UWAGA!

Ciężka noga kierowców zagraża bezpieczeństwu na drodze i... odchudza portfele

Regularnie przypominamy o wysokich karach, które od początku roku grożą kierowcom łamiącym przepisy ruchu drogowego. Niestety niektórzy wciąż nie traktują poważnie tych sankcji i o skutkach brawurowej jazdy przekonują się dopiero podczas kontroli drogowej - informuje elbląska policja.

1 stycznia tego roku weszły w życie przepisy zaostrzające kary dla uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia. Zmiana ta sprawiła, że znacząco wzrosły kwoty mandatów, m.in. za przekroczenia dozwolonej prędkości czy za wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych. Również piesi muszą liczyć się z nowymi wysokimi karami za niektóre przewinienia. To kolejna zmiana w przepisach ruchu drogowego w ostatnich kilkunastu miesiącach, która ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

W minoną niedzielę (23 stycznia) na trasie S7 w okolicach Elbląga, policjanci z elbląskiej drogówki ukarali wysokimi mandatami trzech kierowców, którzy zlekceważyli zasady bezpieczeństwa na drodze i przekroczyli dozwoloną prędkość.

Najwyższym mandatem w wysokości 2 000 zł został ukarany 26-latek kierujący autem marki Audi TT, który rozpędził samochód do 189 km/h. Kolejnym nieodpowiedzialnym kierowcą był 48-latek, który na obwodnicy Pasłęka rozpędził swoją skodę do 174 km/h, za co otrzymał mandat w wysokości 1 500 zł. Z kolei inne audi, kierowane przez 48-letniego mężczyznę, jechało z prędkością 164 km/h. W tym przypadku kierowca otrzymał 1 000 zł mandatu. Poza wysokim mandatem, na konto każdego z kierujących wpłynęły również punkty karne.

Skrajnie nieodpowiedzialne było zachowanie ostatniego z zatrzymanych kierowców, który również na trasie S7 (na wysokości miejscowości Sople) jechał zdecydowanie za szybko. 39-latek prowadził mercedesa z prędkością 197 km/h, co więcej - migał światłami innym kierowcom, żeby zjechali mu z drogi, nie trzymał się prawej strony jezdni, miał zużyte opony i każda była z innego kompletu, miał pękniętą przednią szybę oraz brak naklejki rejestracyjnej. W jego przypadku policjanci uznali, że kara mandatu może okazać się niewystarczająca, dlatego podjęli decyzję o skierowaniu sprawy tych wykroczeń do sądu z wnioskiem o ukaranie kierowcy.

Na zamieszczonym nagraniu widoczne są wykroczenia kierowców łamiących przepisy dotyczące dozwolonej prędkości, zarejestrowane przez wideorejestrator w radiowozie w trakcie jazdy.

Nadmierna prędkość pojazdów, zwłaszcza w obszarach zabudowanych, jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. Przy wyższych prędkościach kierowca ma mniej czasu na przetworzenie informacji otrzymanych z otoczenia, mniej czasu na podjęcie decyzji i mniej czasu na samą reakcje. Im wyższa prędkość, tym dłuższa droga hamowania i tym trudniej uniknąć kolizji.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Temperatury w okolicach 2 stopni, a oni jeżdżą, jak wariaci. Wystarczy, że mocniej zawieje, żeby miejscami temperatura spadła do 0 i droga pokryła się cienką warstwą lodu.
 • Ale to husarze szos, wielcy patrioci, prawdziwi Polacy. często z biało-czerwoną flagą jadą i to ich uniewinnia z wszelkiej odpowiedzialności, w razie wypadku z takim patriotą, winny jesteś TY.
 • Za PiS nie jestem ze względu ja politykę rozdawnictwa, ALE za podniesienie kar dla żywych torped drogowych to szanuję ich. Płacz malkontentów i piratów drogowych mówi sam za siebie. Mam pytanie do WasWas ktoś zmusza tak szybko i niebezpiecznie jeździć? Sami sobie wszystko zawdzięczacie:)
 • KARAĆ morderców drogowych i jeszcze podnieść kary! Jak chce się jeździć samochodem to trzeba myśleć, co się robi!
 • Płacić, płacić rajdowcy!
 • Wszystko jest kwestią proporcji. Chory cennik nie mający żadnego umocowania w wynagrodzeniach. Podniosą mandaty do 5tys 10tys też będziesz klaskał. Może jeszcze donosił jak szeryf z kamerką.
 • Szanujesz PIS, za mandaty?! Zagłosuj jeszcze na nich za te mandaty, zagłosuj. Jak Ci populiści ludziom w głowach mieszają, brak słów.
 • Jeszcze trochę to będziecie rowerami jeździć kmioty !!! To ma być wolność tfuu !!! Państwo teoretyczne nic więcej !!! Zaraz będziemy prawdziwą satelitą !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  24
  Ludzie sami sobie odbierają w(2022-01-26)
 • Kara powinna być adekwatna do przewinienia i możliwa do odpokutowania. Przy tak wysokich mandatach wiele osób nie będzie stać na ich zapłacenie, więc skończy się to komornikiem lub odsiadką. .. Czy o to chodziło rządowi?. ..
 • @M. yśl - Będziesz jeździł zgodnie z przepisami to wysokości mandatów nie powinny cię interesować. Stac na auto stac na mandaty.
 • A kto powiedział że mandaty mają być umocowane w wynagrodzeniach ! Mają boleć !!! Polska jak i Polacy są zapóźnieni we wszystkim. Nauczysz się czytać znaki ze zrozumieniem i przestrzegać prędkości to nie zapłacisz NIC ! Proste.
 • dość wspomagania pasożytów pracujących na czarno, taki pasożyt oficjalnie ma najniższa krajowa, a faktycznie ma zatobki 3 razy wyższe, taki pasożyt dostaje ciągle zapomogi i pomoc bo jest oficjalnie biedny, potem pasożyt idzie na emeryturę i płacze jaka ona mała i dostaje znowu kasę bo jest biedny, ten kraj jest chory
Reklama