UWAGA!

Sędzia Rutkiewicz wraca do orzekania

 Elbląg, W obronie sędziego Rutkiewicza w listopadzie ub. roku protestowali elbląscy sędziowie
W obronie sędziego Rutkiewicza w listopadzie ub. roku protestowali elbląscy sędziowie (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie miała wątpliwości i uznała, że sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu ma wrócić na salę rozpraw. Uznała, że jego zawieszenie nie ma żadnej podstawy prawnej - informuje portal rp.pl

Jak informuje portal, Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uchyliła uchwałę o zawieszeniu sędziego Macieja Rutkiewicza z Sądu Rejonowego w Elblągu. Jego sprawę umorzono. Przypomnijmy, że sędzia Rutkiewicz został na miesiąc odsunięty od orzekania 9 listopada 2021 r. Była to decyzja prezes elbląskiego sądu Agnieszki Walkowiak. Zawiesiła sędziego Rutkiewicza za to, że umorzył sprawę przeciwko prokurator nadzorującej śledztwo w sprawie Amber Gold, bo uznał, że nielegalna Izba Dyscyplinarna nie uchyliła jej skutecznie immunitetu. Nie ma więc zgody na jej oskarżenie. O umorzenie wniosła oskarżona prokurator. Ostatecznie sprawa sędziego Macieja Rutkiewicza trafiła do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Ta 15 września uznała, że według obowiązujących przepisów nie ma możliwości zawieszenia w obowiązkach sędziego Macieja Rutkiewicza. Przypomnijmy także, że w Elblągu odbywały się protesty w obronie sędziego Rutkiewicza. Sam sędzia nie wypowiadał się publicznie do mediów o swojej sprawie.

O sprawie Amber Gold na elbląskiej wokandzie pisaliśmy w tym artykule


Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama