UWAGA!

"Kumiela musi przestać być dzikuską"

 Elbląg, Zgodnie z planem Wód Polskich zbiornik retencyjny ma powstać pomiędzy ul. Marymoncką a ul. Kościuszki,
Zgodnie z planem Wód Polskich zbiornik retencyjny ma powstać pomiędzy ul. Marymoncką a ul. Kościuszki, fot. Anna Dembińska

- W parku Dolinka roboty w pełni, miasto ma swoje pomysły na zagospodarowanie tego terenu, jednak by te plany zrealizować, to Kumiela musi przestać być dzikuską. Przestanie nią być, gdy rząd wreszcie zacznie odpowiadać za swoje zobowiązania - mówił podczas swojej ostatniej konferencji prasowej senator Jerzy Wcisła, odnosząc się do rządowych zapowiedzi budowy w Elblągu zbiornika retencyjnego. Jego rolą ma być ochrona miasta przed powodzią.

Podczas niedawnej konferencji prasowej, zorganizowanej w parku Dolinka, senator Jerzy Wcisła (KO) powrócił do tematu budowy zbiornika retencyjnego w Elblągu.

- Na Dolince roboty w pełni, miasto ma swoje pomysły na zagospodarowanie tego terenu, jednak, by te plany zrealizować, to Kumiela musi przestać być dzikuską. Przestanie nią być, gdy rząd wreszcie zacznie odpowiadać za swoje zobowiązania. Przypomnę, że od 2014 roku jest w planach budowa zbiornika retencyjnego. W różnych wypowiedziach przedstawicieli Wód Polskich słyszymy, że już to będzie robione i ani widu ani słychu tej inwestycji - mówił senator Wcisła.

Zbiornik retencyjny, chroniący Elbląg przed powtórką powodzi z 2017 roku miałby, według zapowiedzi rządowych, powstać między ul. Marymoncką a ul. Kościuszki. - Mamy pełną dokumentację techniczną, wykonawczą, ze wszystkim pozwoleniami na realizację tego zadania. Jest ono umieszczone w planie finansowym. Do końca roku powinniśmy ogłosić, kiedy odbędzie się przetarg w tej sprawie - mówiła podczas konferencji prasowej w październiku 2019 roku w Elblągu Aleksandra Bodnar, dyrektor gdańskiego oddziału Wód Polskich.

Od tamtej pory minął ponad rok, zapytaliśmy spółkę Wody Polskie, na jakim etapie jest dzisiaj ta inwestycja. - Planowany czas realizacji zadania to 2024 rok. Termin ten jest określony na podstawie wstępnej analizy tej inwestycji i może ulec przyspieszeniu – wyjaśnia Bogusław Pinkiewicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej spółki Wody Polskie.

Spółka koszt budowy zbiornika retencyjnego szacuje na 28 mln zł, jednak, aby ją rozpocząć, konieczna jest przebudowa napowietrznej linii energetycznej.

- W planach na 2021 rok uwzględniono potrzebę aktualizacji dokumentacji na usunięcie kolizji linii napowietrznej z projektowanym zbiornikiem retencyjnym, poprzez wybudowanie linii kablowych i uzyskanie pozwolenia na budowę. Szacunkowy koszt to około miliona złotych: dokumentacja plus roboty budowlane. Planowany termin wykonania dokumentacji to 2021 rok, termin wykonania robót to również 2021 rok - dotyczy usunięcia kolizji linii napowietrznej. Szczegółowe terminy realizacji inwestycji będą bliżej znane po zatwierdzeniu planów inwestycyjnych na kolejne lata – poinformował nas Bogusław Pinkiewicz.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Przestanie nią być, gdy rząd wreszcie zacznie odpowiadać za swoje zobowiązania"- Gdyby Wcisła nie wypowiedział magicznego słowa "rząd"to może jeszcze bym uwierzył, że zależy mu faktycznie na mieście, a nie na kolejnym pretekście, żeby wbić chociaż maleńską szpilkę rządowi :)No, ale bycie w totalnej opozycji zobowiązuje :)
 • kto wybrał tego nieudacznika, hamulcowe w jednym na senatora RP ? Łapka w górę. Taki obciach
 • Czy to już kampania prezydencka?
 • A ile to zbiorników retencyjnych wybudowało PO przez DŁUGICH 8 lat (OSIEM )swoich rządów ?!?!?! Tylko u nas niszczyli ==> basen miejski, amfiteatr, pomosty w Smoczej Dolinie, Prom przez Nogat !!!! A ile to miejsc pracy powstało w Elblągu jak PO rządziło Rządem sejmem, senatem, mieli swojego wojewodę sejmik Warm Maz i prezydenta miasta ?! ZERO tylko ubyło mieszkańców miasta !
 • Przy pierwszej większej wodzie ten nowo wybudowany chodniczek miedzy wodospadami popłynie w siną dal.
 • Faktycznie, nikt tak ze zobowiązań nie wywiązywał się jak PO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  9
  beczkaśmiechu(2020-12-22)
 • Największa głupota, to prostowanie rzek i ich melioracja. W ten sposób pozbywamy się naturalnych zapór, które spowalniają spływ wody. Niemcy w latach 70-ych meliorowali Ten, bo wylewał co 20 lat, po wyprostowaniu rzeki i wybudowaniu tam i zapór, powodzie występowały co 4 lata. Wracają do starego koryta rzeki i starych rozwiązań. Prostowanie rzeki, powoduje szybki spływ wody i spiętrzenie w przyujściowym odcinku, a potem powódź.
 • @Do_pomorskiego - bo wspaniały rzad jest tylko na kartki świąteczne - tak mam rozumieć, jeśli chodzi o tych nieudacznych cwaniaków?
 • A jak pan Wcisła był czy jest w rządzących to czemu nic nie zrobił?? Tylko jak nie jest to ma wiele do powiedzenia a jak jego partia wygra to zacznie bacznie patrzeć na swoje konto niż na to co obiecywał czy na co tak komentuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  38
  6
  elblążanin 12@wp(2020-12-22)
 • O Boże! Widzisz, a nie grzmisz. Senator Jerzy Wcisła jest na tyle słaby, że mimo naszych negatywnych opinii o nim, nie rozumie, że nic dla nas nie znaczy. Kiedyś latami mówił o konieczności przekopu, a później sprzeciwił się tej inwestycji. Mówi to, co w danej chwili mu pasuje. Że też tacy ludzie są wybierani. Senator musi się co jakiś czas publicznie pokazać i za każdym razem się ośmiesza.
 • Musi to na Rusi.
 • Ni mamy co liczyć na pomoc i współpracę rzadu. Zabrali nam pieniądze z funduszu inwestycji lokalnych, teraz bedą blokować wszelkie inwestycje. Może zmieniliby zdanie gdybyśmy wszyscy wstąpili do PiSu
Reklama