UWAGA!

Sprawa elbląskich zabytków pod lupą RIO (aktualizacja)

 Elbląg, Sprawa elbląskich zabytków pod lupą RIO (aktualizacja)
fot. Anna Dembińska

Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie unieważniła już drugą uchwałę Rady Miejskiej w Elblągu w sprawie dotacji na modernizację zabytków. Dlatego planowane na czwartek na sesji głosowanie w sprawie dofinansowania remontu w kościele św. Jerzego nie odbędzie się.

Przypomnijmy, że w 2023 roku z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków promesy inwestycyjne na dofinansowanie remontów otrzymał w pierwszym etapie kościół św. Jerzego (632 tys. zł), a w drugim etapie - kościół Bożego Ciała (3,3 mln zł) i kościół św. Pawła przy ul. Klimuszki (3,5 mln zł). Do remontu jeszcze długa droga, bo po pierwsze pieniądze z programu muszą trafić do samorządów, po drugie – samorządy muszą je przekazać, a po trzecie – muszą w danym samorządzie funkcjonować odpowiednie przepisy, które regulują kwestie finansowania takich inwestycji. I z tym jest największy problem. Zarówno pierwszą jak i drugą uchwałę Rady Miejskiej unieważniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie. Ostatnia decyzja zapadła 4 czerwca, co oznacza że planowane na najbliższy czwartek głosowanie w sprawie przyznania dotacji na remont kościoła pw. św. Jerzego nie odbędzie się. Projekt uchwały zostanie zdjęty z porządku obrad.

- Podnoszone przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Olsztynie z dnia 4 czerwca 2024 r. kwestie dotyczyły głównie zapisów dotyczących możliwości dofinansowania prac ze środków zewnętrznych; Zakwestionowane zapisy stworzone zostały w oparciu o ustalenia z RIO oraz na podstawie obowiązujących obecnie uchwał, które do tej pory nie budziły zastrzeżeń RIO. W związku z czym stanowisko RIO wydaje się być niespójne z dotychczasowymi rozstrzygnięciami i budzi niezrozumienie – twierdzi w imieniu władz miasta Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Na stronie RIO nie ma jeszcze uzasadnienia ostatniej decyzji w sprawie elbląskiej uchwały. Wysłaliśmy pytania do RIO, by wyjaśniła nam powody unieważnienia lokalnych przepisów. Czekamy na odpowiedzi.

 

Aktualizacja: Otrzymaliśmy od RIO treść decyzji o unieważnieniu uchwały RM w Elblągu wraz z uzasadnieniem:

"Kolegium Izby stwierdziło, że Rada Miejska w Elblągu, podejmując uchwałę Nr II/16/2024 z dnia 23 maja 2024 r. w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków znajdującym się na terenie Gminy Miasto Elbląg, w sposób istotny naruszyła przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, w szczególności poprzez niedopełnienie obowiązku zgłoszenia uprawnionym organom projektu badanej uchwały, tj. Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa, co skutkowało stwierdzeniem nieważności przedmiotowej uchwały w całości, oraz poprzez przekroczenie ciążących na niej obowiązków, wynikających z art. 81 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami"- czytamy w decyzji RIO.

Zdaniem RIO, treść uchwały wskazuje, że dotacje mogą otrzymać podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a w takkim przypadku mówimy o tzw. pomocy publicznej lub pomocy de minimis i dlatego projekt uchwały powinien być przesłany do zaopiniowania urzędom centralnym. RIO zwróciła też uwagę, że w treści uchwały Rada Miejska sugeruje, jak powinny wyglądać zapisy umowy, a to wkroczenie w kompetencje prezydenta. Dlatego unieważniła te lokalne przepisy.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pisowskie rozdawnictwo tfuu beee, a co z Karczowiskami?? Już Nowak oddał kasę???
 • Nie wiesz o czym ty gadasz
 • To może wytłumacz, a o czym ty gadasz?
 • Już się nie podoba, że zabytkowe budowle kościelne będą remontowane- Już Czerepach z Regionalnej Izby Obrachunkowej pojawił się w Olsztynie I będzie nękał elbląskiego sołtysa, dlaczego Ranczo daje gotowca na naszych Wilkowyjskich władców.
 • Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie i wszystko jasne jak słońce... Olsztyn jako pasożyt województwa warmińsko-mazurskiego ma swoje zabytki do restauracji... ? !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  4
  GłębokaMyśl(2024-06-17)
 • Co z pałacykiem przy Pułaskiego / Piechoty ? Drugi prywatny własciciel 2 lata zero prac, teraz coś ruszyło. Ale jest więcej nieruchomości miejskich, które były sprzedawane do osób prywatnych niesprawdzonych inwestycyjnie / patrz Elbląg - Zdrój, cukierniczy Plac Konstytucji itp. / Zawsze to jakoś dziwnie pachnie, gdy urzędnik miejski w takich przypadkach zawsze się myli lub zapomina coś wpisać do umowy sprzedaży
 • nie znam się na konserwacji zabytków, ale w tak wypieszczonej budowli sakralnej jak św. Jerzego trudno dopatrzeć się kolejnych potrzeb remontowych. Przxecież to wzór zadbanego obiektu, więc w jakim celu kolejna dotacja państwowa ?
 • kościoły powinny byc remontowane z ich zasobów a mają wielkie majatki.
 • Dziwne jak by olszczyn się zgodził na coś w Elblągu.
 • Niższe ceny w Niemczech mają również kapsułki do prania wielu znanych, dostępnych także w naszym kraju marek. Dziennikarze "Faktu" za kapsułki Ariel w niemieckiej drogerii zapłacili w przeliczeniu na polską walutę 43 zł. Dla porównania kapsułki dostępne w sklepie tej samej sieci w naszym kraju to koszt 84,99 zł za opakowanie zawierające o 6 kapsułek więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  Pisflacja(2024-06-17)
 • gorzej niż za komuny. ale na kirszen się znajdą ba i na meczet nie pożałują a na katolicki - chrześcijański - polski. żałują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  7
  SWOJAKv(2024-06-17)
 • Olsztyn. Jak my "kochamy" tę osadę.
Reklama