

Nie jest jednak pewne, czy w przypadku cen biletów uchwała nie zostanie zmieniona. Klub radnych Koalicji Obywatelskiej zapowiedział wniesienie poprawek. - Przygotowujemy się do złożenia wniosku w czasie sesji. Musieliśmy jego treść omówić, dlatego jego treść ujawnimy na sesji. To nie jest tak, że my zrobimy tylko to, na co uzyskamy zgodę. Mieliśmy swoje argumenty, które prezydent przyjmował – mówiła Małgorzata Adamowicz, przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Sesja Rady Miejskiej odbędzie się jutro (4 listopada).

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • 11 listopada Dniem Zniewolenia
 • Słupnik ty wyjaśnij jedno od paru lat PAN robi raporty, o stanie ekonomicznym, gospodarczym, społecznym itp, wszystkie ich wykresy pokazują że jesteśmy zawsze na samym końcu, może byś się po tylu latach określił czemu tak jest, że nie ogarniasz sytuacji, a jedyne co ci wychodzi to tworzenie układu małomiasteczkowego. Ten z PO Vice prezydent to już w ogóle strzał w dziesiątkę dziecko nepotyzmu elbląskiego, ale szacun Słupnik trzymasz go za sznurki, jest twoją marionetką.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46
  3
  1125.(2021-11-03)
 • Ile by wam nie dali to jak krew w piach. Pojdzie na place zabaw i silownie pod chmurka. Ja bym nie dawal malpie brzytwy. ..
 • Tak najłatwiej- łatać dziury sięgając do naszych kieszeni. A może ktoś z radnych i sam prezydent pochwalą się publicznie, jakie podjęli inicjatywy i działania i inwestycje, żeby przymnożyć kasy w budżecie miasta, jestem bardzo ciekawa i na pewno je tylko ja
 • Wituś a robisz coś aby do Elbląga trafiało więcej pieniędzy ? Nowym ladem nie przykryjesz swojej nieudolności. Ty chłopie nawet sołectwo byś zdegradował do PGR-u. Wsiadaj na ten swój Harley i wyjazd z miasta
 • Wydali 160 tysiecy na pomnik. Jest Crunchcips jest impreza.
 • I jeszcze Nowak 391 głosów, w dziwnych okolicznościach został radnym, a potem Vice prezydent, i jeszcze mu standaryzacja w głowie.
 • Może by tak Prezydent zajął się Zarządem Komunikacji Miejskiej, który od lat niezmiennie nam panuje, ale przecież to koledzy. Syf jaki tam panuje i zarządzanie tą spółką woła o pomstę do nieba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  55
  4
  NadszyszkownikKilkujadek(2021-11-03)
 • trzeba zwolnić 2 wice i zacząć oszczędzać, radni diety do obniżenia, zarobki prezydenta w dół,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  61
  2
  Zaciskanie pasa(2021-11-03)
 • Ale dla urzędasów kasa jest. Prezydent ma kase na harleya. 2 vice potrzebnych jak prostytutce okres. Przerost urzędników siedzących w domach bo pandemia, ale kase biorą od prawie dwóch lat bez mrugnięcia okiem. Zredukuj urząd o 50 procent i do roboty niech wraca reszta.
 • Czlowieku wytłumacz dlaczego w Elblągu nie ma możliwości zrobienia testu na koronawirusa. Miasto grodzkie a wieś pomimo że JEST sanepid w Elblągu.
 • czaskowski-jedz do Warszawy na Nowogrodzką 84/86 i powiedz pisiorom niech zredukują stanowiska i skończą z wożeniem 4 liter na nasz koszt