UWAGA!

Od soboty bez maseczki z domu nie wyjdziesz

 Elbląg, Od soboty bez maseczki z domu nie wyjdziesz
fot. Anna Dembińska

Od soboty (10.10) w całym kraju zostają wprowadzone obostrzenia obowiązujące dla strefy żółtej. Oznacza to obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, także na wolnej przestrzeni. - Bardzo zachęcam seniorów do pozostawania w domach - zaapelował premier Mateusz Morawiecki. 

Nakaz zakrywania ust i nosa, również na wolnej przestrzeni, na terenie całego kraju zacznie obowiązywać od soboty.  Nie trzeba jednak zakładać maseczek i przyłbic m.in. w lasach, parkach i na plażach. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Zdaniem premiera, rozszerzenie strefy żółtej na cały kraj "niewątpliwie spowolni rozprzestrzeniania się koronawirusa". - Mamy do wyboru albo zamknąć w poszczególnych województwach ruch, albo wprowadzić pewne obostrzenia na terytorium całego kraju, zresztą podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich. Zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie, co komunikacyjne jest bardziej jasne dla wszystkich Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił premier, wprowadzenie ogólnokrajowych obostrzeń jest konieczne, by nie doprowadzić do lockdownu i niedostępności służby zdrowia dla pacjentów.- Jesteśmy dzisiaj kilka kroków przed brakiem łóżek, respiratorów. Będziemy czynić wszystko, żeby być kilka kroków przed brakiem, czyli żeby dostępność łóżek była w jakiś sposób zapewniona - mówił premier Morawiecki.

W czwartek (8.10) Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o wykryciu 4280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 76 osób. To najwyższa dobowa liczba zakażeń i zgonów od początku epidemii.

 

Obostrzenia w strefach żółtych (w całej Polsce):

- maseczki - obowiązek zakrywania ust i nosa wszędzie w przestrzeni publicznej

- wydarzenia sportowe i kulturalne - mogą się odbywać z 25 proc. publiczności

- wydarzenia kulturalne na otwartej przestrzeni - limit do 100 osób

- gastronomia - w lokalu gastronomicznym może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe

- wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne - może w nich przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych

- siłownie - może w nich przebywać jedna osoba na siedem metrów kwadratowych

- kina - w czasie seansu w sali może przebywać 25 proc. publiczności

- wesela i inne rodzinne uroczystości - limit 75 osób z wyjątkiem obsługi (tu zmiany wchodzą w życie od 17 października 2020 roku)

- inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju - limit 100 osób z wyjątkiem obsługi

 

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przecież w czerwcu Mateuszek żegnał wirusa. .. .:O
 • @hania78 - A teraz odwrotnie witamy go 😂😂
 • no k. .wa pie. .. niety
 • @hania78 - O tym samym pomyślałem. Tumany. Rozszerzenie strefy żółtej na cały kraj = genialne posunięcie jednym podpisem.
 • Chodzę sobie zdrowy po mieście, najbliższa osoba 5m ode mnie, ale mam nosić szmatę na ryju? KONIEC!!! Pora na obalenie tego psychicznego rządu!!!
 • Przedszkole nr 19 ul. Ślusarska, tutaj rezim sanitarny nie obowiazuje, rodzice wchodza bez maseczek do przedszkola, nikt nie kontroluje ile osob wchodzi, czy maja maseczki. Po dzieci nalezy isc do klasy (nawet na pietro), kazdy moze wejsc i pospacerowac po przedszkolu, temperatury dzieciom nikt juz nie mierzy. A jak bylo w pierwszym tygodniu wrzesnia: rodzice nie mogli wejsc do przedszkola, osoba z przedszkola mierzyla temperature na wejsciu, odpowienie Panie odbieraly dziecko i prowadzily do szatni, potem na sale. Odbior dziecka tez byl taku, ze dziecko odbierane bylo od Pan z przedszkola na zewnatrz. Wtedy jakos to funkcjonowalo. A teraz hulaj dusza, koronawirusa nie ma. Brawo dla pani dyrektor za rezim sanitarny
 • Wirus też miał wakacje XD
 • Ten wirus ma śmiertelność przeziębienia, a zachowujemy się jak podczas epidemii dżumy. ..
 • Zróbcie jeszcze szopkę o działaniach rządu, tarczy, sami sobie bijcie brawo. Przecież przed wyborami pandemia była już w odwrocie. Starsi i młodsi o nic nie bójcie idźcie na wybory. Wystarczyła maska, płyn i fali zakażeń w komisjach jakoś nie było. A mądre głowy myślały, myślały i wymyśliły maseczki na ulicach. Szkoły jak pokazują przykłady są dużym problemem, jednak brak edukacji (czytaj nauczanie zdalne)jeszcze większym. Na ulicach się zakażamy mijając się na chodnikach a może jednak w przestrzeniach zamkniętych. W imprezowym szale wesel, dyskotek, pubów etc. Tego już nikt nie ogarnia. Przecież nie ma wielotysięcznych koncertów, pełnych stadionów na meczach.
 • Koniecznie donies do sanepidu i na policje, ze Pani dyrektor nie przestrzega zamordyzmu! Wlasnie o to chodzi w tej pandemi, ze ludzi do siebie wrogo nastawic.
 • I bardzo dobrze! w końcu jakaś normalna placówka, która ma swój rozum i świadomość ogólnonarodowej psychozy z powodu wirusa jednego z tysięcy jakie są na świecie i nie stosuje wydurniałych wymysłów mateuszka. Skoro rodzice przebywają z tymi dziećmi na codzień w domach to po co odstawiać cyrk w innym budynku?
 • A w kościołach, to jak?
Reklama