UWAGA!

Co mieszkańcy sądzą o Elblągu? Wypełnij ankietę

 Elbląg, Co mieszkańcy sądzą o Elblągu? Wypełnij ankietę
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Władze miasta ogłosiły kolejne konsultacje społeczne związane z przygotowaniem projektu Gminnego Programu Rewitalizacji dla Elbląga. Do 15 czerwca chętni mogą wypełnić ankietę, w której m.in. padają pytania o jakość dostępu do służby zdrowia, edukacji, komunikacji miejskiej, oferty kulturalnej, usług czy oferty dla młodzieży.

Gminny Program Rewitalizacji dla Elbląga ma powstać do końca roku. Obejmie 15 procent powierzchni miasta, zamieszkałego przez 27 procent mieszkańców i będzie obowiązywał do 2030 roku. Obejmie m.in. dzielnice Zawodzie, Zatorze, Osiek, Wyspę Spichrzów, część Śródmieścia, Łasztowni. Dokładną mapkę obszaru rewitalizacji zamieszamy tutaj.

Bez tego dokumentu samorząd nie będzie mógł się ubiegać o unijne dofinansowanie projektów związanych z rewitalizacją miasta. Na początku roku odbyły się pierwsze konsultacje społeczne, następnie debaty, teraz przyszedł czas na ankietę skierowaną do elblążan, którą można wypełnić elektronicznie lub pisemnie (więcej tutaj), elektroniczna wersja ankiety tutaj.

Anonimowa ankieta zawiera kilkadziesiąt pytań, dotyczą m.in. innymi tego, jak bardzo ankietowany jest związany z Elblągiem, czy głosował w wyborach do Rady Miejskiej, w budżecie obywatelskim, jak często uczestniczy w wydarzeniach społeczno-kutturalnych skierowanych do mieszkańców, a także o to, czy w najbliższej okolicy jego zamieszkania są miejsca, w których mieszkańcy mogą samodzielnie organizować spotkania lub innego rodzaju aktywności. Ankieterzy chcą również wiedzieć, jak mieszkańcy oceniają w Elblągu dostęp do edukacji, sklepów, oferty gastronomicznej, terenów zielonych, usług, oferty kulturalnej, oferty dla młodzieży, dostęp do rekreacji, komunikacji miejskiej czy placówek opieki zdrowotnej. Pytają o to, w jaki sposób najczęściej poruszamy się po mieście (pieszo, rowerem, samochodem, komunikacją itp.), czy czujemy się w swoim miejscu zamieszkania bezpiecznie i jakie zachowanie innych ludzi uważamy za nieakceptowalne (np. niszczenie zieleni, zaśmiecanie itp.). Ankietowani mają też odpowiedzieć, jakie jakiego rodzaju działania powinny zostać podjęte w obszarze objętym rewitalizacją, by jakość życia się poprawiła.

Wyniki ankiety posłużą do opracowania pogłębionej diagnozy społecznej terenów objętych rewitalizacją, która również będzie konsultowana z mieszkańcami. Powstaną również pomysły, co i jak zmienić w mieście, by przy okazji zmian infrastrukturalnych doprowadzić również do rozwiązania społecznych problemów.

- Wcześniej mieliśmy do czynienia z rewitalizacją 1.0, czyli odnawianiem reprezentacyjnych części miast i na końcu w wielu takich przypadkach stawiano fontannę. Ludzie tego oczekiwali. Nie mówimy, że to było złe, ale rewitalizacja 2.0 to coś więcej. Skupia się w znacznej części na problemach infrastrukturalnych, ale kładzie bardzo duży akcent na włączenie społeczne, lokalnej społeczności i na próbę rozwiązania problemów mieszkańców. Będziemy przeprowadzać diagnozę społecznych problemów w obszarze rewitalizacji, będziemy ją konsultować z mieszkańcami w różnej formie, także podczas spacerów po Elblągu – tłumaczył podczas lutowych debat Andrzej Brzozowy z firmy Projekty Miejskie, która przygotowuje program na zlecenie elbląskiego samorządu.

- Interesariuszami rewitalizacji są w szczególności mieszkańcy wyznaczonego obszaru rewitalizacji, a także właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości i podmioty zarządzające nieruchomościami znajdującymi się na tym obszarze, podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność gospodarczą lub działalność społeczną, w tym organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, organy władzy publicznej, jak również wszyscy pozostali mieszkańcy miasta Elbląg – czytamy w piśmie przewodnim do ankiety, upublicznionej na stronie internetowej miasta.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Mieszkańcy sądzą a przynajmniej 88 procent że port należy oddać w mądre ręce specjalistów z naszego rządu a ta cała niewydarzona władza powinna poddać się do dymisji i zrobić miejsce dla fachowców.
 • Jest fajnie. A będzie jeszcze lepiej! Mamy statuetki piekarczyków, komunikacja miejska działa wzorowo. Piastujący państwowe stanowiska i pobierający pensje dyrektorzy wywiązują się ze swoich obowiązków wzorowo. Do miasta zawijają statki wycieczkowe z turystami i nie tylko. Pieniądz się obraca! I jeszcze tężnia będzie.. ! Żyć nie umierać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  55
  29
  Jest Super ,więc o co Ci chod(2023-06-05)
 • Szkoda, że nie ma ankiety co mieszkańcy sadzą o prezydencie i dyrektorach... to mógłby być hit.
 • Brakuje Kolei Nadzalewowej
 • Dobrze by było gdyby Elbląg miał innego prezydenta, który jest w stanie trochę więcej dla Elbląga zrobić
 • Kto tworzył tą ankietę toż to intelektualne dno nie mające nic wspólnego z sondażem do rewitalizacji przecież? Kur... a kompletnie ich odcięło od świata realnego i problemów mieszkańców? Podać nazwiska tych którzy tworzyli ankietę no chyba nie caryca?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45
  9
  Kat_Na_Idiotów(2023-06-05)
 • A te 4 tys byłych mieszkańców, którzy uciekli z Elbląga w 2022r. też może wypełnić ankietę?
 • Ścieżki pieszo -rowerowe na Rubno, Dąbrowę i Próchnik, przywrócenie Kolei Nadzalewowej, Remont dworca Elbląg Zdrój oraz peronu na stacji Elbląg Zdrój, przywrócenie pociągów do Braniewa przez Młynary, Nowe tramwaje, tramwaje wodne do: (Tolkmicka, Fromborka, Krynicy Morskiej, Gdańska, Ostródy i Iławy), zrobienie coś z zarośniętymi chodnikami na Modrzewinie
 • @TeofilSkorupa - Hahaha!!!
 • @TeofilSkorupa - 300 % mieszkańców chce natychmiastowego przejęcia parkingu dla TiRów przez "mądre ręce specjalistów z naszego rządu" i by "niewydarzona władza powinna poddać się do dymisji i zrobić miejsce dla fachowców. " Filusiu, po jakich środkach tak doskonale wyczuwasz nastroje społeczne elblążan ? To zwykły alkohol, grzybki własnoręcznie zebrane w Bażantarni, czy coś jeszcze mocniejszego ?
 • Sądzę że to miasto było lepiej zarządzane do 1945 roku niż teraz. Nie potrafimy wykorzystać położenia. Styl odbudowy kamienic na starym mieście tragedia. Turystycznie masakra.
 • Nieudacznicy nie mają żadnego POmysłu więc pytają mieszkańców co robić... to jest tak jak się jest elektrykiem a POtem prezydentem. I PO coś się rwał Tomuś ?
Reklama