UWAGA!

Zginęło czterech mieszkańców powiatu elbląskiego. Kierowca usłyszał wyrok

 Elbląg, Zginęło czterech mieszkańców powiatu elbląskiego. Kierowca usłyszał wyrok
fot. arch. Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrczu.

Na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata skazał Sąd Rejonowy w Świeciu Krzysztofa K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku 16 maja ubiegłego roku w Niewieścinie. Zginęło w nim czterech mieszkańców powiatu elbląskiego. Prokuratura wnosiła o 6 lat pozbawienia pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

Rok w zawiasach

Wyrok zapadł 23 maja. - Sąd wymierzył oskarżonemu karę jednego roku pozbawienia wolności, wykonanie kary warunkowo zawiesił na okres trzech lat tytułem próby. Na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności, na wypadek jej zarządzenia, zaliczył oskarżonemu okres tymczasowego aresztowania od 16 maja 2022 r. do 9 sierpnia 2022 r., uznając karę za wykonaną w tej części – informuje Renata Joppek, kierownik oddziału administracyjnego Sądu Rejonowego w Świeciu.

Krzysztof K. otrzymał też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na cztery lata. - Na poczet orzeczonego środka karnego zalicza się oskarżonemu okres zatrzymania prawa jazdy od 16 maja 2022 roku. Sąd nałożył na oskarżonego obowiązek zapłaty na rzecz pokrzywdzonych: J.W., J.W., O.W., M.T. i K.T. po 15 tys. zł, a pokrzywdzonym A.T. i W.T. po 6 tys. zł (rodziny zabitych - red), tytułem częściowego zadośćuczynienia – informuje Renata Joppek.

Krzysztof K. musi też zapłacić na rzecz oskarżycieli posiłkowych E.M. i J.W. po 1653,12 zł tytułem zwrotu wydatków poniesionych z tytułu ustanowienia w sprawie pełnomocnika. Sąd zwolnił go z zapłaty kosztów sądowych. - Prokuratura wnosiła dla oskarżonego o karę 6 lat pozbawienia wolności i 10 lat zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Ze strony oskarżonego nie było wniosku o dobrowolne poddanie się karze - dodaje Renta Joppek.

 

"Umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa"

Przypomnijmy. Krzysztofowi K. prokuratura postawiła zarzut o czyn z art.177 par. 2 kk., który mówi o tym, że: jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. - W akcie oskarżenia wobec oskarżonego K.K. sformułowano zarzut o to, że: 16 maja 2022 r. w Niewieścinie, gmina Pruszcz, kierując ciągnikiem siodłowym volvo z naczepą z ładunkiem kruszywa, droga krajowa nr 5 z kierunku Bydgoszczy w kierunku Gdańska, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że poruszał się z prędkością 76 km/h, pomimo obowiązującego w tym miejscu ograniczenia prędkości do 60 km/h – wyjaśniał w rozmowie z nami sędzia Marcin Rafiński, prezes Sądu Rejonowego w Świeciu w listopadzie ubiegłego roku.

Jak wynikało z aktu oskarżenia, Krzysztof K. „niewłaściwie obserwował drogę i nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu ford transit connect, kierowanego przez W. T.”.

- Przez co nie zauważył, że poprzedzające go pojazdy zatrzymały się i kontynuując jazdę spowodował nieumyślnie wypadek drogowy, uderzając przodem pojazdu w tył stojącego pojazdu ford transit, przepychając ten pojazd i powodując jego uderzenie w poprzedzający go pojazd ciężarowy man z naczepą bodex z ładunkiem kruszywa, co spowodowało zgniecenie pojazdu ford transit, w wyniku czego kierujący pojazdem ford transit oraz pasażerowie tego pojazdu ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia na skutek odniesionych urazów wielomiejscowych tj. o czyn z art. 177 2 kk – wyjaśniał nam sędzia Marcin Rafiński.

 

Cztery ofiary śmiertelne

Do tragicznego wypadku doszło 16 maja 2022 roku w Niewieścinie (województwo kujawsko-pomorskie). W zdarzeniu uczestniczyły cztery pojazdy - osobowy peugeot, ciężarówka, ford transit oraz ciężarowe volvo. Oba pojazdy ciężarowe przewoziły kruszywo. Czterej mężczyźni podróżujący fordem transitem zginęli na miejscu. Ofiary śmiertelne pochodziły z powiatu elbląskiego. Auto, którym jechali w kierunku Gdańska, zostało zgniecione między dwiema ciężarówkami. Mężczyźni mieli 41, 39, 38 i 24 lata. Wszystkie pojazdy jechały w kierunku Gdańska.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie chcę wiedzieć jak czują się rodziny tych co zginęli po usłyszeniu takiego wyroku...
 • ŻART... to jest jeden wielki ŻART...
 • Plucie w twarz rodzinom ofiar. Nie znałem ofiar ani ich rodzin a czuje się zażenowany wyrokiem. No ale spoko: "wolne sondy!".
 • Gdzie jest sprawiedliwość i po co są te paragrafy ? Od 6 miesięcy do lat 8.Facet zabił 4 osoby i dostaje wyrok w zawieszeniu. To górna granica jest dla kogo... jak kierowca cały autobus zrzuci w przepaść.
 • Gdyby w Polsce rządził teraz PIS, kara byłaby surowa. Te nieudaczniki co rządzą w Polsce nic nie potrafią.
 • W takiej chwili kibicuje się Prokuraturze, skutecznemu odwołaniu do wyższej instancji, która ponownie zasadnie wniesie o 6 lat pozbawienia pozbawienia wolności. Za błędy się niestety płaci a nie ślizga zawiasami.
 • Ziobro z Pisem na czele, gdzie ta reforma sądownictwa ? Większy wyrok usłyszałby drobny pijaczek za zawinięcie kilku flaszek ze sklepu.
 • Wychodzi na to że jeśli chcesz się kogoś pozbyć wjedź w niego samochodem, przyklepią Ci nie umyślne spowodowanie wypadku i cyk nawiasy. Ten wyrok to kpina, maksymalny wyrok kary i dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów nawet roweru. Ciekawe komu podsmarował.
 • Ten "wyrok" to śmiech na sali. To cyrk a nie sąd.
 • Znajomy dostał taki sam wyrok za poczęstowanie kogoś 1 gramem marihuanen. Brawo ty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  0
  wyrok ulicy(2023-05-24)
 • Wolne sądy, a nie są? Orzekają jak chcą, to chyba są?
 • Spoko ! Jak zwykle zadyma, ukamienować, kara śmierci lub dożywocie ? Ofszem tragedia wielka, ale to kierowcy osobowego są winni za wjechanie między tiry ! Nie można się wyżywać na kierowcy tira za nie zachowanie odstępu, każdy ma świadomość że ten kolos z tonami bagażu nie stanie w jednej chwili ! Współczuje tylko za głupotę jaka panuje na trasie, zero przepisów.... potem to już tylko znicz dla rodziny, której szczerze wspólczuję.
Reklama