UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Quiz

Quiz świąteczny. Sprawdź, ile wiesz!

2018-12-22

Z okazji świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla Was pytania w świątecznym i oczywiście elbląskim klimacie. Sprawdź, na ile pytań uda Ci się odpowiedzieć.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/12

Quiz

Co Ty wiesz o Pasłęku?

2018-12-15

Pasłęk (dawniej Holąd Pruski, niem. Preußisch Holland, prus. Pāistlauks) to urokliwe miasto w powiecie elbląskim. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w dokumentach z 1267 r. Po bitwie pod Grunwaldem miasto zostało zajęte przez wojska Jagiełły. Jednak na mocy pokoju toruńskiego (1466 r.) razem z resztą Prus Górnych Pasłęk pozostał pod władaniem krzyżackim. Kolejne stulecia przyniosły panowanie Niemiec, okupację wojsk szwedzkich, okupację Rosjan, przemarsz wojsk napoleońskich. O ciekawostki związane z miasteczkiem pytamy w naszym quizie.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 9/14

Quiz

Co Ty wiesz o Fromborku?

2018-12-08

Frombork to piękne miasteczko nad Zalewem Wiślanym. Rozsławił je Mikołaj Kopernik, ale miejscowość nie tylko najsłynniejszym astronomem może się pochwalić. Frombork prawa miejskie otrzymał już w 1278r., stracił je po II wojnie światowej i odzyskał w 1959 r. Sprawdź co jeszcze wiesz o mieście Mikołaja Kopernika.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 9/12

Quiz

Co Ty wiesz o Tolkmicku?

2018-12-01

To urokliwe miasteczko, położone ok. 30 km od Elbląga, uzyskało przywilej lokacyjny pod koniec XIII w. Znajduje się tam największy polski port nad Zalewem Wiślanym, który został zmodernizowany kilka lat temu, plaża, kilka zabytków. W ciągu ostatnich lat Tolkmicko wzbogaciło się również o kilka nowych obiektów. Przekonajcie się, jak dobrze znacie tę miejscowość.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 9/12

Quiz

Co Ty wiesz o nowej Radzie Miejskiej?

2018-11-24

Nastała nowa kadencja w samorządzie, więc mamy dla Was nowy quiz na temat elbląskiej Rady Miejskiej. Sprawdźcie, jak dobrze znacie osoby, które objęły mandaty.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/12

Quiz

Co Ty wiesz o miastach partnerskich Elbląga?

2018-11-17

Elbląg współpracuje z miastami w Ameryce Południowej, Azji, Europie Zachodniej i Wschodniej. Dziś pytamy was o ciekawostki związane z mniejszymi i większymi miastami, dla których Elbląg nie jest zwykłym punktem na mapie. Powodzenia!

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 6/12

Quiz

Czas na quiz! Co wiesz o Niepodległej?

2018-11-10

11 listopada obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego quiz nie jest tym razem poświęcony Elblągowi, ale tej wyjątkowej rocznicy. Sprawdźcie, ile wiecie o czasach, gdy Polska odradzała się po zaborach. Quiz przygotowało stowarzyszenie IWA. Powodzenia!

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 14/20

Quiz

Co Ty wiesz o elbląskich cmentarzach

2018-11-03

Dawny Elbląg był miastem cmentarzy, tylko w samym centrum były aż cztery. Większość została zniszczona, w ich miejscu rosną dzisiaj parki. Sprawdź, ile wiesz na temat elbląskich nekropoli.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/13

Quiz

Czas na quiz: co Ty wiesz o Zalewie Wiślanym?

2018-10-27

Ten akwen, po polskiej stronie położony pomiędzy Mierzeją Wiślaną, Żuławami a Wysoczyzną Elbląską, ponad tysiąc lat temu nazywano "Zalewem Estów". Na przestrzeni tych lat jego kształt, nazwy oraz przynależność państwowa zmieniały się, teraz Polacy dzielą Zalew Wiślany wraz z Rosjanami. Jak dużo o nim wiecie?

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/12

Quiz

Co Ty wiesz o Galerii EL?

2018-10-20

Przed wojną był to kościół. Dziś to świątynia sztuki, dzięki której elblążanie mogą obcować ze współczesną kulturą. W jej murach możemy obejrzeć obrazy i rzeźby, a także posłuchać muzyki. Dziś sprawdzimy waszą wiedzę na temat Galerii EL.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/12

Quiz

Co ty wiesz o elbląskich mostach?

2018-10-13

Nad rzeką Elbląg, Babicą, Kumielą. Mostów, mostków i mosteczków jest w Elblągu bez liku. W dzisiejszym quizie sprawdzimy Waszą wiedzę na temat tych obiektów, które łącza dwa brzegi rzeki albo... torowiska.

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 8/12

Quiz

Co Ty wiesz o obrzeżach Elbląga?

2018-10-06

W dzisiejszym quizie czekają na Was pytania na temat kilku dzielnic Elbląga, znajdujących się na obrzeżach miasta. Sprawdźcie, ile o nich wiecie. Powodzenia!

Średnia prawidłowych odpowiedzi: 7/12