UWAGA!

Kto kupi zabytkowy dwór?

 Elbląg, Dwór w Marwicy,
Dwór w Marwicy, fot. arch. Starostwa Powiatowego w Elblągu

Wybudowany pod koniec XVIII wieku dwór w Marwicy powiat elbląski wystawił na sprzedaż. Na dwa przetargi, w których cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 4 mln zł, nie wpłynęła żadna oferta. 27 stycznia powiat podejmie kolejną próbę znalezienia nabywcy, tym razem w drodze rokowań.

Dwór w Marwicy wybudowano w latach 1780 - 1790. Na początku XX wieku przebudowano go w stylu secesyjnym, majątek wówczas należał do rodziny Kriegów. W 1929 roku posiadłość została sprzedana na rzecz państwa, które z kolei odsprzedało ziemię okolicznym rolnikom. We dworze urządzono dom opieki dla osób starszych, a następnie dom dzieci wysyłanych na wieś. W pewnym okresie mieściła się tu także szkoła Hitlerjugend. Dwór ma charakter dużej willi, wewnątrz zachowały się oryginalne boazerie holu oraz schody z ozdobną balustradą. Powiat elbląski do końca 2019 roku prowadził w zabytkowym obiekcie Placówkę Opiekuńczo - Wychowawczą Orle Gniazdo. Gdy jej mieszkańcy przeprowadzili się do nowoczesnych i kameralnych placówek w Pasłęku i Zielonce Pasłęckiej, powiat zdecydował się sprzedać nieruchomość. Na dwa ogłoszone przez Zarząd Powiatu przetargi (8 lipca oraz 21 października) nie wpłynęła jednak żadna oferta. 27 stycznia odbędzie się kolejna próba sprzedaży dworu w Marwicy, tym razem w drodze rokowań.

- Na razie nie ma konkretnego nabywcy. Rokowania są podobne do przetargu, ale cenę proponuje ewentualny nabywca, nie kierując się już pierwotną wyceną - informuje Maciej Romanowski, starosta elbląski.

W dwóch pierwszych przetargach cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 4 mln zł brutto. Od niej obowiązywała jednak bonifikata 50 procent, zgodnie z art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami, ponieważ obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.

Osoby lub firmy, które chcą wziąć udział rokowaniach, mogą zgłaszać swoje oferty do 25 stycznia.

- Grunt zabudowany budynkiem byłego domu dziecka, budynkiem mieszkalnym, budynkiem obory, budynkiem szopy. Działka jest ogrodzona, uzbrojona w media: energia elektryczna, woda z wodociągu oraz kanalizacja. Na terenie nieruchomości znajduje się oczyszczalnia ścieków - czytamy m. in. o nieruchomości w ogłoszeniu o rokowaniach.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • GM obawia się, że nikt się nie zdecyduje. .. a na pewno nie w pierwszej połowie tego roku, który przyniósł tyle wspaniałych zmian fundowanych przez umiłowany żónt, że chyba absolutnie nikt nie wie, czym przyjdzie mu w tym roku gospodarować. .. WIDMO KRYZYSU wali w drzwi pięściami. ..
 • Dziwne czasy nastały. Oto podano informację o sprzedawanym dworku, która zawiera dane z jego historii. Tylko jakoś "zapomiano"podać jakie były losy tego obiektu od czerwca 1945 roku do sierpnia 1989 roku. A przecież on wtedy istniał i spełniał jakąś rolę. A ten okres szczególnie wpłynął na aktualny stan budynku, a wiedza o tym ma istotne znaczenie dla ewentualnego nabywcy. Ciekawostką jest fakt, że nawet na stronach internetowych dot. Marwicy jak i gminy Rychliki też "zapomniano"o latach 1945 - 1989.No cóż teraz obowiązuje zasada, że wówczas Polski nie było, a więc nic istotnego wtedy nie zaszło.
 • Jak da radę, żeby naiwni zapłacili ze swoich to ja kupię
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  Daniel_Bezmajtek(2022-01-05)
 • w elblążkowie za bezcen kupiłby znajomy prezydenci-ka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  10
  widz(2022-01-05)
 • Oby nie jakiś pseudobiznesmen który doprowadzi do ruiny taki pałac, jak to miało miejsce z innymi pałacami w krainie kanału elbląskiego.
 • @GłębokaMyśl - No widzisz GM, a mnie się lepiej żyje niż za dawnych czasów, nawet pomimo pewnych podwyżek. Na więcej mnie stać. Plusy mają zdecydowaną przewagę nad minusami. I po znajomych widzę to samo. I po szaleństwach zakupowych w galeriach. No ale ja za bardzo nie słucham rycia beretu przez opozycję, jak to jest żle, jak ten "umiłowany żónt"wszystko robi źle.
 • @GłębokaMyśl - Dodam że chodzi mi o "media", wszelkie :)które są zaprzyjaźnione z opozycją i poko i tak im wtóruje we wszystkim.
 • A kto by chciał konserwatora zabytków mieć na głowie? Tylko ktoś, kto nie ma pojęcia, że będzie go miał. Ale tacy nie mają kasy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  BiznesMagnat(2022-01-05)
 • Wdzięczny naród powinien kupić Zbawicielowi Jaroslawowi, jak kiedyś Sulejówek "Dziadkowi". .. @ Lońka- Strzepywacz łupieżu.
 • @GłębokaMyśl - Najlepiej by było, gdyby sprzedażą zajął się "fachowiec"Lewandowski! Myślę, że sprzeda z 2 złote (dwa PLN). Ma doświadczenie w niszczeniu wszystkiego, co ma jakąś wartość. .. .. ale zaślepiony nienawiścią pseudo redaktor zapomniał o "prywatyzacji"(zniszczeniu)większości polskich zakładów, przez tego "fachowca"
 • No widzisz anonim, tyle wam pozostało: tylko obśmiać itd. A temu Jarosławowi zbawicielowi, czy jak tam strzepywaczowi łupieżu, to reszta poltyków nawet do pędzla nie dorasta jako politykowi. Nie jest to tylko moje zdanie. Poczytaj zagraniczne media.
 • @GłębokaMyśl - Kryzys milionerów nie dotyczy
Reklama