UWAGA!

Porozmawiajmy o … nudzie?

 Elbląg, Mł. insp. Robert Muraszko podkreśla ważną rolę działań prewencyjnych
Mł. insp. Robert Muraszko podkreśla ważną rolę działań prewencyjnych (fot. Michał Skroboszewski)

Mniej włamań, kradzieży i rozbojów. Poważne zdarzenia to rzadkość. Do tego duża wykrywalność sprawców przestępstw, szereg akcji prewencyjnych, w tym realizacja spotów społecznych, które stały się hitem w kraju. Można powiedzieć: sielanka. - W Elblągu jest bezpiecznie, ale nie nudno. Pracy mamy dużo i nigdy jej nie zabraknie – zapewnia mł. insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji.

Przypomnijmy podsumowanie roku 2016. Elbląscy policjanci odnotowali duże spadki w ilości przestępstw najbardziej dokuczliwych: kradzieże – spadek w porównaniu z 2015 r. z niewiele ponad 700 do 600, włamania – tu szczególny spadek w porównaniu z rokiem 2015: z 800 do 500. Było też mniej rozbojów i kradzieży rozbójniczych – z 63 do 38. Wykrywalność na poziomie przestępczości kryminalnej jest na poziomie 75 proc. Statystycznie jest bezpiecznie, żeby nie powiedzieć – nudno. O tej nudzie, w przededniu Święta Policji rozmawiamy z mł. insp. Robertem Muraszko, który od niespełna roku jest komendantem miejskim policji w Elblągu.
      
       - Ten, kto liczy na emocjonujące wydarzenia w naszym mieście, przeliczy się. To spokojne, żeby nie powiedzieć, nudne miasto.
       Mł. insp. Robert Muraszko: - Bezpieczne tak, ale czy nudne? Zdarzają się poważne sprawy: rozboje, napady, przestępstwa z użyciem niebezpiecznego narzędzia czy, jak całkiem niedawno, strzelanina na Kosynierów Gdyńskich. Fakt, to jednostkowe przypadki, ale czy to źle? Ważne, że ustalamy sprawców i ich zatrzymujemy. W związku z tym, że takich poważnych zdarzeń jest mało, skupiamy się na prewencji.
      
       - Macie dużo pracy?

       - Policja była, jest i będzie. Podejmujemy 20 tysięcy interwencji rocznie. W dalszym ciągu mówimy o 850 Niebieskich Kartach w prowadzeniu - to dużo i ta liczba się utrzymuje. Z jednej strony świadczy to o naszym podejście, bo dla nas priorytetem jest eliminowanie zjawisk przemocy.
      
       - Do tego kampanie społeczne np. skierowane do seniorów o oszustwach na wnuczka, a do młodzieży o dopalaczach. Sztandarowe projekty?

       - Sytuacja na nas wymusza takie działania. Od 1999 r. funkcjonuje program Bezpieczny Elbląg, a od 2005 Bezpieczny Powiat i w ramach tych programów bardzo dużo się dzieje. Jeśli jest zapotrzebowanie na prelekcje w szkołach odnośnie agresji to jesteśmy. Jeżeli jest zapotrzebowania na spotkania z przewodnikami psów służbowych - jesteśmy. Teraz realizujemy kontrole z sanepidem, strażą graniczną na koloniach i półkoloniach.
      
       - A ruch drogowy? Na drogach też jest bezpiecznie?
       - Działamy w tym temacie 260 dni w roku i obejmujemy pieszych, rowerzystów i kierowców. Prędkość jest w dalszym ciągu tym czynnikiem, który generuje wypadki ze skutkiem śmiertelnym. W tym roku wypadków było o 12 więcej niż w 2016 i jeden śmiertelny mniej niż w 2016. Chciałoby się by ich w ogóle nie było... Tragicznie zakończyły się ostatnie wypadki motocyklistów, no i to zdarzenie w Krasnym Lesie. Za każdym razem młody człowiek za kółkiem...
       Musimy też mocno pracować z pieszymi, bo dla nich nadal „zebra” jest za daleko, a czerwonego światła nie widzą. I rowerzyści – muszą dojść do porozumienia z kierowcami. Wszyscy są uczestnikami ruchu drogowego. Kierujący też ma obowiązek się rozejrzeć. Kultura, ostrożność z obu stron i wyobraźnia.
      
       - A problemy?
       - Realizujemy nasze zadania tak, jak nam środki pozwalają. Jesteśmy w trakcie realizowania zadań wynikających z ustawy modernizacyjnej, której skutków jeszcze nie odczuwamy, bo to najpierw przetargi na nowy sprzęt, na inwestycje... Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy zasileni w nowy sprzęt, bo ten, który mamy, choć wiekowo nie jest stary, jest jednak wysłużony. W Ruchu Drogowym mamy samochody 2-, 5-letnie, ale one są eksploatowane bardzo mocno. Samochody, które odbieraliśmy w styczniu - transportery - i to nie dla Ruchu Drogowego - już teraz jadą na przegląd 40 tys. km. Mamy też sporo sprzętu, który musiałby myśleć o emeryturze.
      
       - A od wielu lat zapowiadana modernizacja budynku komendy?
       - Jest światełko, bo Królewiecka, Tysiąclecia i Strażnicza wymagają poważnych inwestycji.
      
       - Według ostatnich zapowiedzi to przy ul. Strażniczej miała zostać rozbudowana komenda.
       - Ale jest sygnał od komendanta wojewódzkiego, że powrót do koncepcji budowy jednego obiektu, w nowej lokalizacji jest możliwy. Miasto też jest bardzo zainteresowane takim rozwiązaniem – jeden obiekt, wszyscy w jednym miejscu i środki transportu. Mają być prowadzone rozmowy w Komendzie Głównej, by zbudować w Elblągu jeden obiekt. Póki co, w planie są ujęte budowy obiektów policyjnych w Tolkmicku i w Młynarach. Prace miałyby rozpocząć się w przyszłym roku.
      
       - Ilu policjantów pełni służbę w KMP w Elblągu?

       - 378 policjantów, w tym 50 w Pasłęku, 6 w Gronowie, 8 w Tolkmicku, 7 w Młynarach.
      
       - To wystarczająca ilość?
       - Na chwilę obecną ta liczba pozwala nam realizować obowiązki na dobrym poziomie. Wiadomo, gdyby było więcej policjantów można by było stworzyć mniejsze rewiry dzielnicowych, ale i tak nie mogę narzekać. Mamy 20 dzielnicowych w mieście i na każdego przypada ok. 4 tysięcy mieszkańców, a wiem, że w kraju są rejony, gdzie dzielnicowy ma pod opieką 15 tys. osób.
      
       - Zbliża się Święto Policji. Akademia i festyn dla mieszkańców?
       - 20 lipca odbędzie się akademia policyjna w CSE Światowid. Tradycyjnie – awanse i odznaczenia. W tym roku odbierze je blisko 120 policjantów. To docenienie ich pracy. 23 lipca o godz. 13 w katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona zostanie msza święta w intencji policjantów i pracowników policji. Po mszy, od godz. 15 na Bulwarze Zygmunta Augusta będziemy świętować z mieszkańcami. Będzie pokaz sprzętu policyjnego, ale i służb z nami współdziałających: straży granicznej, służby celnej, straży pożarnej, żandarmerii wojskowej. Będą również pokazy przewodników psów służbowych oraz ratownictwa wodnego. Będzie także można poczęstować się grochówką.
      
       - Czego życzyć policjantom z okazji ich święta?
       - Pracy mamy dużo i jej nie zabraknie. Poważnych zdarzeń niewiele, ale jednak spokoju, bo nawet błaha interwencja może zmienić się w poważną sprawę. Ja życzę policjantom, żeby w spokoju mogli realizować swoje obowiązki. A sobie, bym zapewnił im komfort realizacji zadań, które sam im stawiam.
      
rozmawiała Agata Janik

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Pana komendanta trzeba koniecznie wysłać gdzieś w cywilizowane strony, żeby zobaczył jak tam chodzą piesi, do Londynu proponuję na początek, może coś się wtedy poukłada w głowie i policja odp..... się od pieszych w Elblągu, ...te łapanki na nich ośmieszają policję,
  • Haha
  • a chodzenie prewencji czy jeżdzenie samochodem i. .. .. pisanie sms i wogóle brak zainteresowania co dzieje sie wokół TYLKO ida i pisza sms na telfonach i co to za Policja??/////!!!!! Zakaz powinni miec używania teleofonów komórkowych bo TYLKO PISZA SMS JAK SPACERUJĄ LUB JEŻDZĄ I SMIECH
  • Panie Robercie z całą pewnością czyta Pan opinie co na Pana wypowiedz inni spostrzegają, dlatego wie że wywiad został upubliczniony. Panie Robercie ustosunkuje się do wyżej podanych faktów że policjanci zamiast rozglądać się co dzieje sie w wokół piszą sms na komórkach lub jeśli jeździ z kobietą(blondynką)próbuje TYLKO zaimponować i tylko śmiech słychać a nie gdzie pilnowanie prawa!!!!!
  • Sami nie potrafią nic zrobić, proszą nie raz obywateli o pomoc, a zasługi sobie przypisują. A bywa i tak, iż obywatel za nich zrobi robotę to jeszcze na obywatela znajdą haka, zawsze to jeden mandat więcej w statystykach. Panie Muraszko, zrozum Pan, że statystyki to jedno a życie to drugie.
  • wczoraj patrol lotnej zatrzymal na grunwaldzkiej samochod do kontroli a obok na podworku mlody idiota naprawial wrak ze szrotu aby sprzedac drugiemu mlodemu idiocie tak zowal ze w domu wysiedziec nie mozna i tak jest co dzien naprawa na podworku jak w warsztacie a panowie policjanci popatrzyli posluchali wsiedli w auto i odjechali co ich obchodzi zanieczyszczanie spalinami czy spokoj mieszkancow ktorzy chca wypoczac po pracy
  • Panie komendancie ja proponowałbym samemu wybrać się na miasto czy też w szczególności poza nim i posłuchać zwykłych obywateli oraz ich opinii o skuteczności Pańskich podopiecznych. A wtedy może nie będzie Pan posługiwał się tą nie mającą nic wspólnego z życiem realnym statystyką. Obywateli nie obchodzi statystyka, ich obchodzi to, co mają na co dzień i to, że ich zgłoszenia nie są skutecznie rozwiązywane. Za mało prezencji policji jest w przyelbląskich miejscowościach i tam jest naprawdę wiele do zrobienia.
  • @" w katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona zostanie msza święta w intencji policjantów i pracowników policji. @ -Dziwne, chodzicie do kościoła a macie tylu kłamców, funkcjonariuszy lubiących się popisać kosztem obywateli, którzy są niesłusznie potem oskarżani za coś, czego się nie dopuścili i tak można by jeszcze wiele wymieniać. Bierzcie się lepiej za solidną robotę a nie za odznaczanie!
  • Niektórzy mają warsztat w części wspólnej kamienicy a policjant d0o mnie przez telefon, że ma mi to nie przeszkadać, a dokładniej, ,czy nie mogę funkcjonować'' -chorzy jesteście?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    1
    poinformowany(2017-07-19)
  • tez mieszkam na grunwaldzkiej i wiem o kim mowisz ten duren wszystkich wkolo denerwuje i nikt nie ma jaj zeby z nim zrobic porzadek a do uczciwej roboty by sie wziol ale ma tyle dlugow ze na komornika to przez nastepne piec lat by robil i tak by tych dlugow nie splacil
  • Już JP 100% wylewa swoje żale... O co wam chodzi... Czepiacie się... Może lepiej za milicji było?
  • 1/3 mieszkańców wyjechała do UK, to i patologii mniej.
Reklama