UWAGA!

Paweł Olechnowicz: Prywatyzacja Zamechu to było najlepsze rozwiązanie

Około 50 osób wzięło udział w pierwszym spotkaniu Klubu portEl.pl. Naszym gościem w sali studyjnej kina Światowid był Paweł Olechnowicz, były dyrektor Zamechu i były wieloletni prezes Grupy Lotos. Przyczynkiem do rozmowy była jego książka „Dziwne przypadki polskiego menedżera”. Zobacz zdjęcia.

Paweł Olechnowicz opowiadał m.in. o swoich doświadczeniach związanych z zarządzaniem Zamechem, prywatyzacją tego przedsiębiorstwa, problemach i wyzwaniach związanych z kierowaniem Grupą Lotos, jedną z czołowych spółek Skarbu Państwa. Nie zabrakło pytań o kontakty z politykami, kryzysowe sytuacje, a także o sprawę jego głośnego zatrzymania, która skończyła się wygraną Pawła Olechnowicza w sądzie. O tym więcej przeczytacie w książce „Dziwne przypadki polskiego menedżera” (do kupienia w kasie kina Światowid), a poniżej zamieszczamy kilka wypowiedzi gościa ze spotkania, których w książce nie znajdziecie.

 

Paweł Olechnowicz o prywatyzacji Zamechu

Byłem za prywatyzacją Zamechu i nie zmieniam tego zdania. Jestem pewien, że to było najlepsze rozwiązanie, jakie mogło się zdarzyć. ABB to był wówczas najlepszy partner dla Zamechu. Zamech był w sytuacji tragicznej, nie miał zamówień, mnóstwo pracowników, nie było co robić, co sprzedawać, nie było pieniędzy na wypłaty. ABB dawało rynek, wnosiło nową kulturę zarządczą, nową wiedzę, nową technologię, licencje. Ludzie mogli się edukować, brać w tym udział i zarabiać pieniądze, funkcjonować i pomnażać te dobra. To jest to, czego brakuje w firmach, które nie chcą się rozwijać. Tam gdzie są inicjatywy, podejmuje się działania, wprowadza nowości, tam ludzie zaczynają żyć w tym i tym funkcjonować i to ich cieszy. Mogą rozwijać i siebie i firmę.

 

O wpływie przekopu na rozwój Elbląga

Żeby było jasne, nie jestem negatywnie nastawiony do przekopu Mierzei. Jeżeli ten przekop byłby utrzymany, to trzeba stworzyć – oczywiście wcześniej – relacje gospodarcze ze Skandynawią, porozumieć się z portami w Gdyni i Gdańsku, by część towarów mogła być do Elbląga transportowana. Problem w tym, że pieniądze na przekop to pikuś w stosunku do pieniędzy, które trzeba wydać na całą infrastrukturę – na nabrzeża, magazyny, logistykę i to utrzymywać.

Wydaliśmy pieniądze na uatrakcyjnienie żeglugi po rzece Elbląga i pochylniach i co? Jak to jest wykorzystane? Żałosne. Nie umiemy znaleźć rozwiązania dla bardzo prostych przypadków, a co dopiero mówić o dużych.

Sam pomysł z przekopem jest dobry, natomiast absolutnie nie ma podstaw do tego, by był on sukcesem, bo wyda się na niego pieniądze i będzie to zjawisko polityczne, które nie będzie funkcjonować tak jak powinno.

 

O kandydowaniu na prezydenta Elbląga

Czas na młodszych (uśmiech). Bardzo chętnie mogę wykorzystać swoją wiedzę i doradzać prezydentom. Ale gdy doradzałem, to okazało się, że prezydenci są mądrzejsi, mają lepszych doradców, a wykorzystują moje nazwisko. W takie rzeczy nie bawię. Nie potrzeba mi świecić gdzieś przy prezydencie i stać się jego rękami. Zależy mi na tym, że jeśli jakieś sprawy uzgadniamy, to by były one realizowane. A wielu przypadkach było inaczej. Nie wiem, czy mogę tak powiedzieć, że serce oddam dla Elbląga, bo serce oddałem żonie, ale mogę trochę się podzielić (uśmiech).

  Elbląg, Spotkania Klubu portEl.pl odbywają się w nowej sali kinowej Światowida
Spotkania Klubu portEl.pl odbywają się w nowej sali kinowej Światowida (fot. Michał Skroboszewski)

Na stanowisko prezydenta potrzeba odważnej osoby, energicznej, pełnej zapału. Sporo jest do zrobienia. Gdyby więcej znaczenia miała władza samorządowa i wybór ludzi... Najgorsze jest to, że obecna władza w Polsce chce zrujnować samorządy, które są podstawą funkcjonowania środowisk gospodarczych, kulturowych, społecznych. Ludzie sami potrafią najwięcej, trzeba stworzyć mechanizm do tego, aby mogli w tych mechanizmach działać. A tu się próbuje wrócić do jak największej centralizacji w myśl zasady „jak będę miał w Warszawie decyzję o tym, że temu sypnę, a temu nie sypnę, temu dodam, a temu nie, to mnie będą słuchać i będzie porządek”. To absolutne nieporozumienie co do sposobu zarządzania państwem.

 

To było pierwsze spotkanie Klubu portEl.pl. Zapraszamy na kolejne, które będziemy organizować mniej więcej raz na kwartał, zapraszając osoby związane z Elblągiem, które osiągnęły sukcesy w gospodarce, kulturze, sporcie czy życiu społecznym. Kto będzie następnym gościem? O tym poinformujemy z wyprzedzeniem, zapowiadając kolejne nasze spotkanie w klubie portEl.pl Zapraszamy!

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Prywatyzacja Zamechu najlepsze rozwiązanie? Dla kogo dla tych przy korycie pozbyli się odpowiedzialności a na uposażeniu zyskali 300-400%
 • Akurat pochylnie są oblegane przez turystów. Niestety statki płyną głównie na krótkich trasach z Buczyńca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  7
  Jerzy Lebioda(2021-09-29)
 • To ma być autorytet lokalnych mediów? Przecież to zwykły bełkot bezrobotnego dziadka, który jak widać radzi sobie na rynku pracy tylko dzięki POlitycznym układom i jedyne co potrafi to zrzędzić na rząd. Myślałem, że jednak ma coś ciekawszego do powiedzenia, ale się zawiodłem. Takich nam tu nie potrzeba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  81
  58
  Moja Żona Kandyduje(2021-09-29)
 • Pan Olechnowicz zapomniał o zwykłych pracowniach niestety nie z samych e. l, it kraj się składa a pogarda dla zwykłych ludzi źle świadczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  88
  26
  Karol50(2021-09-29)
 • EEE, POrtel lubi takich fachowców. Jescze wcisła+ i mamy komplet.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  76
  22
  szeregowy jajec(2021-09-29)
 • Ktoś kto opowiada, że prywatyzacja ZAMECHU to znaczy likwidacja, przekształcenie hal zamechowskich w bazar nigdy nie wygra wyborów prezydenckich w Elblągu. Likwidacja ZAMECHU była tragedią dla tego miasta od wieków związanego z produkcją statków i elementów konstrukcyjnych tychże statków. Zaklady przetrwały II wojnę światową lecz nie przetrwaly dobrego zarządzania przez będącego w rządzie Balcerowicz i dyrektora Olechnowicza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  100
  31
  Darek153(2021-09-29)
 • taka dzika prywatyzacja - nie tylko Zamechu - zawsze jest na korzyść określonej wąskiej grupie osób. No i do tego grona należał Paweł Olechnowicz. Najtańsza walka z konkurencją to wykupić i zaorać. A w międzyczasie załatwić zwolnienie z podatków, a jak to się zwolnienie kończy to kupuje ten szmelc druga firma i tak w koło Macieju. A teraz w tych resztkach Zamechu - to chociaż pracuje ze 150 osób ?A co otrzymała poseł z Malborka Małgorzata Ostrowska z byłej PZPR za wsadzenie pana Pawła na stołek prezesa Orlenu ? Było o tym na spotkaniu ?
 • ABB pozbyło sie konkurenta na rynku. Wyssali ile mogli. Ludzi pozwalniali a zamech rozwalili na społki żeby ludzie głowy nie podnieśli i na koniec sprzedali. Może i prywatyzacja była potrzebna. Nie zaprzecze. Ale nie w takiej formie.
 • Nikt obcy nam nie pomoże jak sami sobie nie poradzimy, nikt nie da nam niczego za darmo. Myśleć należy przyszłościowo i rozwojowo dla Regionu dla Polski.
 • @inżynier_z_upr - Nie podpisuj się inżynier bo przynosisz wstyd. W samym GE pracuje ponad 1000 pracowników, a jest jeszcze kilka zakładów które powstały z Zamechu. Większość to nich to najlepsi pracodawcy w Elblągu. Zamech w formie jaka byla na poczatku lat 90 tych ubieglego wieku nie mial szansy przetrwać. Tam bylo wszystko mydło i powidło. Robiono wszystko od najmnijeszej srubki, pod zakład podlegały osrodki wypoczynkowe. Wiesz jakie sa koszty takiego rozległego zarzadzania? Z Zamechu powstało kilka zakładów, te ktore sie skupily na konkretnej produkcji przetrwały i radza sobie bardzo dobrze.
 • Do pana RG - już pierwsze zdanie prosi się o korektę. Pan Olechnowicz nigdy nie był Dyrektorem Generalnym Zamechu. Był dyrektorem naczelnym ABB - Zamech w Elblągu w latach 1990 - 1995. ABB była wtedy spółką niemiecko - szwajcarsko - szwedzką, ktora wykupila część dawnego Zamechu. Na bazie reszty Zamechu powstala firma Elzam.
 • Taki był ROZKAZ !
Reklama