UWAGA!

W tym tygodniu portEl poleca: obchody Święta Niepodległości dla dzieci i dorosłych

 Elbląg, W tym tygodniu portEl poleca: obchody Święta Niepodległości dla dzieci i dorosłych

Jest poniedziałek (8 listopada), a my powracamy z serią portEl poleca, w której zestawiamy wszystkie najciekawsze wydarzenia nadchodzącego tygodnia. Tych, którzy nie mają czasu na gotowanie lub zwyczajnie tego nie lubią, zachęcamy do skorzystania z Na Wynos. Znajdziesz tutaj bogatą ofertę elbląskich restauracji. Jeśli jeszcze coś wartego polecenia wydarzy się w Elblągu lub okolicy, informację o tym znajdziecie w dziale IMPREZY.

Wydarzenia tego tygodnia zdecydowanie zdominują te związane z obchodami Święta Niepodległości. Jeszcze w przeddzień 103. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, czyli 10 listopada w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR odbędzie się koncert „Elbląg dla Niepodległej”, w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz Lala Czaplicka & Orkiestra Adria. Podczas koncertu wykonane zostaną melodie z okresu 20-lecia międzywojennego. Wstęp na koncert wolny.

 

11 listopada wspólne świętowanie rozpocznie zaś Msza święta w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w katedrze pw. Św. Mikołaja, po niej przy ul. Rycerskiej odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika Twórców Niepodległości. Po odsłonięciu pomnika, na placu przy Katedrze rozpocznie się festyn dla mieszkańców miasta, podczas którego nie zabraknie występów artystycznych oraz poczęstunku w formie wojskowej grochówki.

 

Obchody święta na sportowo cieszą się w tym roku ogromną popularnością. Ponad 800 osób znajduje się na liście chętnych do udziału w VII Elbląskim Biegu Niepodległości. Bez wątpienia będzie to jedna z największych imprez biegowych w naszym mieście. Zapowiada się prawdziwie biegowy czwartek w Elblągu i to nie tylko dla startujących. Mimo że zapisy są już zakończone, organizatorzy na trasę biegu gorąco zapraszają również kibiców, by swoją obecnością wsparli zawodników.

 

VII edycja Elbląskiego Biegu Niepodległości to impreza, która do aktywności i rywalizacji zachęca nie tylko dorosłych. Dzięki Małemu Biegowi Niepodległości każde dziecko może poczuć wyjątkową atmosferę prawdziwych zmagań i rozpocząć swoją przygodę ze sportem. Dzieci pobiegną ulicami: Wodną i Bulwarem Zygmunta Augusta. Obowiązywać będzie 7 kategorii wiekowych: 0-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12 oraz 13-14 lat.

 

Dodatkową opcją na sportowe obchody czwartkowego święta będzie III Pływacka Sztafeta Niepodległości. Uczestnicy wyścigu będą mieli do pokonania różne dystanse w zależności od umiejętności. Do wyboru będą: 25/50 m (możliwość płynięcia z rodzicem lub z przyborem – deską, makaronem), 100 m (4 długości basenu) – możliwość płynięcia różnymi stylami oraz no limit – pływanie ciągiem w trakcie trwania imprezy. W sztafecie może wziąć udział każdy, kto utrzymuje się na wodzie i da radę przepłynąć min. 25m (jedną długość basenu). Udział w sztafecie jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

 

Jeszcze w środę (10 listopada), w klubie Mjazzga zagrają najlepsze utwory lat siedemdziesiątych, a to za sprawą wizyty zespołu „Tristan”. O ich muzyce najtrafniej można powiedzieć, że jest to „stary, dobry acid jazz”. W wykonaniu czołowych europejskich muzyków jazzowych i popowych nabiera ona specyficznego, nowoczesnego brzmienia. Funkowe, rytmiczne gitary, organy Hammonda, elektryczne pianino Fendera, syntezatory i instrumenty perkusyjne tworzą przyjemny nastrój i wyraziste tło dla pięknego głosu Jaycilee Teterissa, wokalistki zespołu. Koncert już 10 listopada o 20

 

W czwartek (11 listopada), warto się również wybrać do kina "Światowid", które zaprasza na prawdziwą filmową ucztę w ramach Dnia Kina Polskiego. Z tej okazji razem z bohaterami filmu Zupa nic, można się udać w sentymentalną podróż do czasu PRLu. O dobry humor tego dnia zadbają Teściowie, którzy pokażą jak się bawić na weselu… bez pary młodej. A to wszystko w atrakcyjnej cenie 13 zł.

 

Zachęcamy również do sprawdzenia, co warto obejrzeć w elbląskich kinach a jeżeli coś jeszcze wartego polecenia wydarzy się w Elblągu lub okolicy, informację o tym znajdziecie w dziale IMPREZY. Możecie też liczyć na relacje i fotoreportaże z imprez przygotowane przez naszych dziennikarzy. Miłego tygodnia!

AG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Raczej Święto Biedy Narodowej, Zachwycony biedą i drożyzną naród, wychwala partię rządzącą, Biedniejący z dnia na dzień Polak, nie ustaje w wychwalaniu poczynań PIS, Jest źle, jest bieda i galopująca inflacja, ale przynajmniej prawdziwi patrioci rządzą i flagami machają, a nie ci Niemcy z PO. To nic, że życie w tym biednym kraju traci sens, ludzie nadal wychwalać będą swój wybór - prawdziwych fachowców rządowych i prawdziwego niezależnego od nikogo prezydenta. Czekam z niecierpliwości by znowu zagłosować na PIS, choć bieda będzie jeszcze większa, to jednak prawdziwi Polacy. To nic, że rządzić wcale nie umieją, do kościoła za to chodzą i to jest najważniejsze dla Polski.
 • Jak żyje pół wieku nie pamiętam żeby Polska była tak podległa jak dziś. Kościół rządzi nie tylko medycyną ale wręcz wydaje wyroki śmierci na polskie kobiety. Narodowcy jawnie mówią że wyrok sądu mają w d. .. a minister sprawiedliwości mówi że decyzja sądu jest skandaliczna. Polska jest rozkradana i zadłużana na niespotykaną za czasów mojego życia skalę. ..
 • @Gienio - Skoro sam Bóg nie przyjmuje rządowych zawierzeń, jest naprawdę marnie.
 • 1 maja to było święto. Ludzie pracy szli dumnie w pochodach w całym kraju.
 • Patrząc na sytuację z marszem narodowców uznałem że z tej mi ludźmi nie mogę wspólnie świętować z nazistami ksenofobami i fanatykami religijnymi. Zwłaszcza gdy pis i kościół dokonali czwartego rozbioru Polski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  Taka sytuacja(2021-11-08)
 • @:-) - "1 maja to było święto. Ludzie pracy szli dumnie w pochodach w całym kraju. "- Lecz robotnicy 1 maja nie zachodzili do kościołów, więc święto zostało ośmieszone i bezboleśnie wyeliminowane z tradycji, a robotnik to łyknął, że niby dla jego dobra.
 • Nie pamiętasz zgrzebnych casów za PO, kiedy ochroniarze zarabiali 2,5 zł na godzine, a ludzie nie mieli co jeść, a nie było covidu anie pakietu klimatycznego, ani nachodźców.
Reklama