UWAGA!

Amerykańskie dowództwo w Elblągu?

 Elbląg, Amerykanie w Elblągu
Amerykanie w Elblągu (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

W Polsce ma stacjonować 5,5 tysięcy żołnierzy z V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Portal Onet informuje, że wysunięte dowództwo tej jednostki ma stacjonować w... Elblągu. - To nie jest prawda. To będzie inna lokalizacja – twierdzi tymczasem Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Kwatera główna Wojsk Lądowych USA w Polsce ma zacząć działać za kilka miesięcy. Dowódcą V Korpusu został generał broni John Kolasheski. - Moja kwatera główna zacznie działać od nowa za kilka miesięcy i postawi pierwsze ślady w Polsce i wtedy zacznie brać udział w pierwszych ćwiczeniach. W Polsce to będzie nowa jednostka, która będzie tworzona od postaw, to będzie trochę trwało, ale naszą intencją jest zrobić to najszybciej jak to możliwe - oświadczył w trakcie uroczystości reaktywowania V Korpusu Wojsk Lądowych USA, która odbyła się kilka dni temu na Kopcu Kościuszki w Krakowie.

15 sierpnia ma zostać podpisana umowa między Polską a USA, która reguluje zasady stałego pobytu amerykańskich żołnierzy. Dotychczas jest to obecność rotacyjna o mniejszej liczbie żołnierzy.

Portal Onet.pl poinformował kilka dni temu, że Amerykanie w umowie zapewnili sobie eksterytorialność swoich baz na terenie naszego kraju (Polacy nie będą mieć wglądu w to, co tam się znajduje, ani nie będą mogli wejść na ten teren bez wyraźnej zgody). Według portalu zapewnili sobie również przekazanie im niektórych ważnych polskich obiektów wojskowych. Chodzi m.in. o bazę lotniczą w Powidzu oraz część poligonu w Drawsku Pomorskim razem ze znajdującą się tam infrastrukturą wojskową. Polska strona wzięła też na siebie ciężar sfinansowania budowy i remontu obiektów, z których będzie korzystać armia Stanów Zjednoczonych. Onet podał również, że wysunięte dowództwo V Korpusu ma się znajdować w... Elblągu, co zdementował w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Będzie to inna lokalizacja – stwierdził.

Umowa z Polską to wynik najnowszej polityki USA, które zapowiedziały wycofanie z Niemiec 12 tysięcy żołnierzy. Połowa ma wrócić do kraju, pozostali mają być przerzuceni m.in. do Włoch, Belgii i Polski. Jak podaje RMF FM, na podstawie dwóch ubiegłorocznych deklaracji prezydentów USA i Polski liczebność amerykańskich wojsk w Polsce ma wzrosnąć o ok. 1000 żołnierzy, do 5,5 tys. I ma to być już stała obecność, a nie rotacyjna.

Warto przypomnieć, że w Elblągu w ostatnich latach doszło do wielu zmian dotyczących obecności wojska. Od 2017 roku w naszym mieście stacjonuje dowództwo Międzynarodowej Dywizji NATO Północny Wschód (około 300 żołnierzy), powstał Pułk Wsparcia Dywizji NATO oraz 16. Pułk Logistyczny, będący częścią 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (około 700 żołnierzy). Z kolei dowództwo 16 PDZ najpierw decyzją MON przeniesiono z Elbląga do Białobrzegów, by następnie umieścić je w Olsztynie.

 

Więcej w Onet.plRMF FM i Dziennik Gazeta Prawna.

 

oprac. red.

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo PiS, brawo Jarosław Kaczyński. Wczoraj przekop, dziś wojska amerykańskie. Elbląg zdecydowanie wchodzi na wyższy, lepszy level.
 • 16.Pomorska Dywizja Zmechanizowana z siedzibą w. .. .Olsztynie. No nic, tylko gratulować rozumu. . Niech sobie Obszczyn zrobi warmińską dywizje ciemnogródzką. ..
 • Szkoda moze miasto by ożylo
 • Może taki był plan, ale ktoś przyjechał obejrzał i szybko zmienili zdanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  3
  Zielarski(2020-08-07)
 • "Amerykanie w umowie zapewnili sobie eksterytorialność swoich baz na terenie naszego kraju (Polacy nie będą mieć wglądu w to, co tam się znajduje, ani nie będą mogli wejść na ten teren bez wyraźnej zgody). "Przepraszam że ośmielam się zapytać a poza tymi bazami to jak będzie z tym żołnierzami z USA, też będą poosiadać immunitet ?
 • Miasta rozwijają się dzięki ludziom nauki i studentom. A kto cieszy się, że przyjadą ci, których trzeba utrzymać z pieniędzy podatników, nie rozumieją co to rozwój, szczególnie ten intelektualny i mentalny. Ale rządzącym o to chodzi i są bardzo bliscy celu. Im człowiek głupszy i bardziej skłócony, tym łatwiejszy do okiełznania. A wystarczyłoby mieć ze dwie, trzy głowice atomowe. Tak na straszaka, na wszelki wypadek. I wojska w takiej ilości by nie było trzeba i gości z zagranicy także. Ale kto stłumiłby ewentualne strajki i protesty narodu. W związku z powyższym WOTu wincyj i wincyj.
 • Jak patrzę na to co dzieje się na Mazurskiej - totalny remont koszar, nowa rampa załadunkowa, to myślę, że po coś to robią. Wiec pewnie w info Onetu jest dużo prawdy.
 • @Kaczan - "Elbląg zdecydowanie wchodzi na wyższy, lepszy level. "- Na Level Kaczy, wchodzi Elbląg - Coraz drożej w sklepach. Brawo PIS, mam nadzieję, że przyjdzie czas, że śladu po Was nie zostanie. Otumaniony naród przejrzy na oczka.
 • @Kaczan - liże liże, aż się błyszczy. jeszcze trochę i do partii cię przyjmą.
 • Będą się w JuEsEj zabijać, żeby dostać przydział na tanie polskie panienki.
 • Generał z Polsko brzmiącym nazwiskiem chyba Koła szewski?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Jamess(2020-08-07)
 • przecież dowództwo to oficerowie z rodzinami, czy wy naprawdę myślicie, że ci ludzie chcieliby mieszkać w takiej zapyziałej dziurze? ludzie kochane co wy macie w tych makówkach
Reklama