UWAGA!

Kierunek z transportem i portem w tle

 Elbląg, Dr Marta Aniśkowicz,
Dr Marta Aniśkowicz, fot. Mikołaj Sobczak

- Dostaliśmy zgodę ministerstwa na prowadzenie studiów I stopnia o profilu praktycznym na kierunku logistyka – mówił dziś (16 kwietnia) dr inż. Jarosław Niedojadło, rektor ANS w Elblągu. Jego zdaniem to kierunek, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom regionu. - Zwłaszcza, że w Elblągu mamy szereg różnego rodzaju firm logistycznych, transportowych, a też jako miasto czekając na udrożnienie przekopu otwieramy się na morze, to też nowa perspektywa działań logistycznych – mówił profesor uczelni.

Co jeszcze mówiono o nowym kierunku w Akademii Nauk Stosowanych?

- Branża, którą się zajmujemy, a więc TSL-u, Transportu, Spedycji i Logistyki, w zasadzie istnieje w naszym życiu na co dzień, tych firm, które działają w sferze gospodarczej jest po prostu dużo i jest to jedna z najlepiej rozwijających się branż gospodarczych w naszym kraju - mówił Krzysztof Starańczak, dyrektor Instytutu Ekonomicznego ANS. Podkreślał, że po pogłębieniu drogi wodnej do elbląskiego portu można mieć nadzieję na dalszy rozwój branży. - To też oznacza poszukiwanie specjalistów i to jest główny powód (uruchomienia kierunku – red.) - podkreślił. - Budując program rozmawialiśmy z Urzędem Miejskim, z przedsiębiorcami – wskazywał dyrektor IE.

- Uruchamiamy w naszym instytucie studia I stopnia, sześciosemestralne (...) na profilu praktycznym z bardzo dużym naciskiem na zajęcia czysto praktyczne - mówiła dr Katarzyna Olszewska z Instytutu Ekonomicznego.

Podkreślała, że w programie zawarte są 6-miesięczne praktyki. - Będą kończyły cały etap studiów, co było tak naprawdę zapotrzebowaniem pracodawców – zaznaczyła. Według niej takie rozwiązanie to gwarancja zatrudnienia, bo po tak długich praktykach student ma umiejętności potrzebne do wykonywania zawodu i jest pożądany na rynku pracy. Wiele zajęć na studiach ma odbywać się w języku angielskim, co też ma być odpowiedzią na zapotrzebowania branży.

  Elbląg, Kierunek z transportem i portem w tle
Fot. Mikołaj Sobczak

- Dyplom ukończenia studiów będzie uprawniał absolwenta do starania się do zwolnienia z części egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika - podkreślała dr Marta Aniśkowicz, która sama od kilkunastu lat zarządza firmą transportową. Dr Aniśkowicz wskazywała m. in., że treści kształcenia tworzono w taki sposób, aby były zgodne z standardami European Logistics Association. Uczelnia wystąpi do Narodowego Centrum Certyfikacji Europejskiego Towarzystwa Logistycznego o akredytację kierunku w zakresie certyfikacji absolwentów (certyfikat Candidate European Logistician). Realizowana jest też współpraca z podmiotami związanymi z branżą i możliwość uzyskiwania kolejnych certyfikatów czy dostępu do szkoleń.

Żeby został uruchomiony kierunek, potrzeba minimum 20 kandydatów. Przedstawiciele ANS chcieliby, żeby było ich 40-50. Podczas briefingu podkreślano, że nie brakuje w Elblągu klas w szkołach średnich o profilu technik logistyk czy technik spedytor, a nowy kierunek może być dla nich naturalną kontynuacją dotychczasowej edukacji. Kierunek ma funkcjonować w ANS od najbliższego roku akademickiego.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • no i fajnie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    17
    2
    zenekspodsklepu(2024-04-16)
  • Przestańcie ludziom mieszać w głowie. Logistyka jako kierunkowa szkoła średnia wystarczy żeby wdrożyć w specyfikę danej branży i sektora. Żadne studia mu tego nie dadzą. Praktyki jako wytapianie czasu.
  • Dyplom ukończenia studiów, zeby mogl sie starac o zwolnienia z części egzaminu na certyfikat przewoźnika... ? buhahaha
  • Wystarczy, żeby logistyka była przedmiotem, a nie kierunkiem na studiach. Ważniejsza jest znajomość kierunku, np. mechanika.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    19
    5
    Absolwent PG(2024-04-16)
  • 6 miesięcy prakty - darmowa siła robocza dla JanuszPOL. Pan Janusz lubi to :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    17
    8
    Tralala(2024-04-16)
  • takie czasy, skoro po studiach zostaje się stylistą fryzur :-))))
  • No I oczywiście nauka jak bronić port przed rozwojem i rentownością. Jak robić ankiety i inne szopki aby port nie został spółką Skarbu Państwa z miastem tylko był jakiś podrzędny samorządowy. Dziekanem może zostać pan Jerzy Wcisła lub pan Witold Marek Wróblewski.
  • do komentujących... wam się NIC nie podoba! i dlatego na nic nie zasługujecie. Uczelnia - brawo że się rozwija, nie każdy może sobie pozwolić na studia w innym mieście a nasza lokalna jest naprawdę dostosowana do rynku pracy. wielu absolwentów pracuje w dobrze płatnych zawodach, a wiecie czemu? Bo nie narzekali jak wy misiaczki, tylko wzieli sprawe we wlasne rece i mieli plan na siebie i go zrealizowali. I może wiedzieli po co studiowali, a nie po to zeby zostac fryzjerka jak napisala jedna z komentujących
  • O masz Ci los codziennie larum, że to miejsce wymarłe, a tu taka informacja. Młodzi pracują w dobrze płatnych zawodach.
  • Sytuacja przypomina trochę walenie głową w mur. Czasy gdzie studia dawały jakąś przewagę na rynku pracy dawno przeminęły. Mamy nadpodaż ludzi po studiach. Żeby zdobyć wiedzę i umiejętności, które można później zmonetyzować trzeba zapłacić czasami duże pieniądze. Co do uczelni to kombinują trochę jak koń po górę, otwierają nowe kierunki bo z roku na rok jest coraz mniej ludzi. Czasy się zmieniły i większość kierunków nie jest potrzebna a cała masa ludzi którzy tam pracują chce mieć państwowe etaty więc wymyślają różne problemy żeby pokazać że oni są do czegoś potrzebni (((;
  • poproszę o wystąpienie do ministra i otwarcie kierunku informatyka II stopnia niestacjonarne
  • Logistyka była bardzo potrzebna, żeby zlikwidować odlewnię, a wcześniej informatykę, w GE.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    3
    Pracownik GE(2024-04-16)
Reklama