UWAGA!

Nareszcie weekend: Sobota z przewodnikiem, Letni Salon Muzyczny i śniadanie na trawie

 Elbląg, Nareszcie weekend: Sobota z przewodnikiem, Letni Salon Muzyczny i śniadanie na trawie

Po trzech miesiącach przerwy, spowodowanej zamrożeniem imprez przez pandemię koronawirusa, wracamy na portEl.pl z cyklem "Nareszcie weekend". Co piątek będziemy proponować, jak ciekawie spędzić czas w Elblągu i okolicy, uczestnicząc w różnego rodzaju wydarzeniach. Zapraszamy!

Każdy czekał na weekend przez pięć dłuuugich dni. Wreszcie jest i to obfitujący w kilka ciekawych wydarzeń w mieście. Oto nasz krótki przewodnik po wydarzeniach w Elblągu i okolicach z przypomnieniem, by przestrzegać ciągle obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. Zaczynamy!

Na początek coś dla miłośników malarstwa i grafiki. W piątek, 3 lipca o godz. 19 na starówce zostanie uroczyście otwarta Galeria Pracownia.  Nowe miejsce na mapie kulturalnej miasta utworzyli Karolina Kardas i Janusz Kozak. W galerii będzie można zobaczyć obrazy, rysunki, grafiki, ale także na żywo podejrzeć proces powstawania prac. 

Wcześniej warto wybrać się do Muzeum Archeologiczno-Historycznego, gdzie w piątek w budynku Gimnazjum zostanie otwarta wystawa "Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy” przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Przedstawia zarys dziejów tego potężnego plemienia bałtyjskiego, słynącego ze swej waleczności, a zamieszkującego w średniowieczu tereny Sulwalszczyzny. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną cenne znaleziska archeologiczne prezentujące kulturę i styl życia Jaćwingów. 

W sobotę warto wyruszyć na spacer. O godz. 10 na pierwszą w tym sezonie "Sobotę z przewodnikiem" zaprasza elbląski oddział PTTK. Tym razem trasa spaceru będzie prowadzić śladem elbląskich form przestrzennych, o których historii ciekawe opowie Leszek Marcinkowski. Zbiórka na rogu ul. Płk. Dąbka i Al. Piłsudskiego, przy formie przestrzennej Batman. Warto podkreślić, że to jubileuszowa, 10. edycja, tego popularnego cyklu. 

Po spacerze można zrelaksować się na festynie, organizowanym na dziedzińcu Domu pod Cisem (ul. Stawidłowa) przez Stowarzyszenie ESWIP. Koncert Gracjana Kalandyka, warsztaty garncarskie, animacje dla dzieci – to zaledwie kilka atrakcji, które czekają na elblążan podczas Pikniku Aktywnego Zawodzia. Start o godz. 15.

Wieczorem w sobotę na mieszkańców i turystów czeka kino pod chmurką. Na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego zostanie pokazany francuski komediodramat "Jutro będziemy szczęśliwi". Początek seansu o godz. 21.45, ale organizatorzy proszą o przybycie 20 minut wcześniej. Liczba uczestników jest ze względów epidemicznych ograniczona do 150 osób, a bezpłatne wejściówki na to wydarzenie są dostępne tutaj.  Jedna osoba może pobrać nie więcej niż dwa bilety na każde z wydarzeń.

Niedzielę można zacząć od śniadania na trawie. Na swój dziedziniec od godz. 10 zaprasza Centrum Sztuki Galeria EL. Na miejscu muzyka, szkicologia, ciekawostki kulinarne i zajęcia jogi. Organizatorzy proszą o przyniesienie własnych kocyków. 

Po śniadaniu warto wybrać się do Fromborka, który zaprasza na swoje 710. urodziny. Władze miasta przygotowały z tej okazji wystawę plenerową na Rynku Miejskim, koncert organowy w Katedrze, liczne wystawy w Muzeum Mikołaja Kopernika i w Wozowni Sztuk. Początek atrakcji o godz. 12.30. 

W drodze powrotnej warto podjechać do Bażantarni, gdzie w muszli koncertowej tegoroczną, 23. już edycję, Letniego Salonu Muzycznego zainauguruje Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Na słuchaczy czekają piosenki Marka Grechuty w wykonaniu aktorów elbląskiego Teatru im. A. Sewruka:  Marty Masłowskiej, Beaty Przewłockiej, Lesława Ostaszkiewicza, Marcina Tomasika. Początek o godz. 17, wstęp wolny. 

W swoje mury zaprasza również Galeria EL, w której krużganku możemy obejrzeć świeżo otwartą wystawę "Rysunki z Warmii". Czynne jest również kino Światowid, którego repertuar znajdziecie tutaj. Miłośnicy Multikina na otwarcie obiektu muszą jeszcze trochę poczekać. 

Plenerowym imprezom będzie sprzyjać pogoda, więc zachęcamy do aktywnego spędzenia weekendu :)

 


           

   Wiecie o jakieś wartościowej czy ciekawej imprezie, macie nietypowy pomysł na weekend? Piszcie, czekamy na wasze komentarze.
              Redakcja portEl.pl życzy Czytelnikom dobrze spędzonego weekendu.

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama