UWAGA!

Sobota z Trauguttem

 Elbląg, Sobota z Trauguttem
Fot. Mikołaj Sobczak

O parku Traugutta i ulicy, której patronuje on w Elblągu, pisaliśmy na naszych łamach niejednokrotnie. M. in. o tym, że dawniej na tym terenie był cmentarz. Uczestnicy dzisiejszego spaceru z przewodnikiem PTTK rozpoczęli sobotnią wędrówkę od kaplicy św. Anny, którą obecnie mają ewangelicy, a skończyli ją w nowej cerkwi pw. Jana Chrzciciela. Skoro obchodzimy właśnie rok Romualda Traugutta, przytoczmy kilka faktów z jego życia, o których podczas spaceru opowiadała Małgorzata Światkowska. Zobacz zdjęcia.

Carskie początki

- Mija teraz 160. rocznica śmierci Traugutta. Urodził się w 1826 r. na terenach dzisiejszej Białorusi w guberni grodzieńskiej – mówiła przewodniczka PTTK. Gdy miał 10 lat, Traugutt rozpoczął naukę w gimnazjum. - Bardzo dobrze się uczył, miał osiągnięcia jeśli chodzi o naukę, postanowił ją kontynuować w Petersburgu, na studiach inżynierskich budowy dróg. Nie udało mu się tam dostać. Postanowił zrobić karierę wojskową, więc wstąpił do carskiej szkoły oficerskiej, z powodzeniem ją skończył. W 1849 roku, podczas Wiosny Ludów, kiedy w Austrii wybuchło powstanie węgierskie, to znacznie się przysłużył do jego stłumienia. Za zasługi otrzymał order św. Anny, mieszkanie, wynagrodzenie finansowe. Kilka lat później, jako 26-latek ożenił się z Polką – opowiadała Małgorzata Światkowska. - Żyło mu się dobrze, ale po siedmiu latach małżeństwa przeżył tragedię. Żona i dwójka dzieci zmarli, prawdopodobnie na szkarlatynę, bo to była nieuleczalna choroba. Traugutt przeżył załamanie nerwowe, trzy lata później postanowił wystąpić z wojska carskiego i znowu ożenił się z Polką, tym razem z rodu Tadeusza Kościuszki, to była Antonina Kościuszkówna.

 

 

Człowiek myślący

- W 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe. Ponieważ Traugutt był oficerem, miał zdolności wojskowe, proszono go o przywództwo. Początkowo odmówił, ale wkrótce stanął na czele oddziału powstańczego, który stacjonował w majątku Elizy Orzeszkowej. Orzeszkowa wypowiadała się o nim jako mężnym, małomównym, ale myślącym człowieku. To było wiosną, latem dotarł do Warszawy, tam poznano się na jego umiejętnościach – mówiła przewodniczka. Traugutt już jako dyktator powstania usunął nieudolnych przywódców, podjął też próbę przekształcenia partyzantów w regularne wojsko.

 

Zdrada

- Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie pojawił się zdrajca. Na mieszkanie, w którym stacjonował Traugutt, nasłał policję carską. Traugutta pojmano wiosną 1864 r. - mówiła Małgorzata Światkowska. Był więziony m. in. w cytadeli warszawskiej. - Wydano na niego wyrok śmierci przez powieszenie, zrealizowano go 5 sierpnia 1864 r. na stokach cytadeli, przy 30-tysięcznym tłumie. Wszyscy bardzo cenili Traugutta za jego niezłomność i za jego religijność, on łączył religijność z patriotyzmem, co zaszczepiła mu w dzieciństwie babcia. Tuż przed śmiercią powiedział: "Idea narodowości jest tak potężną i czyni tak wielkie postępy w Europie, że jej nic nie pokona".

 

Za tydzień w ramach Soboty z przewodnikiem PTTK zaplanowano dość nietypowy spacer, bo szlakiem tramwaju nr 3. Spacery odbywają się co tydzień, aż do 31 sierpnia. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zaraz sekta go świętym zrobią ?
 • On nie ma szans ze Słońcem Peru, Królem bajeru.
 • @śmiechnasali - Tak jest, 100 konkretów 100 bajerów.
 • Z królem kłamstw nie wygra. Ostatnio niemiec Olaf wytarł nim swoje buty. Tyle wart i tyle samo ci co na niego głosują. Bieda i imigranci wszystkich wyprostują. Oby nie było za późno.
 • O Romualdzie Traugucie jak dotąd nikt źle się nie wypowiadał, co w naszej rzeczywistości jest ewenementem. Legenda Traugutta narodziła się z dniem jego śmierci kiedy na stokach Cytadeli w obecności 30- tysięcznego tłumu odbyła się egzekucja jego i pieciu innych ostatnich wodzów powstania. Podkreślano religijność i patriotyzm Dyktatora Powstania, a szczególny wpływ na to miał Kościół Katolicki. Ponadto Józef Piłsudski, uważający się za pogrobowca tego powstania, szczególnie cenił Traugutta i wielokrotnie podkreślał jego ważność w dziejach Polski. Zadziwiające jest też i to, że w czasach PRL legendy tej nie kwestionowały ówczesne władze. Co prawda starano się przedstawiać Traugutta jako przedstawiciela ugrupowania "czerwonych" w powstaniu, pomijając jego religijność. Oczywiście nikt też nie odnosił się negatywnie do jego przeszłości jako wyróżniającego się oficera armii carskiej (ostatni stopień podpułkownik), wielokrotnie odznaczanego za zasługi oddane Rosji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  Jan Nepomucyn(2024-07-06)
 • Z aureolą z salcesonu
 • @bra - Ten król kłamstw to ten który obiecał Izery CPK i promy? Ten który kupował działki od kościoła i zarabiał na pisflacji?
 • KGHM, PGE i Grupa Azoty, jeden z największych producentów nawozów w Unii - każda z tych giełdowych firm, pozostających pod kontrolą państwa, miała w 2023 r. przynajmniej 3 mld zł straty netto - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Listę państwowych przedsiębiorstw, które zanotowały gwałtowne pogorszenie wyników, dopełnia energetyczna Enea - czytamy w DGP. W 2023 r. grupa kapitałowa, na której czele stoi poznańska spółka, straciła 700 mln zł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Uśmiechnięte pisiory(2024-07-07)
Reklama