UWAGA!

O porcie bez miasta

 Elbląg, O porcie bez miasta
Fot. Mikołaj Sobczak, arch. portEl.pl

- Myślę, że za chwilę podejmiemy już bezpośrednie rozmowy z operatorami, zmodernizujemy ten port, nie bacząc nawet na to, że zarząd miasta przedstawił kolejną ekspertyzę, że nie da się czy nie powinno się dać - powiedział na antenie TVP INFO wiceminister Marek Gróbarczyk o sporze rządu z samorządem dotyczącym dokończenia budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga. Czy to jest blef mający skłonić władze Elbląga do ustępstw?

- Generalnie to naszą zasadą jest, żeby rozwiązywać jednak wszelkiego rodzaju spory w duchu kompromisu. W związku z tym, że część operatorów, która posiada nabrzeża, jest już całkowicie niezwiązana z miastem, bo oni po prostu wykupili te tereny, część niestety została stracona, bo trudno nawet dotrzeć do tych inwestorów, ale przede wszystkim (zwrócić się do - red.) tych, którzy znajdują się w obszarze Skarbu Państwa, ci operatorzy przedstawiają chęć modernizacji, więc myślę, ze przystąpimy do rozmów z nimi i zawarcia już takich konkretnych porozumień co do inwestycji. Mamy przygotowane różne sposoby, dłużne, kapitałowe itd., jeśli chodzi o współpracę z przedsiębiorstwami. Jest to akceptowane przez Unię Europejską, więc tu nie będzie niedozwolonej pomocy publicznej, bo jesteśmy przecież przygotowani na to, ze rożnego rodzaju działania unijne mogą tutaj nawet nastąpić. Ale myślę, że takie rozwiązanie jest alternatywne jeśli chodzi o sam port w Elblągu i myślę, że jest jak najbardziej możliwe do realizacji. Drugim rozwiązaniem jest oczywiście budowa terminali zewnętrznych, nad którymi również pracujemy. To już na samym Zalewie Wiślanym, oczywiście to bedzie jednak wymagało trochę czasu jeśli chodzi o przygotowanie takiej infrastruktury – powiedział m. in. Gróbarczyk. Nie szczędził też krytyki elbląskiemu samorządowi za postawę wobec sprawy portu. Pozostaje pytanie, czy jego wystąpienie nie stanowi blefu mającego skłonić władze miasta do ustępstw?

Do biura prasowego UM w Elblągu zwróciliśmy się z prośbą o komentarz władz miasta do wypowiedzi wiceministra Gróbarczyka.

 

Więcej na profilu YT TVP INFO.

 

Aktualizacja, 16 maja:

- Gdy inwestor prywatny chce zainwestować, to zgłasza się do prezydenta. Mamy takie dwa przykłady, kiedy inwestorzy się zgłosili, zrobiliśmy przetarg na hotel, na marinę, a nie było zgody (ministerstwa infrastruktury - red.). Nie wiem, co pan wiceminister miał na myśli mówiąc o inwestorach prywatnych - stwierdza prezydent Witold Wróblewski. Przyznaje, że trudno wywnioskować cokolwiek z wystąpienia Marka Gróbarczyka. - Inwestorzy prywatni byli, są i będą i każdy samorząd stara się ich przyciągnąć jak najwięcej, bo to są miejsca pracy, niezależnie od tego, czy mowa o własności Skarbu Państwa, czy nie - dodaje.


Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wczoraj przez chwilę na TVP INFO patrzyłem jak Rachoń z jakimś innym typem prowadzą relację z Elbląga na żywo z pod mostu UNI. Takich farmazonów jakie oni gadali o porcie nie da się słuchać, a na pasku "Mieszkańcy Elbląga chcą rozwoju portu, ale samorząd blokuje inwestycje". Zapomnieli dopisać że 10% mieszkańców, ale tępa pisowska propaganda dla ciemnego ludu idzie w kraj...
 • Ankieta pokazała klapę bo mieszkańcy mają dość politykierstwa i walki o stołki z wykorzystaniem portu! Klapa frekwencji ale mądrości mieszkańców czyli nokaut frekwencyjny !
 • minister Gróbarczyk-pisowski marzyciel
 • Jak widać I komentujący jeden z tych co nic nie wie.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  5
  Frajer(2023-05-12)
 • Zrobią nabrzeża w innej części zalewu a Elbląg i wróbleski zostanie z - kamieni kupą. ''Dzięki'' takiemu prezydentowi POrtu w Elblągu nie będzie nigdy. Wrobleski woli parking dla tirów.
 • I dobrze! Tu musi wejść komisarz i zakończyć tę degradację miasta. przez obecne wladze. To jakaś żenada. Przy oakzji wyjaśni sie jakie machlojki stoją za wyprzedażą nabrzeży prywatnym podmiotom. Do tego probowali manipulować ludźmi, że port ma być miejski mimo, że już wyprzedany - ilu z was dało sie nabrać tym gnojom i zagłosowało na "TAK"? Degradują i niszczą wszelkie inicjatywy w mieście od lat. Teraz kolej na port. Dostali przekop i jeszcze sie obrazają, bo to zrobiła ich o pozycja rządowa. "Na złość mamie odmrożę sobie uszy". W toku tego myslenia są gotowi poświęcić miasto. Podczas, gdy miejscowości nad Zalewem uwijają sie i inwestują w porty, mariny, taki Wróbel pali głupa jakby dowiedział się wczoraj. Jaki ma cel w degradacji miasta? Od lat wiedział, że trwa przekop i co zrobil w tym kierunku? Dziurawe ulice wokół nabrzeży, zero rozmów z PKP o puszczeniu dodatkowej trakcji, zero inwestycji. Sam nic nie zrobi, ale nie chce, żeby inni coś zrobili. Kto go zadaniuje, bo nie wierzę, że można być aż tak GŁUPIM, żeby marnować szanse dla miasta? To wlaśnie powinny wyjaśniać media a nie głupkowato zastanawiać się w artykule "czy to blef ze strony rządu? Z przeopem czy nowym mostem w Nowakowie rząd też blefował? :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  137
  38
  Do_pomorskiego(2023-05-12)
 • @E-g.. - Dokładnie
 • @kek - Jakei 10%? Był robiony sondaż IBRIS i wyszło, że 70% chce wejścia rządu do portu. Co to za manipulacja? Poza tym Wrobel i spólka już lata temu wyprzedali nabrzeza portowe, więc o jakim "porcie miejskim" ty tu piszesz? Daleś sie tym gnojom nabrać i zagłodowaleś na "TAK"? :)
 • Trudno nawet dotrzeć do tych inwestorów, jak słucham tych bajek to już wiem, że minister to mitoman. Każdy zdrowo myślący właściciel terenu odda w dzierżawę co jego albo to sprzeda z grubym zyskiem. Swoją drogą na TVP Info jadą na temat tego portu codziennie, bez dnia przerwy lokalny temat przewodni. Tam nie posłuchasz o tym jak wszyscy wody w usta nabrali w temacie rakiety. Mundurowych utopią, na emeryturę odeślą, a partyjniakom włos z głowy nie spadnie.
 • Port może powstać na terenie gminy Elbląg i powiatu nowodworskiego. To realnie może się stać. Wróblewskiego czeka emerytura i dostatnie życie. Wcisła też nie zginie. Za to Elbląg będzie się pogrążał a ludzie tesknie będą wspominać, że można było coś zrobić aby dać impuls do rozwoju tego nieszczęsnego miasta. Niestety zbyt wielu siedziało cicho zamiast walczyć, zbyt wielu dało się uwieść propagandzie panów z PSL, PO i lewicy. Zbyt wielu było po prostu głupich. Bsp.
 • "Myślę, że za chwilę... " - a nawet szybciej, na jesieni br. "pójdziemy na zasłużony śmietnik historii".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  13
  erg.(2023-05-12)
 • @Do_pomorskiego - Sondaż, którym można sobie tyłek podetrzeć nic ponadto. Farmazony, terminale i co jeszcze. Zalew Wiślany zakorkuje się od statków może taki kit sprzedać wyborcom PiS.
Reklama